Słownik rolniczy

Porady dla rolników

fotowoltaika lubelskie

Instalacje fotowoltaiczne są coraz powszechniejsze. U niektórych wciąż wywołują jednak pewne wątpliwości. Czy na pewno są skuteczne, trwałe i po prostu opłacalne? Jak sprawdzają się w województwie lubelskim, którego klimat rzadko przypomina klimat wybrzeża Morza Śródziemnego? Dowiedz się więcej o właściwościach i działaniu paneli fotowoltaicznych. Sprawdź, czy warto je zamontować.

Co to jest fotowoltaika i jak działa?

Fotowoltaika to sposób na produkcję własnej energii elektrycznej ze słońca. To technologia przetwarzająca energię słoneczną w prąd. Ten proces odbywa się w ogniwach fotowoltaicznych zbudowanych z materiału półprzewodnikowego (najczęściej krzemu). Ogniwa te łączy się w moduły tworzące panele fotowoltaiczne. Montowane na dachach lub na specjalnych wspornikach na gruncie mogą wytworzyć wystarczająco dużo prądu do pokrycia zapotrzebowania całego gospodarstwa domowego czy firmy. Oprócz paneli do prawidłowego działania fotowoltaiki potrzebny jest jeszcze inwerter (falownik), który przekształca wyprodukowany przez nie prąd stały w prąd zmienny przystosowany do użytku w instalacji budynku.

Zalety instalacji fotowoltaicznej

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na montaż systemów fotowoltaicznych? Oczywiście przez ich liczne zalety. Instalacja jest:

  • wydajna – niewielka instalacja może zaspokoić całe zapotrzebowanie domu lub firmy na energię,
  • trwała – większość paneli fotowoltaicznych ma co najmniej 25-letnią gwarancję, a może pracować znacznie dłużej,
  • ekologiczna – jest bezemisyjna, wykorzystuje całkowicie ekologiczne, odnawialne źródło energii,
  • wygodna w eksploatacji – bezobsługowa i bezawaryjna,
  • odporna – na rozmaite warunki atmosferyczne, a także uszkodzenia mechaniczne.

Najważniejsze dla większości osób są jednak oszczędności, jakie uzyskują dzięki montażowi instalacji fotowoltaicznych. To bowiem sposób na redukcję rachunków za prąd nawet o ponad 90% oraz uniezależnienie się od podwyżek cen energii.

Fotowoltaika lubelskie – dlaczego się opłaca?

Wbrew pozorom instalacje fotowoltaiczne nie potrzebują do wydajnej pracy tropikalnych warunków. Doskonale radzą sobie również w Polsce, w tym w województwie lubelskim. Tutejszy klimat jest wręcz doskonały! Południowa część województwa lubelskiego cieszy się średnim nasłonecznieniem wynoszącym 1050 kWh/m2, co stanowi wynik powyżej krajowej średniej. Wydajności paneli fotowoltaicznych dodatkowo sprzyjają umiarkowane temperatury – upał jest bowiem dla nich niekorzystny. Wszystko to sprawia, że panele słoneczne zamontowane w woj. lubelskim mogą pomóc Ci zredukować wysokość rachunków nawet niemal do zera. Zostając prosumentem, możesz rozliczać nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej z zakładem energetycznym. Pozwala to na odzyskanie do 80% prądu, który w przeciwnym razie po prostu by przepadł i znacząco zwiększa opłacalność oraz wydajność systemu fotowoltaicznego. To między innymi dzięki temu koszt instalacji zwraca się dość szybko, bo średnio po 5 latach.

Dofinansowanie instalacji PV – lubelskie

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej można dodatkowo zwiększyć, korzystając z dotacji. Prywatni inwestorzy mogą skorzystać np.:

  • z programu "Mój Prąd" – pozwalającego uzyskać dofinansowanie w wysokości 5000 zł,
  • z programu "Czyste Powietrze" – zwracającego część kosztów za instalację fotowoltaiczną lub inne ekologiczne systemy,
  • programów lokalnych – województwo lubelskie dość często przeznacza fundusze na dotacje do fotowoltaiki lub atrakcyjne pożyczki.

Ponadto koszt zakupu i montażu paneli słonecznych można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Wydajna fotowoltaika w województwie lubelskim

Instalacja fotowoltaiczna w województwie lubelskim jak najbardziej może być wydajna i opłacalna. Należy jedynie zadbać o odpowiedni dobór rozwiązań i ich prawidłowy montaż. Nie wiesz, co wybrać spośród wszystkich ofert dostępnych na rynku? Sprawdź propozycję Erato Energy. To jedna z bardziej doświadczonych firm proponujących usługi doboru i montażu fotowoltaiki. Działa w całym kraju, w tym na terenie województwa lubelskiego. Skontaktuj się z jej przedstawicielami, by zainwestować w panele fotowoltaiczne, które zadbają o twoje finanse i komfort!

Tematy: