Słownik rolniczy

Porady dla rolników

rozsiewanie nawozu

Magnez to pierwiastek odpowiedzialny za optymalne pobieranie i przetwarzanie azotu w plon. Większość gleb w Polsce posiada niedobory magnezu, dlatego istotne jest jej odpowiednie nawożenie. Nawóz wapniowo - magnezowy stosować należy na glebach kwaśnych o bardzo niskiej przyswajalności tego pierwiastka.

 

Charakterystyka nawozu

Nawóz wapniowo- magnezowy to najczęściej mieszanina wodorowęglanu wapnia (kalcytu) lub tlenku wapnia ze związkami magnezu, które są łatwo przyswajalne. Takie mieszanki często są dodatkowo wzbogacone w inne równie ważne mikroelementy, np.: żelazo, bor, siarka czy mangan. Ogromną zaletą nawozów tego typu jest szybkie działanie i błyskawiczne efekty, ponieważ właśnie magnez jest odpowiedzialny za przyswajanie składników odżywczych przez rośliny.

Korzyści wynikające ze stosowania nawozu wapniowo- magnezowego

Najważniejszą rolą nawozu jest odkwaszenie gleby oraz wzbogacenie jej w magnez, który jest niezbędny dla prawidłowego pobierania i przyswajania azotu oraz innych składników pokarmowych. Wśród innych zalet wapna magnezowego (https://nawozy.pl/wszystkie-produkty/nawoz-luboplon-wapniowo-magnezowy/) wymienić możemy:

  • wpływ na właściwe wybarwienie liści i igieł rośliny,
  • poprawa struktury gleby,
  • przyspieszenie fazy wegetacyjnej roślin,
  • stymulacja rozwoju systemu korzeniowego,
  • stymulacja plonotwórczego działania azotu,
  • przeciwdziałanie chorobom fizjologicznym związanych z niedoborami wapnia.

 

Kiedy i jak stosować nawozy wapniowo - magnezowe?

Wapno magnezowe najlepiej zastosować jesienią lub wczesną wiosną, nie później, niż miesiąc przed planowanym wysiewem nasion i sadzeniem roślin. Najbezpieczniej oraz najkorzystniej jednak zastosować nawóz po zbiorach. Aby wszystkie składniki dobrze się wchłonęły, najlepiej jeśli nawóz zmieszamy z glebą np. poprzez jej przekopanie. Jeśli mamy bardzo kwaśną glebę, warto powtarzać nawożenie co rok w mniejszych dawkach, przez okres od 3 do 5 lat.

Jak wybrać odpowiedni nawóz?

Najczęściej nawóz wapniowo - magnezowy występuje w formie granulatu.

Ważne jest, by jego rozsiew był równomierny, wykluczający nawożenie pól do tego nieprzeznaczonych, dlatego forma granulatu jest najwygodniejsza i najłatwiejsza w użyciu. Dodatkowo nawóz granulowany sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczna jest szybka interwencja, ponieważ forma granulatu bardzo szybko się rozpuszcza, dając szybkie efekty. Rozpuszczalność wynosi tu 99 %. Warto zwrócić uwagę, by nawóz nadawał się do nawożenia wszystkich upraw polowych oraz użytków zielonych, a jego spektrum działania możliwe było na glebach bardzo kwaśnych, kwaśnych i obojętnych. Taki nawóz będzie świetnie stymulował plonotwórcze działanie azotu, poprawi właściwości gleby oraz zabezpieczy rośliny przed czynnikami patogenicznymi.

Więcej informacji na temat nawozów znajdziesz na stronie https://nawozy.pl/

Tematy: