Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Unia Europejska a rolnictwo

Na rolnictwo wpływ mają czynniki przyrodnicze i pozaprzyrodnicze. Jednym z nich jest polityka rolna państwa. Przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej stan gospodarstw rolnych znacznie odbiegał od kryteriów obowiązujących na Zachodzie. Unia zaoferowała pożyczki finansowe dla rolników, w celu usprawnienia gospodarstw rolnych. Jednak otrzymanie ich nie jest takie proste i nie jest dostępne dla każdego. Unia Europejska ma wytyczone wymagania, którymi kieruje się w przyznawaniu dotacji.

 

Nowoczesność w gospodarstwie – wymóg unijny

Z każdym rokiem przyrost populacji jest coraz większy, co powoduje, że potrzeby żywnościowe wzrastają. Ciągle powiększająca się ludność, zmusza rolników do ciągłych zmian w ich gospodarstwach, na takie, które będą bardziej wyspecjalizowane i będą dawały coraz to lepsze efekty. Unia Europejska stawia na nowoczesne technologie. Maszyny rolnicze, sprzęty oraz urządzenia dają szereg rozwiązań, co przekłada się na efektywność w działaniu. Istotną sprawą jest również edukacja rolników, która jest podstawą do funkcjonowania zrównoważonego rolnictwa. Mówiąc o nowoczesnym rolnictwie, warto pamiętać o specjalnych systemach, które według Unii, pozwalają odpowiednio zaplanować pracę i dokładnie ją wykonywać. Mówimy tutaj o dronach, czy GPS.

Nowoczesne rolnictwo jest dziedziną życia, która przyczynia się do uzyskiwania dużych dochodów oraz dostarczania żywności dla sporej ilości ludzi. Dzięki niemu praca staje się mniej męcząca, a angażująca, w większej mierze, wyspecjalizowane systemy i maszyny, mniej wykorzystując do niej ludzi.

Unia Europejska a maszyny na roli

Ważnym elementem rolnictwa, zgodnie ze standardami Unii Europejskiej, jest wprowadzenie do gospodarstw odpowiedniego sprzętu. Jego działanie musi być proste w obsłudze, oszczędzające czas oraz dające zamierzone efekty. Rolnicy zainteresowani są inteligentnymi rozwiązaniami, jakie daje im Unia. Istotną rolą, w przypadku maszyn rolniczych, jest ich cyfryzacja wraz z zupełnie nowymi technologiami. Komputery są nieodłącznym elementem w wielu gospodarstwach rolnych. Dzięki nim praca daje dużo większe możliwości. Z ich pomocą działają sprzęty, maszyny, ale też można zaplanować odpowiednio dokładne prace. Urządzenia dostępne na rynku umożliwiają rolnikom pilnowanie stanów magazynowych, kontrolę nad czasem pracy, zbieranie potrzebnych danych, które później będą pomocne w analizie. Dzięki nim można również zaplanować pracę na polu czy dostosować preparaty do odpowiednich upraw i roślin. Pamiętać należy również nie tylko o możliwościach, jakie daje Unia, ale i o właściwym działaniu maszyn. Przed pracą w polu trzeba zadbać o ich sprawność. Wiele przedsiębiorstw poleca oryginalne części, ale warto skorzystać z renomowanego sklepu internetowego, takiego jak np.: https://sklep.edmasz.pl/4207-zetor-forterra-115-czesci, w którego ofercie znajdą się różnego rodzaju części do maszyn, zapewniając szeroki wybór i fachowe doradztwo. Najczęściej rolnicy decydują się na zakup części przez internet, co również wykazuje się nowoczesnością.

Mapowanie gleby – jeden z warunków Unii Europejskiej

Innowacyjne uprawianie roli polega przede wszystkim na poznawaniu gleby, którą będziemy uprawiać. Unia Europejska zaleca regularne badanie ziemi. Jest to nie tylko wymogiem dobrych nawyków rolników, ale również uregulowane przepisami. Zabieg ten nazywamy mapowaniem gleby, czyli najprościej mówiąc tworzeniem jej map. Służą one do oceny stopnia, w jakim zróżnicowane jest środowisko gleb, na obszarze, w którym będą prowadzone, analizy danych plonów. Do stworzenia takich map wykorzystywana jest technologia ARP, która ocenia rezystywność. Parametr ten wskazuje właściwości gleby w zakresie przewodzenia prądu elektrycznego. Im mniejsza rezystywność, tym grunt lepiej przewodzi prąd elektryczny, a więc zwarcia, pioruny i inne zakłócenia. Wielkość ta jest zmienna, a wpływ na nią ma wiele czynników: rodzaj gleby, głębokość danej warstwy, porowatość gleby, zawartość w glebie składników pokarmowych oraz wody. Uzyskaną w taki sposób mapę, która pokazuje rezystywność gleby, przekształca się, za pomocą specjalnego oprogramowania w mapę glebową uwzględniającą zmienność oraz aktualną zasobność jej obszarów.

Istnieją plusy i minusy korzystania z pożyczek, jakie daje nam Unia Europejska. Do wad nowoczesnych zastosowań można zaliczyć wysokie koszty zakupu maszyn i urządzeń. Na obecną chwilę innowacyjna gospodarka nie jest dostępna dla każdego rolnika, nawet tego z dużym obszarem upraw. Z biegiem czasu na pewno sytuacja się poprawi, bo już obecnie uwidacznia się tendencja spadkowa w obszarze cen. Unia Europejska również pomaga rolnikom i wspiera ich gospodarstwa, udzielając wsparcia w postaci dofinansowań. Członkostwo Polski w UE wiąże się z koniecznością wypełniania licznych i kosztownych standardów, wymogów i norm nałożonych na rolników. Chociaż zwiększają one istotnie koszty produkcji, to zapewniają wysoką jakość żywności i wiarygodność polskich produktów, wpływając na sukces na unijnych i poza unijnych rynkach.

Tematy: