Słownik rolniczy

Porady dla rolników

silosy

Utrzymywanie higieny w zakładach produkcyjnych, to w dzisiejszych czasach podstawa. Jednak pamiętanie o myciu hal, czy magazynów to jeszcze nie wszystko. Każdy przemysł wiąże się z przechowywaniem i transportem dużej ilości surowców oraz produktów. Różnego rodzaju zbiorniki są wykorzystywane na wielu etapach produkcji i niezbędne jest dbanie o ich dobry stan techniczny oraz czystość. Mycie silosów pełni nie tylko funkcję higieniczną, ważną zwłaszcza w przemyśle spożywczym, ale i farmaceutycznym, czy kosmetycznym. Osady i resztki zalegające w zbiornikach mogą powodować zapychanie podajników, czy niszczenie ścian zbiornika przemysłowego.

 

Harmonogram mycia silosów

Nie można określić jednego harmonogramu czyszczenia silosów, czy zbiorników przemysłowych dla każdego rodzaju produkcji, ponieważ częstotliwość ich mycia zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj przechowywanych surowców, intensywność użytkowania, czy wielkość i konstrukcja zbiornika. Najczęściej zalecane jest czyszczenie zbiorników na żywność, czy paszę dla zwierząt wykonuje się to przede wszystkim po to , by nie powstała pleśń, czy nie rozwinęły się bakterie. Takie zbiorniki należy czyści nawet co kilka miesięcy, zwłaszcza jeżeli przechowywane w nich produkty mają wysoką zawartości cukrów. Rzadziej można czyścić silosy, w których przechowuje się produkty o wysokiej zawartości skrobi, jeżeli zachowuje się odpowiednie warunki wystarczy je myć raz w roku. Najrzadziej czyści się silosy w zakładach produkujących środki chemiczne, ponieważ często są one odporne na rozwój bakterii, czy grzybów, a jeżeli zbiorniki są dobrze wykonane, nie zalega w nich dużo osadu. Na częstotliwość mycia zbiorników przemysłowych wpływają także warunki przechowywania, wysoka wilgotność i częste zmiany temperatur wymuszają częstsze mycie. Mając na uwadze powyższe, każdy zakład przemysłowy powinien indywidualnie stworzyć harmonogram i procedurę czyszczenia zbiorników przemysłowych.

Metody czyszczenia silosów i zbiorników przemysłowych

Istnieje wiele metod czyszczenia zbiorników. Można tu wymienić czyszczenie mechaniczne, mycie przy użyciu środków chemicznych, czy czyszczenie poprzez piaskowanie. Jednak najbardziej popularną metoda mycia zbiorników jest metoda ciśnieniowa. Czyszczenie zbiorników przemysłowych metodą ciśnieniową polega na wykorzystaniu wysokiego ciśnienia strumienia wody, które powoduje odczepienie się części zabrudzeń, czy korozji od podłoża przywracając ściany zbiornika do odpowiedniego stanu używalności. Mimo że istnieje wiele metod czyszczenia zbiorników, to zastosowanie wody pod ciśnieniem w wielu wypadkach okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Czyszczenie mechaniczne, czy piaskowanie sprawdza się w przypadku mocno skorodowanych zbiorników, nie mniej w pierwszej kolejności powinny one przejść czyszczenie metoda ciśnieniową, aby usunąć pierwsze zabrudzenia, czy korozję. Z kolei piaskowanie, czy czyszczenie mechaniczne zbiorników nieskorodowanych może spowodować uszkodzenie powierzchni zbiornika, co w konsekwencji będzie prowadzić do ich szybszego korodowania. Dodatkowo należy pamiętać, że zużyty piasek wymaga utylizacji, co z kolei znacznie zwiększa koszty wykonania usługi. Podsumowując, wybór metody zależy przede wszystkim od tego jakiego rodzaju są w nim zabrudzenia, czy też w jakim jest stanie technicznym.

 

zbiorniki przemysłowe

Dobór odpowiednich wykonawców

Czyszczenie silosów to niebezpieczne zajęcie przede wszystkim ze względu na ich wielkość i konstrukcję zbiornika. W dużych zbiornikach przemysłowych do czyszczenia często używa się rusztowań lub myje przy użyciu technik alpinistycznych. Mycie silosów wymaga doboru odpowiednich środków zależnie od materiału, z którego silos został wykonany oraz jaki rodzaj materiału jest w nim przechowywany. Inaczej czyści się silosy zbożowe lub silosy na mąkę, a inaczej należy przeprowadzić czyszczenie silosów cementowych. Nieprawidłowe środki mogą uszkodzić materiał z jakiego jest wykonany zbiornik, co skutkuje pojawieniem się rdzy, a nawet uszkodzeniami strukturalnymi. Z tego powodu warto oddać tego typu pracę w ręce fachowców. Jedną z takich firm jest TETON clean, firma ta posiada doświadczenie w wykonywaniu tego typu usług oraz wykwalifikowany zespół pracowników z uprawnieniami do prac na wysokościach, uprawnieniami alpinistycznymi oraz szkoleniami pracowników do prac w przestrzeniach zamkniętych. Decydując się na podwykonawcę oszczędzamy czas i zyskujemy pewność, że prace przebiegną bezpiecznie.

 

Tematy: