Słownik rolniczy

Porady dla rolników

ogód

Wiosna w ogrodzie jest wyjątkowa. Możemy bowiem cieszyć się widokiem wielu różnobarwnych roślin. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. Pomocne mogą okazać się między innymi nawozy. Przy ich wyborze trzeba jednak brać pod uwagę naprawdę różne kryteria. Na szczęście, dobór odpowiednich nawozów nie jest tak trudny, jak mogłoby się na pozór wydawać.

 

Jakie rośliny trzeba nawozić wiosną?

W nawozach znajduje się naprawdę wiele substancji, o wszechstronnym działaniu. Niektóre z nich pomagają roślinom w rozwoju liści czy kwiatów. Warto mieć świadomość tego, że po zimie rośliny naprawdę mogą potrzebować wsparcia. Brak jest im bowiem wielu cennych składników odżywczych. Wiosną warto nawozić zarówno rośliny kwitnące, jak i krzewy. Po czym jednak poznać, że rośliny potrzebują nawozu? Na szczęście, nie jest to takie trudne, jak mogłoby się na pozór wydawać. Trzeba obserwować zarówno swoje kwiaty, jak i krzewy. Dzięki temu, w porę dostrzeżemy to, czy roślinom czegoś brakuje. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że możemy wybierać spośród naprawdę wielu nawozów. Trzeba więc uważać na to, aby nie przesadzić. Nadmiar może być bowiem równie szkodliwy, jak niedobór.

Jakie nawozy wybrać?

W sklepach, zarówno internetowych, jak i stacjonarnych znajdziemy naprawdę wiele interesujących nawozów. Mowa tu zarówno o nawozach tradycyjnych, jak i o nawozach organicznych. Na te drugie powinny postawić osoby, którym zależy na naturalnych rozwiązaniach. W nawozach można często znaleźć azot bądź potas. Najważniejsze jest jednak to, aby wiedzieć, czego w danej chwili potrzebują rośliny. Warto zaznaczyć, że w wielu sklepach znajdziemy nawozy ogrodnicze dedykowane konkretnym gatunkom roślin. To doskonałe rozwiązanie, nie tylko dla początkujących ogrodników. Warto także mieć świadomość tego, że dostępne są zarówno nawozy w formie granulatu, jak i nawozy w formie płynnej. Każdy z nich zachowuje się jednak nieco inaczej po zastosowaniu. Nie sposób ukryć, że nawozy płynne zdecydowanie szybciej się wchłaniają.

Gdzie poszukiwać nawozów?

Nawozów można poszukiwać przede wszystkim w sklepach ogrodniczych. Znajdziemy je również w dużych supermarketach. Mowa tu zarówno o sklepach internetowych, jak i o sklepach stacjonarnych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nawozy dostępne są w naprawdę różnych cenach. Co do zasady, droższe nawozy to te organiczne. Nie można jednak odmówić im sporej skuteczności oraz bezpieczeństwa. Wydaje się, że przed zakupieniem konkretnego nawozu, dobrze byłoby przejrzeć kilka albo nawet i kilkanaście różnych ofert. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć ofertę, która spełnia nasze wymagania. Jeżeli nie wiemy, jaki nawóz bądź nawozy wybrać, zawsze możemy poprosić o pomoc kogoś doświadczonego. Wydaje się, że taką osobą, która może pomóc jest pracownik sklepu ogrodniczego. Można skontaktować się także z profesjonalnym ogrodnikiem, który doskonale zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób wybrać najlepszy nawóz na wiosnę.

Tematy: