Słownik rolniczy

Porady dla rolników

lawenda

Lawendowy biznes śmiało wkracza do Polski. Okazuje się, że nasze warunki klimatyczne są wręcz stworzone do hodowli też rośliny. Pola lawendy nie tylko efektownie wyglądają, ale też mogą posłużyć jako pomysł o wielu zastosowaniach. Pachnące kwiaty można ususzyć, zrobić z nich olejki eteryczne lub potraktować, jako składnik kulinarny. To tylko jedne w wielu pomysłów, a kreatywność hodowców podsuwa z roku na rok kolejne sposoby. Plantacja lawendy staje się dla wielu uzupełnieniem innego typu działalności lub samodzielnym zadaniem, które przynosi dobre zyski.

 

 

Lawenda wąskolistna, czy inna odmiana? Którą uprawia się najłatwiej?

Lawenda to zimozielony ozdobny krzew pochodzący z rejonu Morza Śródziemnomorskiego. Jej wymagania pozwalają na uprawę także poza tym obszarem. Na plantacji lawendy sadzi się zazwyczaj od kilkudziesięciu do kilku tysięcy sadzonek. Niewielkie krzewy osiągają wysokość 50-90 cm. Ułożenie ich w równych rzędach daje bardzo ciekawy efekt wizualny, gdy zaczyna się okres kwitnienia. Standardową barwą kwiatów jest głęboki fiolet.

Uprawa lawendy w Polsce dotyczy różnych rejonów kraju. Mimo że istnieje ponad 50 różnych odmian, to najpopularniejsze są dwie spośród nich:

  • Lawenda wąskolistna (tzw. angielska) – ten typ odmiany lawendy jest najczęściej hodowany w Polsce, z uwagi na jej odporność w naszej szerokości geograficznej. Roślina urasta do max. 70 cm i ma niebiesko-fioletowe, drobne kwiaty.
  • Lawenda francuska – jest mniej odporna od wąskolistnej, więc zamiast na plantację lawendy częściej trafia do uprawy doniczkowej na balkonach lub tarasach. Ma jaśniej wybarwione kwiaty.

Jak można wykorzystać kwiaty lawendy?

Lawenda już sama w sobie jest często atrakcją pozwalającą rozwinąć biznes. Jej kwiaty i pozyskane z niej nasiona mogą być wykorzystane na wiele różnych sposobów. Popularny jest olejek lawendowy, który wykorzystywany jest do aromaterapii lub do wyrobu świec zapachowych. Popularne są też woreczki zapachowe, które można zawiesić w szafach z ubraniami. Suszone bukiety można wykorzystać, jako element dekoracji wnętrz.

Ekstrakt z rośliny ma właściwości odkażające wykorzystywany jest więc do wyrobu kosmetyków. Świeże kwiaty lawendy mogą być sprzedawane do kwiaciarni i pracowni florystycznych. Lawenda to również roślina nadająca się do jedzenia. Traktowana jest jako przyprawa oraz dodatek do słodkich ciast i innego typu deserów. Uprawa lawendy może zatem przynieść wiele korzyści biznesowych.

Tematy: