Słownik rolniczy

Porady dla rolników

rolnik

Jesteś rolnikiem i zastanawiasz się nad wzięciem kredytu? A może lepszą opcją będzie faktoring? Aby wybrać odpowiedni sposób finansowania, warto na początku sprawdzić, czym różnią się oba produkty. Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

 

  1. Co to jest faktoring dla rolników?
  2. Jakie są rodzaje faktoringu?
  3. Czym kredyt dla rolnika różni się od faktoringu?

 

Prowadzisz działalność rolniczą i potrzebujesz dodatkowych środków na sfinansowanie potrzebnych Ci inwestycji czy zakupów? Świetną opcją w takiej sytuacji są specjalne kredyty dla rolników. Ale to nie jedyne rozwiązanie, z którego możesz skorzystać. Coraz większą popularnością cieszy się tak zwany faktoring. Czym jest i czy faktycznie lepiej zdecydować się na faktoring dla rolników zamiast kredyt? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Co to jest faktoring dla rolników?

Ogólnie faktoring to nic innego jak usługa finansowa, która polega na tym, że faktor finansuje faktury o odroczonym terminie płatności. Z takiej usługi najchętniej korzystają przedsiębiorcy, którzy nie chcą lub nie mogą po prostu pozwalać sobie na to, aby tak długo czekać na opłacenie wystawionych przez nich faktur przez kontrahentów. Jeśli i Ty potrzebujesz żywej gotówki – zamiast zamrożonej w fakturach – gwarantujemy, że faktoring będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem.

Stronami umowy faktoringowej z reguły jest faktorant oraz faktor. Faktorant to przedsiębiorca – w tym przypadku rolnik – który wykonuje dane usługi lub sprzedaje towar kontrahentowi. Faktor natomiast to nic innego jak firma faktoringowa, która przedsiębiorcy wypłaca faktoringową zaliczkę. A zatem, jeśli wystawisz kontrahentowi fakturę i nie chcesz czekać, aż ta zostanie opłacona, możesz przekazać dokument do wybranej przez siebie firmy faktoringowej. Następnie faktor wypłaci Ci zaliczkę faktoringową, która może wynosić od 80 do 100 % wartości brutto wystawionej przez Ciebie faktury. Dzięki temu masz dostęp niemalże natychmiast do gotówki, którą możesz przekazać na interesujący Cię w danym momencie cel.

Faktoring ma jeszcze jedną zaletę. A mianowicie, dzięki tej usłudze możesz ogólnie wystawiać faktury o odroczonym terminie płatności. To z kolei sprawia, że Twoje oferty stają się atrakcyjniejsze dla innych kontrahentów i zyskujesz niemałą przewagę nad konkurencją.

Jakie są rodzaje faktoringu?

Każdy rolnik może skorzystać z kilku rodzajów faktoringu. Ogólnie wyróżnia się faktoring pełny i niepełny. Według informacji podanych na stronie https://www.firmowakasa.pl/na-czym-polega-faktoring-dla-rolnictwa/ faktoring pełny oznacza, że wszelkie ryzyko ewentualnej niewypłacalności dłużnika przechodzi na firmę faktoringową. Przy faktoringu pełnym natomiast takie ryzyko zostaje przy przedsiębiorcy – czyli faktorancie.

Faktoring można podzielić jeszcze na model zaliczkowy, dyskontowy lub wymagalnościowy. Faktoring zaliczkowy oznacza, że rolnik otrzyma od faktora 80-90% wartości wystawionej przez siebie faktury, a resztę tuż po tym, jak zostanie ona zapłacona przez kontrahenta. Przy faktoringu dyskontowym rolnik dostaje pełną kwotę. Zadaniem faktoringu wymagalnościowego natomiast jest mobilizacja kontrahenta do tego, aby rozliczył fakturę w odpowiednim terminie.

Czym kredyt dla rolnika różni się od faktoringu?

Jeśli szukasz dodatkowych środków, możesz – poza faktoringiem – skorzystać także z opcji kredytowej. W przypadku działalności rolniczej przedsiębiorca ma możliwość wziąć kredyt gotówkowy, obrotowy w rachunku bieżącym lub kredytowym, nawozowy, inwestycyjny lub rewolwingowy. Rolnik może także starać się o kredyty hipoteczne. W tym przypadku są pewne ograniczenia, jeśli chodzi o przeznaczenie środków pochodzących z tego rodzaju produktu finansowego. A mianowicie kredyt hipoteczny rolnik może przeznaczyć na budowę rolnego gospodarstwa lub jedynie jego części, zakup gruntu rolniczego, nieruchomości rolnych już zabudowanych lub po prostu modernizację istniejącego gospodarstwa rolnego.

Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby móc w ogóle otrzymać kredyt dla rolnika? Szczegóły na ten temat znajdziesz w artykule opublikowanym na stronie https://www.firmowakasa.pl/jakie-sa-rodzaje-kredytow-dla-rolnika/ z którego dowiesz się także, gdzie szukać korzystnych ofert.

Dzięki faktoringowi nie trzeba się przejmować odroczonym terminem płatności, co mogłoby zagrozić zdolności kredytowej firmy. W przypadku faktoringu przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy bierze na siebie doświadczona firm, co jest świetnym zabezpieczeniem płynności finansowej. Warto więc już teraz poznać szczegóły umowy faktoringu i wybrać faktoring krajowy lub faktoring eksportowy, w zależności od tego, jaka usługa faktoringu będzie dla klienta najlepsza.

Tematy: