Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Myszy i szczury są zagrożeniem dla różnego rodzaju sprzętów i przewodów, które stosujemy w domach czy w różnych zakładach przemysłowych. Mogą również być nosicielami groźnych chorób zakaźnych. Dlatego, gdy tylko pojawią się w naszym otoczeniu, trzeba rozpocząć ich zwalczanie. Co prawda można podejmować samodzielne próby walki z gryzoniami, ale rekomenduje się skorzystanie z usług profesjonalistów. Deratyzacja to sposób na rozwiązanie problemu z nieproszonymi gośćmi. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach regularna deratyzacja to absolutna konieczność. Tak często bywa w przypadku rolników, którzy dodatkowo muszą prowadzić rejestr deratyzacji w gospodarstwie rolnym.

 

Co to jest deratyzacja?

Sporo osób wpisuje w wyszukiwarkę takie hasło, jak deratyzacja Kielce. Warto jednak wyjaśnić, na czym dokładnie polega ten zabieg. Ma on na celu pozbycie się gryzoni z użyciem środków chemicznych lub poprzez rozłożenie pułapek: sprężynowych albo żywołownych.

Szczury są stworzeniami niezwykle inteligentnymi, niektóre potrafią omijać tradycyjne pułapki. Ich wytępienie może być naprawdę trudne, gdyż gryzonie szybko się rozmnażają. Czy to deratyzacja myszy, czy szczurów, powinna ona zostać powierzona profesjonalistom.

Fachowy sprzęt i środki, a także doświadczenie sprawiają, że profesjonalne firmy gwarantują wysoką skuteczność zabiegu. Deratyzacja dla firm oraz dla klientów indywidualnych, w tym również dla rolników jest dostępna w ofercie firmy Patron Pest , która od wielu lat z powodzeniem działa w tym obszarze rynku i służy wsparciem w walce ze szkodnikami.

Ile kosztuje deratyzacja w domu?

Trudno podać jedną, precyzyjną cenę za usługę deratyzacji w naszym domu. Na jej wysokość wpływa wiele czynników. Liczy się choćby powierzchnia, na jakiej trzeba ją przeprowadzić, a także rodzaj gryzoni oraz ich ilość. Duży wpływ na końcową wycenę ma też metoda, na którą się zdecydujemy.

Dopiero po zsumowaniu tych wszystkich elementów poznajemy ostateczną wycenę, jaką zaoferuje firma, na której usługach nam zależy. Deratyzacja cechuje się też szerokim spektrum metod zwalczania szkodników. Nieważne, czy to deratyzacja w domu, czy deratyzacja dla firm – cena za usługę jest ustalana indywidualnie. Według tego samego klucza dobierane są też metody.

Rejestr deratyzacji w gospodarstwie rolnym

Deratyzacja myszy i innych gryzoni jest niezwykle ważna w gospodarstwach rolnych. To miejsca, w których absolutnie nie można pozwolić sobie na nieproszonych gości. Mogą one zanieczyszczać lub wyjadać paszę przeznaczoną dla innych zwierząt, niszczyć instalacje elektryczne i przenosić choroby.

Dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja to czynności, które powinny podjąć osoby odpowiedzialne za gospodarstwa, w tym trzodę chlewną. Zaleca się również, by prowadzić rejestr deratyzacji w gospodarstwie rolnym. To zapis dotyczący przebytych działań deratyzacyjnych (będących częścią wymogów bioasekuracji trzody chlewnej).

Wzór takiego rejestru można pobrać ze strony Głównego Lekarza Weterynarii. To on, w odpowiedzi na liczne prośby rolników, opracował łatwe w użyciu szablony. Sumiennie prowadzony dokument to bardzo istotna rzecz! Jego okazania może zażądać inspektor weterynarii, który będzie przeprowadzał kontrolę w gospodarstwie.