Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Kury w kurniku

Coraz więcej z nas marzy o smacznych zdrowych i swojskich jajkach oraz mięsie z drobiu. Decyzję o rozpoczęciu hodowli podejmują także posiadacze gospodarstw agroturystycznych w celu zwiększenia atrakcyjności swojej oferty. Aby rozpocząć przygodę z hodowlą kur należy zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami wartymi poznania.

W pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić jakie kury warto hodować, a więc jakie rasy kur sprawdzą się w przydomowym kurniku? Zalecamy wybór jednej z ras: zielononóżka, messa, rossa - są to kury stosunkowo łatwe w utrzymaniu, mniej wymagające, to także rasy odporne na choroby i dobrze się niosą. Początkowo zalecamy zakup niewielkiej ilości kur w celu zaznajomienia się z konkretną rasą. Dobrym pomysłem będzie także wywiad z osobą z okolicy posiadającą doświadczenie w hodowli kur. Hodowla kur nie jest rzeczą trudną, jednak należy się do niej odpowiednio przygotować.

 

Kurnik i wybieg - miejsce życia kur

Główne miejsce przebywania ptaków to oczywiście kurnik - gdzie kury śpią oraz znoszą smaczne swojskie jajka, oraz wybieg - tutaj spędzają większą część dnia.

Wielkość kurnika należy obliczyć, aby na 2,3 ptaki przypadał 1 m2 powierzchni. Powinniśmy także zwrócić uwagę na teren, na którym postawić kurnik - kury nie są ptakami dobrze radzącymi sobie z wilgocią, więc należy zwrócić uwagę, aby teren, gdzie postawimy kurnik nie był wilgotny i podmokły. Na kurnik w miarę możliwości możemy zaadaptować starą nieużywaną stodołę, natomiast jeśli zdecydujemy się budową od podstaw, warto rozważyć budowę kurnika na podwyższeniu, wówczas unikniemy wilgoci.

Ustawienie kurnika - większość wiatrów w Polsce to wiatry z kierunku zachodniego, którego kury nie lubią, najlepiej, aby wejście do kurnika było od strony wschodniej, uchronimy je od zimnymi powiewami oraz zacinającym deszczem. Okno w kurniku powinno być duże, umiejscowione od południowej lub wschodniej strony - wówczas będzie docierało więcej światła.

Docieplenie kurnika - warto rozważyć docieplenie ścian, aby ptaki nie zmarzły zimą. Optymalna temperatura w kurniku to przynajmniej kilkanaście stopni. Styropian jest dobrym materiałem do ocieplenia, jednak powinien on być zabezpieczony przed wydziobywaniem. Podłoże kurnika powinno być wyłożone ściółką, wiórami lub słomą.

Gniazda w kurniku - kury niosą się do gniazd, powinny być wyłożone ściółką, można w tym celu użyć słomy lub siana. Optymalne wymiary gniazda to 30x40x30cm. Jedno gniazdo jest przewidziane dla 3, 4 kur.

Oświetlenie kurnika - od jesieni do wiosny, optymalne światło dla drobiu wynosi 3 waty na 1m2.

Grzędy - kury ku zaskoczeniu nowicjuszu śpią na grzędach, więc w kurniku należy je wydzielić. Najczęściej są zbudowane z okrągłych żerdzi, na 1m grzędy powinno przypadać od 4 do 5 kur. Natomiast pod grzędami warto zbudować wyjmowaną ławę, dzięki niej w łatwy sposób zostaną usunięte odchody z kurnika.

Wybieg dla kur

Kury lubią przebywać na świeżym powietrzu. Dobrze, aby część wybiegu była osłonięta drzewami, które zapewnią cień w upalne dni. Wskazane jest także, aby wybieg był zadarniony z różnorodną roślinnością. Kury to oczywiście ptaki, więc warunkiem koniecznym jest ogrodzenie kurnika w celu uniknięcia szkód w pozostałej części ogrodu.

Żywienie kur

Podstawą żywienia zalecamy paszę najwyższej jakości z dodatkiem witamin z grupy B oraz A poprawiających metabolizm utrzymujący wysoką nieśność. Kury lubią także gotowane ziemniaki, marchew tartą lub gotowaną, nie powinno zabraknąć także zielonek, np. pokrzywę - można podawać siekaną, surową lub zaparzaną. Jedzenie najlepiej przechowywać w dedykowanym karmidle i poidle, zalecamy formę dzwonową, która pozwoli na dłuższe utrzymanie czystej wody. Dla większego kurnika polecamy zaopatrzyć się w mieszalnik pasz.

Dieta kur niosek wymaga również dostarczenia niezbędnych minerałów wzmacniających zdrowie ptaków. Polecamy kredę pastewną zawierającą wapń (ponad 37%), jego brak będzie prowadził do obniżenia jakości jaj i chorób kości. Kredę pastewną można łączyć z paszami treściwymi i soczystymi

Im lepsze warunki stworzymy kurom, tym lepiej będą się niosły, a mniej będą chorowały, więc warto zadbać o właściwe miejsce, karmienie i dbanie o ptaki.

 

Tematy: