Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Segregacja śmieci stała się dla większości z nas codziennością, ale mimo to, w przestrzeni publicznej nadal można usłyszeć sporo fałszywych sądów dotyczących segregowania odpadów. Oto 5 najczęściej spotykanych mitów związanych z segregacją odpadów, które nie znajdują żadnego potwierdzenia w faktach i nie powinny dłużej być usprawiedliwieniem dla naszej bierności, lenistwa i innych słabości.

 

Segregowanie odpadów jest skomplikowane – mit!

Przekonanie, że segregacja śmieci wymaga tajemnej wiedzy, obecne jest w dyskusji publicznej od chwili, gdy pojawiła się idea rozdzielania różnych frakcji odpadów i przechowywania ich w oddzielnych pojemnikach. O ile na początku faktycznie problematyczne mogło być przypisanie śmiecia do właściwej kategorii, np. sławnego już kartonu po mleku, dziś zasady segregacji odpadów są bardzo precyzyjne i obejmują różne „kłopotliwe” odpady, a w dodatku informacje o tym, jak prawidłowo segregować śmieci są powszechnie dostępne – na koszach na śmieci, jako oznaczenia na produktach, w ulotkach informacyjnych, w poradnikach w sieci itp. Z argumentami tego rodzaju już dawno więc powinniśmy się pożegnać.

 

Segregacja odpadów jest kosztowna – mit!

To, że segregowanie odpadów kosztuje coś ekstra, nie ma żadnego pokrycia w faktach. Pamiętajmy o tym, że wydatki związane z koniecznością wyposażenia domu czy fabryki w kosze do segregacji śmieci bardzo szybko bilansują się z zyskami, np. niższą opłatą za wywóz śmieci. Co więcej, dla firm selektywna zbiórka odpadów często w praktyce oznacza dodatkowe zyski. Stena Recycling, najnowocześniejsza firma z branży zarządzania odpadami i recyklingu działająca w Polsce i Europie, od lat wdraża w polskich przedsiębiorstwach kompleksowe rozwiązania z zakresu gospodarowania odpadami i ich segregacji, które znacząco obniżają koszty obsługi odpadami i podnoszą poziom ich recyklingu , a przez to zwiększają konkurencyjność firmy na rynku.

 

Segregacja śmieci przez pojedynczą osobę nie ma wpływu na środowisko – mit!

Każdy z nas produkuje rocznie około 320 kg odpadów, a każdy kilogram zmieszanych śmieci to kolejny kilogram odpadów na wysypisku, który zamiast zatruwać środowisko, mógłby posłużyć do wyprodukowania nowych potrzebnych nam na co dzień rzeczy, bez marnowania naturalnych zasobów i przy ograniczonej emisji CO2. Dla przykładu: każda tona przetworzonego plastiku oznacza o 2 tony mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Jeśli więc segregowanie odpadów odpuści 1 osoba, a po niej następnych 10, 100 czy 1000 osób, straty dla środowiska będą ogromne.

 

Segregacja odpadów nie jest skuteczna – mit!

Najczęściej argument ten pojawia się w towarzystwie przekonania, że śmieci z naszych koszy odbiera jedna śmieciarka, wewnątrz której odpady i tak ulegną zmieszaniu. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej – różne frakcje odpadów odbierają zwykle inne pojazdy, które podjeżdżają pod nasze domy w inne dni lub śmieciarki wyposażone w kilka oddzielnych przedziałów na różne kategorie odpadów.

 

Selektywna zbiórka odpadów jest bezcelowa, skoro zakłady przetwarzania odpadów ponownie segregują śmieci – mit!

Zabrudzone czy zawilgocone odpady połączone we wspólnym pojemniku, np. papier czy plastik nie nadają się w ogóle do recyklingu i trafią na wysypisko lub ich przetworzenie będzie trudniejsze, bardziej czasochłonne i mniej opłacalne dla środowiska. Odpady nieposegregowane, zamiast stać się wartościowym surowcem, są przez takie rozumowanie zwyczajnie marnotrawione. 

Tematy:
Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce