Wymiana filtrów w ciągniku nie stanowi dla nas problemu w okresie gwarancji, kiedy za przeglądy odpowiada wyspecjalizowany serwis. Jednak po jej zakończeniu sytuacja często się zmienia, ponieważ przeglądy przeprowadzamy samodzielnie w gospodarstwie. I tu wymiana filtrów może stanowić nie lada wyzwanie. Kiedy wymienić filtry? Dowiedz się, co na ten temat sądzą specjaliści. Miłej lektury!
Ciągnik, podobnie jak inne pojazdy, posiada kilka rodzajów filtrów, które ze względu na wysoką eksploatację i trudne warunki pracy maszyny powinny być regularnie kontrolowane i wymieniane. To szczególnie ważne po okresie gwarancyjnym, kiedy na skutek nieszczelności filtrów może dojść do uszkodzenia maszyny.
Wyróżniamy następujące rodzaje filtrów:
Kiedy należy wymieniać poszczególne rodzaje filtrów i na które z nich należy zwrócić szczególną uwagę?
Filtry oleju silnikowego to elementy układu smarowania silnika szczególnie ważna dla prawidłowej pracy maszyny. Należy je wymieniać za każdym razem, kiedy w ciągniku wymieniamy okej silnikowy. Jeżeli używasz swojej maszyny stosunkowo rzadko, wymiany możesz dokonać raz w roku. Pamiętaj jednak o regularnym kontrolowaniu stanu filtra! W zależności od modelu ciągnika, okresy wymiany mogą się różnić. Warto w tym celu zerknąć do instrukcji urządzenia.
Filtry powietrza powinieneś wymieniać raz w roku, aby zapewniały cyrkulację czystego powietrza w silniku. Jeżeli pracujesz w dużym zapyleniu, np. budownictwie, czy warzywnictwie, wymiany filtrów powinieneś dokonywać 2 razy w roku lub kiedy zajdzie taka potrzeba.
Filtry kabinowe powinieneś wymieniać maksymalnie co 1000 godzin lub kiedy zajdzie taka potrzeba. Odpowiadają one w końcu za komfort i zdrowie użytkownika. Pamiętaj również, aby nie czyścić ich dmuchawką z bliska, ponieważ możesz je przedwcześnie uszkodzić!
Filtry paliwa (występują najczęściej 2 rodzaje) należy wymienić następująco: filtr wstępny co każdą wymianę oleju w silniku (co 200-500h), a filtr właściwy co drugą wymianę (co 400-500h). Regularna kontrola filtrów paliwa pozwoli Ci zniwelować ryzyko powstania korozji w wewnątrz układu paliwowego, przedłużając tym samym żywotność maszyny.
Filtry hydrauliki należy wymieniać najpóźniej w przedziale 1000-1200h (chyba że instrukcja obsługi maszyny przewiduje inaczej).
Po okresie gwarancyjnym wymiany filtrów najczęściej dokonujemy samodzielnie, w swoim gospodarstwie. O czym warto wtedy pamiętać? O poradę spytaliśmy specjalistę ze sklepu agro-filtry.pl:
Owszem, większość filtrów można wymienić samodzielnie. Warto jednak pamiętać o dokładnym przeanalizowaniu i trzymaniu się instrukcji obsługi maszyny, ponieważ okresy żywotności filtrów mogą się różnić, w zależności od posiadanego modelu. Współczesne ciągniki wymagają również zapisania wymiany filtrów w pamięci maszyny, co warto również mieć na uwadze. Często można zrobić to za pomocą odpowiedniej sekwencji przycisków pokładowych, jednak może się zdarzyć, że niezbędny będzie tutaj profesjonalny komputer serwisowy.
Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas artykuł odpowiedział na wszystkie Twoje wątpliwości.