Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Po okresie niskich temperatur, które panowały do pierwszego tygodnia maja, nastąpiło ocieplenie. Poprawiła się wegetacja upraw, ale jednocześnie zwiększyła się presja szkodników i chwastów, które zagrażają plantacjom. Kluczowe jest zastosowanie insektycydów i herbicydów. Sprawdź, jaki preparat na insekty jest skuteczny?

 

Opóźniona wegetacja upraw rolnych

Tegoroczna wiosna, a szczególnie zimny kwiecień i występujące przymrozki były wyjątkowo niekorzystne dla wegetacji roślin, których rozwój jest opóźniony w stosunku do zeszłego roku. Przykładowo, uprawy rzepaku w niektórych rejonach Polski są spowolnione aż o 3 tygodnie. Niesprzyjające warunki pogodowe odsunęły w czasie również prace polowe.

W maju nastąpiła poprawa warunków atmosferycznych. Plantatorzy, którzy nie skorzystali z wcześniejszych okien pogodowych, wykonują zaległe zabiegi pielęgnacyjne. Rośliny zostały pobudzone do wzrostu. Jednak wraz z ociepleniem powrócił coroczny problem ze szkodnikami i chwastami. Konieczna jest dokładna lustracja upraw i określenie zagrożenia oraz odpowiednie przygotowanie się do zabiegów insektycydowych i herbicydowych.

Jakie chwasty dominują na plantacjach?

Chwasty mają się dobrze bez względu na warunki pogodowe, a wzrost temperatur korzystnie wpłynął na ich rozwój. Pojawiła się cała gama niepożądanych roślin, w tym m.in. komosa biała, rdest powojowaty czy jasnota różowa. Największe zagrożenie dla upraw będą stanowiły uciążliwe chwasty dwuliścienne, takie jak: przytulia czepna, mak polny, chaber bławatek, samosiewy rzepaku, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, rumianek pospolity, przetacznik bluszczykowy, maruna bezwonna, niezapominajka polna czy tasznik pospolity.

Zwalczanie chwastów jest konieczne, ponieważ stanowią dla upraw konkurencję, zabierają światło, wodę i składniki mineralne. Ponadto są często żywicielami dla organizmów chorobotwórczych i szkodników, a także utrudniają żniwa. Utrudniają zrównoważony wzrost roślin, co negatywnie przekłada się na wielkość i jakość plonu.

Jakie szkodniki atakują uprawy?

Ocieplenie nasiliło pojawianie się szkodników na plantacjach. Wczesną wiosną występował problem z nalotami chowacza brukwiaczka na rzepak. Szczególnie niebezpieczne dla upraw były larwy, które żerowały wewnątrz łodyg i liści, powodując zahamowanie wzrostu, charakterystyczne wygięcia w kształcie litery S i pęknięcia. Zaobserwowano także słodyszka rzepakowego, który największe straty spowodował w fazie tzw. „zielonego pąka”. Obecnie od początku kwitnienia i zawiązywania łuszczyn uprawom rzepaku zagraża chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik, czyli tzw. szkodniki łuszczynowe.

Uprawy zbóż atakowane są przez skrzypionka. Dorosła postać chrząszcza nie stanowi poważnego zagrożenia, ale za kilka tygodni trzeba spodziewać się żarłocznych larw, które wyjadają tkankę miękiszową między nerwami aż po dolną skórkę liści. W miejscach uszkodzeń, a także na pozostawionym przez larwy śluzie i odchodach mogą się rozwijać patogeny chorobotwórcze.

Wkrótce można się też spodziewać nalotów chrząszczy stonki ziemniaczanej na plantacje ziemniaka. Jeżeli wysokie temperatury się utrzymają, kukurydzę z pewnością zaatakuje omacnica prosowianka, czyli najgroźniejszy szkodnik. Nieuniknione jest również pojawienie się na plantacjach mszyc, które obniżają wielkość i jakość plonu poprzez żerowanie, ale też z uwagi na przenoszenie wirusów.

Jak chronić uprawy przed szkodnikami i chwastami?

Agrofagi to podstawowe zagrożenie dla wielkości i jakości plonu. Konieczny jest monitoring upraw oraz wykonywanie zabiegów insektycydowych i herbicydowych w odpowiednim terminie. Takie działania zwalczą szkodniki i ochronią uprawy, zapewniając bogate plony.

Trzeba jednak pamiętać, że Unia Europejska wprowadziła zakaz stosowania wielu substancji aktywnych, m.in z grupy neonikotynoidów, chloropiryfos, dimetoat czy tiachlopryd. Obecnie skuteczną ochronę roślin przed szkodnikami gwarantuje insektycyd Top Gun 050 SC, którego producentem jest ProAgri.

Substancją czynną preparatu Top Gun jest lambda-cyhalotryna, czyli sprawdzony związek z grupy pyretroidów (50 g/l (4,81%). Zaś innowacyjna formulacja mikrokapsuł gwarantuje pewne i wydajne działanie. Substancja aktywna zamknięta w mikrokapsułce uniemożliwia szybkie parowanie, przez co środek uwalnia się stopniowo, zapewniając najlepsze efekty owadobójcze.

Insektycyd działa kontaktowo, czyli wnika przez naskórek szkodników oraz żołądkowo, a więc poprzez drogi pokarmowe wraz z elementami spożywanej rośliny. Na roślinę oddziałuje natomiast powierzchniowo.

Top Gun 050 SC ma szerokie spektrum działania. Zwalcza szkodniki gryzące i ssące, takie jak:

 • mszyce
 • skrzypionki
 • chowacze
 • pchełkę rzepakową
 • słodyszka rzepakowego
 • omacnicę prosowiankę
 • stonkę ziemniaczaną
 • szarka komośnika
 • śmietkę kapuścianą.

Insektycyd TopGun ma zastosowanie w efektywnej ochronie wielu upraw:

 • ziemniak
 • rzepak ozimy
 • pszenica ozima
 • jęczmień jary
 • kukurydza, w tym cukrowa
 • burak cukrowy
 • sady jabłoniowe
 • cebula
 • kapusta głowiasta.

Termin stosowania zależny jest od rodzaju upraw i szkodników. Top Gun może być stosowany także w okresie jesiennym.

Tematy: