Słownik rolniczy

Porady dla rolników

krowy

Jeśli jesteś początkującym rolnikiem, być może zastanawiasz się, jaki rodzaj karmy powinno spożywać Twoje zwierzę. Pasza dla zwierząt to podstawa funkcjonowania, która wpływa na wiele aspektów życia zwierzęcia, a także jego późniejsze wykorzystanie w hodowli.

 

 

Dlaczego dobra pasza jest ważna?

Na temat karmienia zwierząt powstało sporo mitów. Wielu z nas nadal żyje w przeświadczeniu, że kaczki należy karmić chlebem, a świnie najlepiej czują się, jedząc obierki od ziemniaków. Takie mity mogą być bardzo szkodliwe i realnie wpłynąć na zdrowie naszych podopiecznych. Każde zwierzę bowiem ma inne wymagania i toleruje inne pokarmy, dlatego niezwykle ważne jest podawanie mu odpowiedniej paszy. Specjalistyczne produkty możesz kupić w sklepach rolniczych, ale karma i pasza sprzedawana jest często na ogłoszeniach rolnych. Dzięki profesjonalnym produktom Twoje zwierzę będzie zdrowe, a Ty zaoszczędzisz czas i nerwy.

Czym karmić świnie?

Jak już zostało wspomniane, każde zwierzę to odrębny mikrokosmos. Czasy, kiedy karmiono zwierzęta czym popadnie bezpowrotnie minęły – dzisiaj wiemy już, że zwierzęta bez jedzenia odpowiadającemu ich żołądkowi po prostu zachorują lub będą źle się czuły, a ich mięso będzie wątpliwej jakości. Wiemy też, że świnie są niezwykle inteligentnymi zwierzętami, na które silnie działa stres, co może mieć niekorzystny wpływ na ich masę ciała. Z ostatnich badań wynika, że świnie reagują także na kolory, a jednym z ich ulubionych jest kolor niebieski – taka barwa podajnika może znacząco zwiększyć przyrost dobowy świni.

Co więc podawać świniom do jedzenia? Przede wszystkim paszę opartą na różnego rodzaju zbożach. Dodatkiem do tych pasz mogą być śruty poekstrakcyjne, oraz różnego rodzaju koncentraty. Szacuje się, że dla świń różnych grup wiekowych potrzebnych jest aż 8 różnego rodzaju mieszanek pasz, które uwzględniają różne potrzeby.

Czym karmić drób?

Wbrew powszechnym wyobrażeniom, ptaki wcale nie czują się dobrze, gdy są karmione chlebem. Dawanie kaczkom czy kurom suchego chleba jest wręcz bardzo szkodliwe, ponieważ nie jest to ich naturalny pokarm, a dodatkowo zawiera on sól, zupełnie niejadalną dla ptaków. Chleb zjadany przez kaczki czy kury może być przyczyną wielu chorób.

Ptaki powinny jeść wszelkiego rodzaju ziarno. Dla kaczek może być ono wzbogacone o płatki owsiane, a także ryż. Jednak najlepsza będzie tutaj pasza oparta o różnego rodzaju nasiona i zboża.

W przypadku kur natomiast może pojawić się zaskoczenie – o ile kury również bardzo dobrze odnajdują się w diecie „ziarnistej”, o tyle nie pogardzą też wszelkimi odpadkami, takimi jak marchew, buraki, kapusta, ziemniaki, czy nawet mleko. Kurom spokojnie można dać do jedzenia wszelkie odpadki z kuchni, nie zapominając jednak o wzbogacaniu diety potrzebnymi witaminami.

Co dawać do jedzenia krowie?

O ile przed naszymi oczami bardzo często pojawiać się może obraz krowy beztrosko chodzącej po pastwisku i skubiącej trawę, o tyle nie jest prawdą, że samą trawą krowa żyje. W karmieniu bydła należy zwrócić szczególną uwagę na witaminy, które pozwolą krowie na zdrowy cykl produkcji mleka i będą odpowiedzialne za jej samopoczucie. W diecie bydła stosuje się więc bardzo często kiszonki z kukurydzy, czy tak zwane sianokiszonki. Należy krowom podawać także tak zwane pasze treściwie, jednak niezwykle ważne jest, aby dobrać ich kaloryczność do aktualnego poziomu produkcji mleka.

Tematy: