Słownik rolniczy

Porady dla rolników

krowy mleczne

Zdrowie i wydajność krów mlecznych jest w wielkim stopniu zależna od tego, czym się żywią. Pożywienie stanowi podstawę ilości i jakości mleka, które produkują. Bydło mleczne posiada bardzo specyficzne wymagania żywieniowe, z których trzeba zdawać sobie sprawę, aby zapewnić obustronne korzyści. O czym dokładnie trzeba pamiętać i jak wybrać pasze, które będą najzdrowsze? Warto się temu dokładnie przyjrzeć.

Jakie rodzaje pasz wyróżniamy?

Dieta krów mlecznych nie opiera się wyłącznie na jednej, wybranej paszy, dzięki której uzyskać można upragnione rezultaty. Jest to połączenie dwóch głównych rodzajów pasz w odpowiednich proporcjach. Kluczowym elementem pożywienia są pasze objętościowe – tutaj można spotkać się z dwoma ich typami, a mianowicie:

  • paszami soczystymi – tutaj znajdą się m.in. kiszonki i zielonki,
  • paszami suchymi – zawierają w sobie głównie siano i słomę.

Pasze objętościowe stanowią zazwyczaj zdecydowaną większość pożywienia bydła. Drugim pokarmem, który należy przygotować dla krów mlecznych, są pasze treściwe. Stworzone są one z mieszanki ziarn zbóż, śrut poekstrakcyjnych oraz nasion roślin motylkowatych. Znając rodzaje najpopularniejszych pasz dla krów mlecznych, warto spojrzeć na to, w jakich proporcjach powinno się je podawać.

Pasze dla krów mlecznych – proporcje i skład

Dla zapewnienia zdrowia i wydajności krów potrzebna jest wiedza z zakresu faz laktacji bydła mlecznego. W zależności od danej fazy, proporcje paszy objętościowej do treściwej będą się różnić. Jak przedstawiają się te różnice?

  • I faza laktacji – to jedyny czas, gdy pasze objętościowe mogą stanowić mniejszą część pokarmu. Zwykle stosunek utrzymuje się od 40/50% pasz objętościowych do 60-50% pasz treściwych.
  • II faza laktacji – pasze objętościowe stanowią od 60 do 70% całego pożywienia.
  • III faza laktacji – tutaj pasze treściwe są w zaniku, stanowiąc od 0 do 20% całości pożywienia.
  • Faza zasuszenia – często podawane są jedynie pasze objętościowe lub z niewielkim, kilkuprocentowym dodatkiem opcji treściwych.

Oprócz doboru odpowiednich proporcji pasz, ważne jest też, aby ich skład i jakość były dostosowane do potrzeb. Czynniki te bezpośrednio wpływają na zawartość białka i tłuszczu w mleku krowim. Dla zwiększenia zawartości tłuszczu w mleku warto stosować pasze objętościowe, które są bogate w siano, słomę i sianokiszonki. Należy jednocześnie unikać zbyt rozdrobnionych pasz suchych oraz nadmiernego udziału pasz treściwych. Nie można też zapomnieć o odpowiednich dodatkach, które uzupełniają niedobory witamin, minerałów oraz białka.

Jakie systemy żywienia wyróżniamy?

Na przestrzeni lat wytworzono trzy zasadnicze systemu żywienia krów mlecznych – opcję tradycyjną, TMR oraz PMR. Czym się od siebie różnią i co je charakteryzuje?

  • System żywienia tradycyjnego – tutaj dochodzi do oddzielnego podania kasz treściwych i objętościowych. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość dokładnego i selektywnego doboru ilości danej paszy. Niestety, wadą jest to, że krowy mogą po prostu wybierać ulubione kąski, zostawiając to, czego nie chcą zjeść. Rezultatem bardzo często są choroby metaboliczne, które wynikają z nadmiernej ilości przyjmowanych węglowodanów.
  • System żywienia TMR – jest teraz najpopularniejszym systemem, który jest stosowany szczególnie często w nowoczesnych i dużych gospodarstwach. Tutaj pasze zostają zmieszane ze sobą w odpowiednich proporcjach, przez co zlikwidowany zostaje problem wyjadania poszczególnych kąsków. Takie pasze są dzielone na kilka grup żywnościowych, które powiązane są z fazami laktacji. Jest to forma przyjęta dziś za najlepszą.
  • System żywienia PMR – działa bardzo podobnie, jak TMR. Pasze również zostają ze sobą zmieszane i podane wszystkim krowom. Dodatkiem jest tutaj to, że krowy produkujące powyżej 25 kg mleka dziennie dostają kolejną dawkę, aby pomóc w utrzymaniu tej wydajności.

Wszystko to pokazuje, że najlepsza pasza to taka, której proporcje dobrane zostały pod daną fazę laktacyjną. Warto też spojrzeć na jej skład oraz dodatki, wybierając jednocześnie jeden z systemów żywienia. W tym wszystkim nie można zapomnieć o odpowiedniej ochronie i zabezpieczeniu pożywienia. W tym celu warto spojrzeć na markę BÖCK i jej folię do okrywania sianokiszonki. To prosty i wydajny sposób na zabezpieczenie i okrycie tego ważnego składnika diety krów mlecznych.

AGRO-TECH JUNOSZYN SP. Z O. O.
Junoszyn 1, 64-130 Rydzyna
tel: 735 983 686
https://agrotech-junoszyn.pl/

 

Tematy: