Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Warzywa do prawidłowego wzrostu potrzebują odpowiedniego nawożenia. Rośliny te wymagają wielu składników pokarmowych, które może dostarczyć im właściwie dobrany nawóz. Jaki nawóz pod warzywa zastosować i czym kierować się przy tym wyborze? Najważniejszym czynnikiem, na jaki należy zwrócić uwagę, są indywidualne potrzeby danych roślin.

 

Jaki nawóz wybrać jesienią?

Jesienią do gleby dodaje się najczęściej obornik albo wieloskładnikowe mieszanki nawozowe. Ponadto bardzo często próbkę gleby oddaje się do analizy. Takie działanie pomoże stwierdzić, jakich składników brakuje glebie. Co więcej, przy nawożeniu, warto szczególną uwagę zwrócić na potrzeby roślin. Innego nawozu będą potrzebować drzewa owocowe, natomiast innego warzywa. Jeśli chodzi o ziemniaki i warzywa, jesienią warto postawić na nawóz organiczny lub mineralny. Zazwyczaj są to nawozy zawierające w swoim składzie; potas, magnez i fosfor. Polecanym nawozem pod warzywa jest saletra amonowa, siarczan potasu lub sól potasowa, a także siarczan magnezu. Do ziemniaków z kolei doskonałym rozwiązaniem będzie zastosowanie wieloskładnikowego nawozu w formie płynnej.

Jak nawozić warzywa - najważniejsze zasady

Przy nawożeniu warzyw szczególne znaczenie mają pewne zasady. Przede wszystkim w okresie zimowym, a także wczesnowiosennym warzywa nie powinny być intensywnie nawożone azotem. Dzieje się tak ze względu na to, że azotany przy małym dostępie do światła, co sprawia, że mogą przekształcać się w szkodliwe dla człowieka azotyny. Ponadto najlepiej sprawdza się nawożenie warzyw różnymi preparatami. W ten sposób rośliny mają dostęp do różnych składników pokarmowych. Warto stosować nawozy mineralne i organiczne naprzemiennie.

Jak nawozić gleby lekkie i ciężkie i na co zwrócić uwagę?

Warto zwrócić uwagę, że na glebach lekkich należy stosować mniejsze dawki nawozów mineralnych niż w przypadku cięższego podłoża. Ponadto dużą rolę odgrywa także intensywność nawożenia. Zbyt intensywne może powodować szybsze wypłukiwanie składników pokarmowych. Znacznie lepiej sprawdzi się częstsze nawożenie. Jeśli chodzi o uprawy po oborniku, to w pierwszym roku, zaleca się hodowlę takich warzyw jak; cebula, por, seler, ogórek, czy papryka. Natomiast w drugim roku; warzywa kapustne, pietruszka, sałata, czy szpinak. W sklepie Egarden oprócz szerokiej oferty nawozów znajdziesz także płotki ogrodowe plastikowe, a także nasiona warzyw.

Nawozy mineralne do warzyw - jakie wybrać?

Nawozy wapniowe są wykorzystywane, aby zmienić odczyn gleby. Dawka takiego preparatu uzależniona jest od bieżącego PH, czy rodzaju gleby. Nawozy tlenkowe są przeznaczone do stosowania na glebach ciężkich na co najmniej 3 tygodnie przed planowanym siewem warzyw.

Warzywa wymagają odpowiedniego nawożenia, które z całą pewnością wpływa na ich prawidłowy rozwój i szybszy wzrost. Warto jednak zwrócić uwagę na potrzeby takich roślin i gleby. Właściwie dobrany nawóz jest kluczowym czynnikiem w odpowiedniej pielęgnacji warzyw. Na gleby lekkie i ciężkie sprawdzą się inne rodzaje nawozów.

Tematy: