Słownik rolniczy

Porady dla rolników

szczeniak

Dieta psów, podobnie zresztą jak ludzi, powinna być dostosowana do wieku oraz stanu zdrowia czworonoga. Szczególnie istotne i rzutujące na późniejszych zdrowotnych losach psiaków są pokarmy spożywane w fazie wzrostu zwierzęcia. Jaką karmę dla psa junior znajdziemy w sklepach? Co wybrać? Dowiesz się z naszego artykułu.

 

Znaczenie dobrej diety psa

Na rynku karmy przeznaczonej dla psów znajdziemy specjalne produkty dedykowane dla szczeniąt. Dobór odpowiedniej karmy dla psiaka w zależności od wieku psa jest niezwykle istotny z punktu widzenia zdrowia i dobrego samopoczucia zwierzaka. Innej diety wymaga dorosły osobnik czworonoga, innej zaś szczeniak w fazie wzrostu. Szczenięta wymagają odpowiedniej podaży kalorii oraz wysokogatunkowego białka, które jest niezwykle istotne na początkowym etapie rozwoju młodego psiaka. Natomiast psy dorosłe i starsze, w szczególności osobniki pozbawione aktywności fizycznej, potrzebują dużo mniejszej podaży kalorii, a także większej ilości błonnika, mobilizującego układ trawienny do działania. Dieta dostosowana do wieku psiaka zapewni czworonogowi zdrowie i energię.

Dużo białka, witamin i minerałów

Karma dla psa junior, taka jak np. https://www.dolina-noteci.pl/pol_m_Karma-dla-psa_Karma-dla-psa-junior-238.html charakteryzuje się przede wszystkim odpowiednim doborem składników, które zapewniają młodym osobnikom zdrowy rozwój i podaż odpowiednich składników mineralnych i witaminowych, dostosowanych do konkretnej fazy wzrostu czworonogów. Pokarm przeznaczony dla młodych czworonogów powinien charakteryzować się niską zawartością węglowodanów przy dużej zawartości wysokogatunkowego białka. Takie pożywienie zapewni psiakowi bezpiecznie przybieranie na wadze, budowę mocnych i zdrowych kości oraz ogólny zdrowy rozwój. W składzie karmy przeznaczonej dla szczeniąt znajdują się ponadto cenne kwasy tłuszczowe n-3 i n-6 oraz inne związku wykazujące właściwości przeciwzapalne oraz zapewnią odpowiednią proporcję wapnia do fosforu. Na rynku dostępne są ponadto specjalnie linie produktów dla suk karmiących.

Dobra karma – zdrowy i szczęśliwy szczeniak

Dobierając karmę dla młodego psiaka warto również uwzględnić rodzaj rasy psa. Innej diety wymagać będą szczenięta ras małych, innej zaś tych większych. Młode psiaki ras małych i miniaturowych rosną dużo szybciej od raz średnich i dużych, dlatego tak ważne jest zapewnienie szczeniętom tych ras pokarmu wysokiej jakości od pierwszych dni życia. Z kolei psy dużych ras rosną dużo wolniej, dlatego ich przybieranie na wadze też powinno następować stopniowo. Stąd też karma przeznaczona dla szczeniąt dużych ras ma nieco obniżoną zawartość białka i tłuszczu. Na rynku produktów żywnościowych dla psów dostępna jest karma dla psa junior w różnorodnych wariantach smakowych i gramaturach. Już dziś zadbaj o zdrowie Twojego pupila i zrób zapas karmy najlepszej jakości.

Tematy: