Słownik rolniczy

Porady dla rolników

pokarm dla zimujących ptaków

Chcesz pomóc ptakom przetrwać zimę? Rób to z głową! Sprawdź, czym je karmić.

 

Wiele się mówi o tym, że ptaki nie są dokarmiane prawidłowo. Rzucanie im chleba i okruchów z kuchennego stołu nie jest dla nich pomocą, lecz wręcz przeciwnie, działa na ich szkodę. Czym więc warto dokarmiać ptaki zimujące w Polsce? Jak wesprzeć je podczas mroźnych dni, gdy mają ograniczony dostęp do swojego naturalnego pożywienia, a dni są bardzo krótkie?

Czym dokarmiać ptaki zimujące w Polsce?

Zwierzęta, podobnie jak człowiek, potrzebują wartościowego pokarmu, który pokryje ich zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne. Absolutnie nie wpisuje się w ten schemat pieczywo pszenne. Jego wartości odżywcze są znikome zaś szkody w układzie pokarmowym, do których się przyczynia, ogromne. Długotrwałe spożywanie chleba przez ptaki może powodować ich zgon.

Najlepszym pokarmem dla ptaków są ziarna. Świetnie sprawdzają się ziarna dyni, prosa, owsa, pszenicy, ogórka, grochu, słonecznika i konopi.

Ziarna słonecznika dla ptaków

Jeśli chcesz wspomóc ptaki zimą, zaopatrz się w łuskany słonecznik i każdego dnia rozsyp go w tym samym miejscu. Ziarna te są niedrogie, łatwo dostępne, a przy tym należą do wysokokalorycznych, dlatego zapewnią ptakom dawkę potrzebnej do przetrwania energii. Ziarna słonecznika to świetny wybór dla miejskich gołębi, wróbli, dla których zima jest szczególnie trudnym okresem w roku, bo wiele z nich korzysta z dobroci osób dokarmiających je w parkach, podczas spacerów, co często kończy się wraz z nadejściem chłodniejszych dni.

Ziarna konopi dla ptaków

Siemię konopne to doskonałe urozmaicenie zimowej diety dla ptaków. Zawiera dużą dawkę białka, a także żelazo, wapń, cynk, magnez, potas oraz witaminy. Ziarna konopi korzystnie wpływają na kondycję ptaków oraz jakość ich upierzenia.

Pamiętaj, że kiedy decydujesz się dokarmiać ptaki, musisz to regularnie kontynuować aż do wiosny. Zwierzęta szybko się uczą i będą pamiętać, że zaspokoisz ich głód, więc nie muszą walczyć o najmniejszy kąsek. Wiele osób decyduje się na budowę karmnika na swoim balkonie, tarasie lub w ogrodzie i konsekwentne uzupełnianie w nim pokarmu.

Tematy: