Słownik rolniczy

Porady dla rolników

trawa pampasowa

Trawa pampasowa nazywana także kortaderią to około 20 gatunków roślin zaliczanych do rodziny wiechlinowatych. Roślina ta jest wykorzystywana w celach ozdobnych, jej wiechy idealnie nadają się do tworzenia suchych bukietów. Co powinniśmy wiedzieć o trawie pampasowej zanim zdecydujemy się na posadzenie jej w swoim ogrodzie?

 

Trawa pampasowa – roślina, która przyciąga spojrzenia

Kortaderia wywodzi się z Ameryki Południowej, a konkretnie z regionu Pampa (czemu zawdzięcza nazwę trawy pampasowej). Współcześnie jest ona uważana za jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych sadzonych w ogrodach. Trawa pampasowa kwitnie we wrześniu i w październiku. Jest to roślina dwupienna. Jej kwiaty żeńskie prezentują się bardziej okazale niż kwiaty męskie. Zanim roślina zacznie kwitnąć osiąga zazwyczaj od 60 do 80 centymetrów wysokości. Natomiast, gdy zakwitnie – w sprzyjających warunkach może osiągać nawet 2 metry (pamiętajmy, że wielkość jest uzależniona od konkretnej odmiany rośliny). Kortaderia znajdzie zastosowanie w każdym ogrodzie, niezależnie od jego stylu. Można obsadzić nią ściany budynków, ogrodzenia, murki, oczka wodne. Jeżeli chcemy możemy posadzić trawę pampasową w donicach na balkonie.

Sadzimy trawę pampasową w ogrodzie

Osoby myślące o posadzeniu trawy pampasowej w swoim ogrodzie muszą liczyć się z tym, że roślina nie będzie prezentowała się tak atrakcyjnie jak w katalogach ogrodniczych. Pamiętajmy, że szczególne walory ozdobne mają przede wszystkim kwiatostany żeńskie. Męskie są mniejsze i prezentują się skromnie.

Trawa pampasowa jest rośliną dość wymagającą w uprawie. Niezbędne jest zapewnienie jej stanowiska słonecznego, osłoniętego od wiatru (silny podmuch wiatru mógłby ją połamać) i ciepłego. Właściwe stanowisko jest niezmiernie ważne, gdyż roślina wywodzi się z ciepłych krajów Ameryki Południowej. Trawa pampasowa jest wymagająca również pod względem podłoża. Nie liczmy na to, że będzie rosła w słabej jakości glebie. Niezbędna jest gleba zasobna w składniki odżywcze, próchnicza i lekko kwaśna. Podłoże można wzbogacać przy pomocy nawozów. Musimy dbać o to, żeby ziemia, w której rośnie kortaderia była stale wilgotna w pierwszej połowie roku, w drugiej natomiast sucha.

Niestety trawa pampasowa nie wymazuje dużej odporności na chłody. Jeśli jej podłoże jest wilgotne, już spadek temperatury do 5 stopni Celsjusza poniżej zera może doprowadzić do jej obumarcia. Doświadczeni ogrodnicy przekonują, że posadzenie trawy pampasowej w wyższej partii ogrodu to dobry pomysł, gdyż w ten sposób unikniemy zastojów wody.

Możemy spróbować pozostawić trawę pampasową w ogrodzie na zimę, jednak musimy się liczyć z tym, że nawet najbardziej staranne zabezpieczenie nie uratuje jej przed mrozem. Z powyższego względu uprawa tej rośliny udaje się częściej w cieplejszych regionach kraju. Jeżeli chcemy cieszyć się trawą pampasową w kolejnych latach, bezpieczniej jest zdecydować się na jej uprawę w donicy, którą zimą będziemy mogli przenieść do pomieszczenia.

Jak wygląda rozmnażanie trawy pampasowej?

Również rozmnażanie trawy pampasowej może sprawić trudności osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Możemy spróbować posadzić ją z nasion lub rozmnażać przez podział, jednak efekty tych zabiegów nie zawsze są zadowalające. Innym rozwiązaniem jest zakup sadzonki tej rośliny w sklepie ogrodniczym.

Trawa pampasowa może być znakomitą ozdobą w ogrodzie, jednak polecana jest raczej ogrodnikom doświadczonym lub takim, którzy będą mogli poświęcić jej więcej czasu i uwagi.

Tematy: