Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Nie ma nic lepszego niż wyhodowane we własnym ogrodzie owoce o niepowtarzalnym zapachu i soczystym miąższu. Uprawa drzewek owocowych we własnym ogrodzie może stać się pasją i przynieść wiele satysfakcji. Jeśli więc zastanawiasz się, jak przygotować się do pierwszego sadzenia drzewek owocowych w przydomowym ogrodzie – zerknij do naszego artykułu!

 

Drzewka owocowe – jak przygotować pod nie glebę?

To niezwykle istotne, by już na kilka miesięcy przed sadzeniem odpowiednio zadbać o glebę w ogrodzie. Im bardziej się do tego przyłożysz – tym szybciej będziesz się cieszył obfitymi plonami, a rosnące drzewka będą cieszyć oko. Przede wszystkim musisz pozbywać się wszystkich pojawiających się w ogrodzie chwastów, ale także przekopywać glebę. Przyda się również odpowiedni nawóz (przeznaczony pod drzewa i krzewy owocowe). Jeśli nie masz pojęcia, na co się zdecydować – zasięgnij porady profesjonalnego ogrodnika lub sadownika. Dobrze jest również sprawdzić, jaki odczynnik pH posiada twoja gleba. Od jej jakości i stanu zależy bowiem, czy drzewa owocowe się przyjmą i będą dawały plony.

Miejscem, w którym znajdziesz szeroką gamę sadzonek, jest szkółka drzew owocowych.

Sprawdzone i piękne odmiany drzew owocowych

Na myśl przychodzą oczywiście sadzonki jabłoni. Jabłka z własnego ogrodu mają niepowtarzalny smak. Niemniej najlepszą opcją jest postawić na kilka różnych rodzajów drzewek (http://drzewkaowocowe.com/). Będą one wówczas owocować w różnych porach, dając możliwość zbierania plonów przez cały sezon. Poza jabłonką sprawdzą się również: czereśnia, grusza i śliwa. Warto również zdecydować się na krzewy owocowe, a więc maliny, porzeczki, agrest, borówka amerykańska. Przy wyborze trzeba dokładnie zapoznać się z charakterystyką wybranego drzewka czy krzewu. Odpowiedni dobór odmiany jest bardzo ważny. Szczególną uwagę należy zwrócić na odporność na choroby i mróz, a ponadto, czy dana odmiana plonuje regularnie i obficie. Po to bowiem sadzimy drzewka owocowe, by cieszyć się znakomitymi plonami!

Kiedy sadzić drzewka owocowe – na wiosnę czy jesienią?

Istotną kwestią są oczywiście pory sadzenia. Co będzie lepsze i bardziej optymalne: jesienne czy wiosenne sadzenie? Specjaliści zalecają wykonanie sadzenia jesienią, a dokładnie w październiku, ewentualnie na początku listopada. Drzewka ukorzenią się, zanim nastanie zima. Niemniej wciąż istnieje ryzyko, że uszkodzi je mróz. Jeżeli jednak odpowiednio je zabezpieczymy, to wiosną pełną parą ruszy ich wzrost. Na wiosnę warto zaś posadzić nieco bardziej wrażliwe na mróz drzewka (na przykład morelę czy brzoskwinię). Wiosną należy posadzić drzewka w okresie od kwietnia do maja.

Tematy: