Słownik rolniczy

Porady dla rolników

tunel foliowy

W polskim umiarkowanym klimacie nie wszystkie rośliny są w stanie kiełkować, rosnąć i dojrzewać na otwartej ziemi. Pojawiające się przymrozki, wiatry i deszcze skutecznie utrudniają im wzrost, dlatego wymagają one kontrolowanych warunków do rozwoju. Jedną z możliwości często wykorzystywaną do uprawy warzyw takich jak ogórki lub pomidory są tunele foliowe, czyli mobilne konstrukcje ustawiane nad grządką, chroniące rośliny przez niesprzyjającą pogodą.

 

Warzywa ciepłolubne najlepiej sadzić w kontrolowanych warunkach

Tunele foliowe mają za zadanie chronić znajdujące się w nich rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, grad, lub silny wiatr, który mógłby połamać ich delikatne łodygi. Tunel foliowy chroni również przed nagłymi spadkami temperatury, które bywają zabójcze dla młodych sadzonek. Pod szczelnym okryciem nawet delikatne roślinki nie ucierpią przy porannych przymrozkach lub chłodnych nocach. Z tego powodu w tunelach sadzi się głównie rośliny ciepłolubne, które uprawiane na otwartym terenie są narażone na potencjalnie niebezpieczne sytuacje.

Przykładem warzyw, których uprawę zaleca się przeprowadzać w tunelach foliowych, jest między innymi pomidor, ogórek, dynia, lub fasola. Hodowane w kontrolowanych warunkach, gdzie rośliny nie są narażone na stres, rozwijają się one zdrowo, szybko i przynoszą obfite plony.

 

 

Biały tunel foliowy Garden Point z z bogatym wnętrzem, fot. Ogrodosfera.pl

Uprawa w tunelu foliowym przyspiesza zbiory i zwiększa plony

Nie tylko te warzywa, które są szczególnie narażone na działanie szkodliwych warunków pogodowych, można uprawiać w foliowych tunelach. Także popularna marchew, pietruszka, rzodkiewka, albo kapusta, przynoszą większe plony i dojrzewają szybciej w mikroklimacie tunelu. Sałata, która bardzo często hodowana jest na nieokrytych grządkach, w tunelu foliowym jest gotowa do zbiorów nawet o 9 dni szybciej! Najlepsze wyniki pod kątem ilości zebranych plonów i czasu dojrzewania pod foliowym okryciem osiągają pomidory i ogórki. Zebrać je można od 10 do 20 dni szybciej, niż miałoby to miejsce, gdyby rośliny rosły na otwartej przestrzeni.

 

Zielony tunel foliowy na pomidory, fot. Ogrodosfera.pl

Tunel foliowy czy szklarnia – co jest lepszym wyborem do ogrodu?

Szklarnia to stała zabudowa do ogrodu, na którą decydują się zwykle osoby doświadczone w uprawie roślin. Jest to konstrukcja, której się nie rozbiera ani nie przenosi, więc jej montaż powinien być wcześniej przemyślany. Szklarnie pozwalają na tworzenie jeszcze dokładniej kontrolowanego mikroklimatu niż foliowe tunele. Dostępne są one w bardzo wielu rozmiarach i kształtach – dobiera się je pod potrzebną przestrzeń do uprawy roślin i miejsce dostępne w ogrodzie.

Tunele foliowe są przede wszystkim rozwiązaniem znacznie tańszym, niż trwała zabudowa szklarniowa. To lekka i mobilna konstrukcja przeznaczona do ochrony roślin gruntowych, którą w każdej chwili można przenieść lub w razie potrzeby zdemontować. Wbrew pozorom nie jest to inwestycja na jeden sezon – konstrukcja tunelu wykonana jest z trwałych materiałów, a zawieszoną na niej folię można po kilku sezonach wymienić na nową. Każda folia na tunel w ogrodosfera.pl ma rok gwarancji, więc można być całkowicie pewnym, że ochroni rośliny aż do czasu zbiorów.

 

Namiot foliowy z wielosezonową folią, fot. Ogrodosfera.pl

 

Tematy: