Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Z roku na rok rośnie liczba wypadków w pracy. Do wielu z nich dochodzi w gospodarstwach rolnych. Nie ma się co oszukiwać. Wielu rolników niespecjalnie zwraca uwagę na bezpieczeństwo i niestety wraz z tym, jak ruszają prace polowe dochodzi do wypadków. Jak więc ich uniknąć i o czym musicie pamiętać?

 

Ochrona dróg oddechowych to podstawa

Nie ma się co oszukiwać, że rolnicy nie stosują środków ochrony roślin. Wszelkie pyły rolnicze, czy też nawozy mogą być bardzo szkodliwe dla dróg oddechowych. Stosowanie oprysków chemicznych czy rozpylanie pestycydów, by usunąć szkodniki i choroby jest niebezpieczne. Regularne oddziaływanie toksyn na organizm ludzki zwiększa ryzyko chorób przewlekłych. Dlatego też każdy rolnik zobowiązany jest do zapewnienia swoim drogom oddechowym właściwej ochrony. Powinien on stosować więc półmaski oraz maski ochronne, a także pochłaniacze. Do tego niezbędne jest także stosowanie ubrań i rękawic ochronnych oraz obuwia roboczego. Nie zapomnijcie jeszcze o okularach ochronnych. Taki strój sprawia, że ryzyko zatrucia czy chorób układu oddechowego zasadniczo nie istnieje.

O wypadkach zdań kilka

Wystarczy tylko chwila nieuwagi, by doszło do wypadku. Dlatego też każdy rolnik zobligowany jest do wprowadzenia takich zasad, by owo ryzyko zmniejszyć. Stąd też wszędzie tam, gdzie powierzchnia jest śliska i występuje ryzyko upadku, należy stosować maty antypoślizgowe. Powinny być one wykonane z gumy i posiadać wypukłą fakturę. Niezbędne są również otwory drenujące, które odprowadzają zanieczyszczenia czy wodę pod matę. Aby zmniejszyć ryzyko potknięcia, mata powinna posiadać fazowe krawędzie. Wbrew pozorom trzeba ją stosować nie tylko w okresie zimowym, ale przez cały rok. Do wielu wypadków dochodzi podczas transportu ładunków czy przenoszenia plonów. Dlatego należy stosować pasy transportowe. Taśmy wykonane z twardego poliestru wyposażone w hartowane elementy świetnie zabezpieczają ładunek przed upadkiem, a przez to chronią życie ludzkie. Przy wyborze zwróćcie uwagę, jaki jest udźwig takich pasów i dostosujcie go do Waszych prac.

Dobre opony do ciągników są niezbędne

Czasami do wypadków dochodzi na skutek nieodpowiedniego przygotowania sprzętu. Dlatego każdy rolnik powinien regularnie sprawdzać stan techniczny swoich maszyn rolniczych, a w razie konieczności dokonywać napraw. Jednak duże znaczenie mają także opony do ciągników. Powinny być one wysokiej jakości i zapewniać doskonałą przyczepność. Dobrze sprawdza się radialna opona rolnicza do ciągnika, która równomiernie rozkłada siłę, jaką sam ciągnik wywiera na podłoże. Dodatkowo też taka opona zapewnia stabilność nawet podczas opadów czy dużej wilgoci. Maszyna zdecydowanie lepiej trzyma się podłoża. Warto więc ponieść wyższe koszty, lecz zyskać produkty najwyższej jakości, które zwiększą efektywność pracy.

Ostrożność jest ważna

Można stosować szereg zabezpieczeń, jednak mogą nie zdać się one na nic, jeżeli rolnik nie zachowa ostrożności. Dlatego też dla bezpieczeństwa zawsze trzeba stosować się do zasad BHP. Nawet jeżeli chcecie przyspieszyć sobie pracę w żadnym wypadku nie możecie ryzykować. Do tego jeszcze pamiętajcie, aby podczas transportu zwierząt rzeźnych stosować zabezpieczenia oraz klatki. Także karmiąc zwierzęta trzeba zachować maksimum ostrożności i zawsze wykonywać te prace będąc w pełni skupionym.

Płyta przepędowa – dlaczego jej stosowanie jest niezbędne?

Wszędzie tam, gdzie produkuje się trzodę chlewną, niezbędne jest stosowanie płyty przepędowej. Ma ona szerokie spektrum zastosowania. Wykorzystuje się ją choćby podczas grupowania stada, ale i sprawniejszego poruszania się w tunelach przepędowych. Również podczas codziennych czynności warto ją stosować, gdyż zapewnia maksimum bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana. Powinna być z trwałego i mocnego materiału odpornego na korodowanie. Jednocześnie nie powinna być zbyt ciężka. Dla zwiększenia bezpieczeństwa rolnika doskonale sprawdzają się przetłoczenia. Do przenoszenia niezbędne są uchwyty. Rozmiar płyt przepędowych powinien pasować do szerokości korytarza przepędowego, gdyż tylko w ten sposób zwierzęta nie będą mogły ominąć płyty.

Tematy: