Słownik rolniczy

Porady dla rolników

hala

Specyfika produkcji rolnej wynika z pewnej sezonowości oraz związanej z tym konieczności magazynowania i przechowywania produktów i półproduktów organicznych, łatwo ulegających zniszczeniu. W tym kontekście rolnicy często borykają się z brakiem powierzchni magazynowych, choćby do przechowywania słomy i siana będących jednocześnie pokarmem dla zwierząt hodowlanych, materiałem na ściółkę oraz produktem sprzedażowym. Sprawdźmy, jak producenci radzą sobie z przechowywaniem siana i czy stosowane metody są skuteczne? Czy hala namiotowa będzie dobrym rozwiązaniem?

 

Czym w ogóle są hale namiotowe?

Namiot halowy jest to obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem. Dla użytkownika oznacza to, iż zgodnie z ustawą „Prawo Budowlane” z 7 lipca 1994 roku (Dz.U.2020.1333 t.j.) montaż obiektu nie wymaga pozwolenia na budowę, jeśli hala nie będzie użytkowana przez okres dłuży aniżeli 180 dni. Ewidentną korzyścią jest w tym przypadku fakt, iż namioty halowe mogą być w każdej chwili demontowanie i przeniesione w inne miejsce, w zależności od potrzeb lub planu zagospodarowania przestrzeni produkcyjnej.

Oczywiście jest to uzależnione od materiałów, z jakich został wykonany szkielet konstrukcji.

Najczęściej wykorzystywane szkielety:

 • Aluminiowe;

 • Stalowe.

Konstrukcja aluminiowa charakteryzuje się lekkością, a co za tym idzie mobilnością.

Stal zapewnia większą odporność obiektu na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych oraz stabilność.

W zależności od potrzeb gospodarstwa stosowane mogą być także różne rodzaje poszyć ścian:

 • Plandeka;

 • Blacha trapezowa;

 • Płyta warstwowa;

 • PCV.

Hale namiotowe są odpowiedzią na zapotrzebowanie sektora rolniczego na duże powierzchnie magazynowe bez potrzeby dokonywania kosztownych i trwałych inwestycji budowlanych.

Hala namiotowa, zastosowanie w rolnictwie

Wspomniane wcześniej siano jest surowcem wymagającym odpowiednio dużej powierzchni składowania przy jednoczesnej dbałości o warunki przechowywania. Pozostawione na wolnym powietrzu podlega naturalnym procesom gnilnym lub rozwojowi zarodników grzyba (pleśń), nawet w przypadku zabezpieczenia folią lub agrowłókniną.

Mobilna hala namiotowa jest idealnym rozwiązaniem logistycznym, zabezpieczającym cenny surowiec przed zniszczeniem. Jak zapewnia producent Protan Elmark, po zakończonym cyklu produkcyjnym magazyn siana można wykorzystać do innych celów, przenieść lub demontować.

Przewidując taką ewentualność, dobrze jest skonfigurować parametry techniczne hali, wskazując na preferowany szkielet, poszycie oraz wymiary.

Wynajem hali namiotowej

Budowanie strategii finansowej gospodarstwa wymaga uwzględnienia wszystkich kosztów mających wpływ na opłacalność produkcji, koszty magazynowania zajmują w tym zestawieniu istotne miejsce. Trwałe budynki generują opłaty związane z ich utrzymaniem cały czas, bez względu na to, czy są aktualnie wykorzystane, czy też nie.

Producenci rolni, którzy nie są z różnych powodów zdecydowani na tego typu inwestycje, z pewnością zainteresuje wynajem hal, choćby po to, by w pełni zapoznać się z zaletami, jaki niesie ze sobą wynajem hal namiotowych, uwzględniając w tym zakresie także hale całoroczne.

Magazyny siana, korzyści

Bez względu na to, czy gospodarz podejmie decyzję o zakupie, czy też wynajmie hali, w efekcie otrzyma w pełni funkcjonalny i praktyczny magazyn.

Hala namiotowa, korzyści:

 • Niski koszt montażu;

 • Niskie koszty eksploatacyjne;

 • Mobilność obiektu;

 • Możliwość ogrzewania i klimatyzacji;

 • Dobór materiałów odpowiadających zapotrzebowaniu;

 • Konfiguracja powierzchni;

I wiele innych.

W celu konfiguracji własnej hali namiotowej, uzyskania wstępnej wyceny oraz zapoznania się z bogatą ofertą warto już dziś odwiedzić stronę producenta. Wykorzystując potencjał hal namiotowych, nie tylko ułatwisz sobie pracę, podniesiesz także swój wskaźnik konkurencyjności. Czy warto zainwestować w magazyny siana? Odpowiedź wydaje się oczywista.Tematy: