Słownik rolniczy

Porady dla rolników

fotowoltaika

Prowadzenie działalności rolniczej wymaga nie tylko dużych nakładów czasu i pracy, ale również sporych środków finansowych. Rolnicy, którzy chcą zmniejszyć swoje rachunki za prąd, mogą jednak zdecydować się na instalację paneli fotowoltaicznych.

 

Ceny prądu rosną w bardzo szybkim tempie i nic nie wskazuje na to, by ta dynamika miała się zmienić. Prowadząc działalność rolniczą, trzeba się liczyć z dużym zużyciem energii, a tym samym kosztami wyższymi z roku na rok. Jest jednak sposób na ograniczenie wydatków związanych z prądem. Jest to instalacja paleni fotowoltaicznych. Dlaczego jest to rozwiązanie szczególnie korzystne dla rolników? Wyjaśniamy.

 

Oszczędność dla każdego

Fotowoltaika to jedno z najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. Montaż paneli jest stosunkowo prosty i szybki, a korzyści widoczne niemal od razu. Pozyskiwanie czystej energii ze słońca i przekształcanie jej w prąd zmienny, nadający się do zasilania gospodarstw domowych odbywa się przez większą część roku. Jednak dzięki możliwości magazynowania wytworzonej energii lub przekazywania jej do sieci publicznej i późniejszego, bezpłatnego odbierania, pozwala na korzystanie z niej przez cały rok. Dzięki temu do gniazdek płynie prąd, za który nie trzeba płacić. Przy dużym miesięcznym zużyciu energii oszczędności mogą być bardzo duże.

 

Stały dostęp do prądu

Dobrze prosperujące gospodarstwo rolne nie może sobie pozwolić na przerwy w dostawie prądu, które – jeśli zdarzają się często lub są długotrwałe – mogą doprowadzić do poważnych strat. Panele fotowoltaiczne pozwalają na uniezależnienie się od publicznej sieci, w której mogą się zdarzać różnorodne awarie i przestoje w dostawach prądu. Zazwyczaj również to właśnie poza miastem ich naprawa trwa najdłużej. Dzięki fotowoltaice masz własny prąd na wyciągnięcie ręki, zawsze, kiedy tego potrzebujesz.

 

Ekologiczne źródło energii

Każdemu rolnikowi powinno zależeć na tym, by otaczające go środowisko było czyste i jak najmniej skażone. Panele fotowoltaiczne, jak każde OZE stanowią zieloną, czystą energię, o wiele bardziej przyjazną planecie i człowiekowi niż paliwa kopalniane.

 

Dotacje dla rolników

Ostatnią kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest możliwość skorzystania z oferowanych ulg. Osoby prowadzące działalność rolniczą, decydującą się na zakup oraz montaż paneli fotowoltaicznych, mają prawo do skorzystania z obniżającej podatek rolny ulgi inwestycyjnej w wysokości 25%. Można ją rozliczyć w ciągu 15 lat od montażu paneli. Ponadto każdy rolnik będący płatnikiem VAT może odliczyć sobie ulgę w wysokości 23%.

Warto również pamiętać, że istnieje wiele programów i dotacji, które pozwalają na tańszy zakup paneli fotowoltaicznych, przeznaczonych również dla rolników. Znacznie zmniejsza to koszty, które trzeba ponieść i umożliwia poczynienie oszczędności w postaci bezpłatnego prądu.

Jeżeli zainteresował Cię temat fowoltaiki i mieszkasz w okolicach Rzeszowa, koniecznie sprawdź ofertę Eco Energy Rzeszów - fotowoltaika dla rolnika: https://www.ecoenergyrzeszow.pl/fotowoltaika-dla-rolnika/.

 

 

Tematy: