Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Siatki na Woliery

Hodowla ptaków wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. W takich miejscach powszechnie stosuje się woliery, czyli specjalne siatki. Jakie produkty tego typu sprawdzą się najlepiej w przypadku konkretnych gatunków ptaków?

 

Siatki na woliery a gatunki ptaków

W hodowlach pojawiają się różne gatunki ptaków – niektóre z nich potrafią wzbić się tylko na niewielkie wysokości, a inne są bardziej mobilne. Znaczenie mają także ich wymiary i tendencja do niszczenia siatek. Z tego powodu siatki na woliery dla kur mają znacznie większe oczka niż te tworzone z myślą np. o bażantach. Nawet w razie zerwania jednego połączenia siatki wolierowej zwierzęta nie będą w stanie przedostać się przed stworzony otwór.

Na rynku znaleźć można siatki na woliery stworzone z myślą o następujących gatunkach ptaków:

  • kury,
  • bażanty,
  • indyki,
  • pawie,
  • przepiórki,
  • gołębie.

Siatki na woliery na wymiar

Siatka hodowlana na woliery musi mieć odpowiednie wymiary – pozwalające na zabezpieczenie zwierząt zarówno po bokach, jak i od góry. Z tego powodu takie wyroby zazwyczaj są tworzone na indywidualne zamówienie właściciela hodowli. Ogromne znaczenie ma więc dokładne wymierzenie terenu. Niektóre firmy zajmują się nie tylko produkcją wolier, lecz także ich montowaniem w hodowli.

Czym cechują się siatki wolierowe?

Siatki wolierowe są bardzo wytrzymałe i solidne. Im mniejsze oczko, tym większe zabezpieczenie siatki przed dziobaniem czy rozerwaniem. Niekiedy siatkę wolierową z oczkami w kwadrat obszywa się również sznurem, jeszcze bardziej zwiększającym wytrzymałość.

Na rynku znaleźć można różne warianty wolier. Najpopularniejszą i jednocześnie najtańszą opcją jest siatka z oczkami ułożonymi „w karo”.

Wybierając siatkę na woliery dla ptaków, warto skupić się na jej jakości. Taki produkt powinien bez problemu wytrzymać co najmniej kilka sezonów, bez utraty swoich właściwości – mówi specjalista z firmy Symar oferującej różnego rodzaju siatki.

Odpowiednio dobrana siatka na woliery dla ptaków bez problemu przetrwa co najmniej kilka sezonów. Zazwyczaj ptaki nie są w stanie przerwać mocnego polietylenu, jednak warto na bieżąco kontrolować stan woliery, by nie dopuścić do ucieczki zwierząt.

 

siatka wolierowa dla kur

Dlaczego warto postawić na siatki na woliery dla ptaków?

Siatki na woliery dla ptaków są na tyle wytrzymałe, że chronią nie tylko przed uciekaniem zwierząt z hodowli, lecz także zabezpieczają przed niszczącym działaniem drapieżników. Brak zastosowania specjalnych siatek może skutkować poważnymi konsekwencjami, w tym zakażeniem stada przez osobniki z zewnątrz, a także dużymi stratami finansowymi, których z całą pewnością właściciel hodowli chciałby uniknąć.

Siatki na woliery pozwalają również na ograniczenie powierzchni, po której poruszają się ptaki. W większych hodowlach umożliwiają także oddzielenie konkretnych gatunków zwierząt. Dzięki temu można wyznaczyć dany teren oraz zachować większy porządek. Siatki zapewniają swobodny przepływ powietrza i dostęp światła, dlatego powinny znaleźć się w każdej hodowli ptaków.

Tematy: