Słownik rolniczy

Porady dla rolników

pomidory w szklarni

Nic nie smakuje lepiej, niż wyhodowane przez siebie warzywa i owoce. Jeszcze nie tak dawno, na większości ogródków przydomowych, można było zobaczyć grządki, na których rosły np. marchew, pomidory, truskawki, czy ogórki. Obecnie uprawa warzyw i owoców na własny użytek znowu wraca do łask. W jaki sposób można sprawić, by plony naszych upraw były jeszcze bardziej satysfakcjonujące? Odpowiedzią na to pytanie są tunele foliowe.

 

Tunel foliowy – co to?

Tunel foliowy określany jest również mianem cieplarni foliowej lub foliówki. Jest to pomieszczenie służące do uprawy roślin, którego konstrukcja składa się zwykle z rurek metalowych lub z tworzywa sztucznego, drewna i betonu. Na to naciąga się folię, najczęściej polietylenową. Nazwa wzięła się stąd, że konstrukcja ta ma kształt tunelu. Wiele osób decyduje się na postawienie cieplarni foliowej w przydomowym ogródku. Foliówkę można zbudować samodzielnie, ale tunele foliowe kupisz w sklepach ogrodniczych online, co stanowi dużo prostsze rozwiązanie.

Jak zrobić tunel foliowy?

Samodzielne wykonanie tunelu foliowego jest jak najbardziej możliwe, wymaga jednak nieco pracy. Aby zbudować szkielet, można wykorzystać stare rurki metalowe, nieużywane pręty, czy rurki PCV. Samodzielnie wybudowany tunel ma tę zaletę, że to od nas zależą jego wymiary oraz kształt. Folię niezbędną do pokrycia konstrukcji można kupić w sklepie ogrodniczym. Niestety w sytuacji, gdy nie posiadamy żadnych elementów, z których da się zbudować trwałą konstrukcję, zakup rurek w sklepie ogrodniczym może okazać się droższy niż kupno całego gotowego tunelu. Znacznie łatwiejszym sposobem jest więc zakup gotowej cieplarni foliowej. Do wyboru są różne rodzaje, najczęściej różnią się między sobą wielkością oraz materiałem, z którego są wykonane. To, czy lepiej kupić tunel zrobiony z metalu, czy tworzyw PCV, zależy w dużej mierze od tego czy będzie on wystawiony na niekorzystne warunki atmosferyczne. Chodzi głównie o miejsce, w jakim postawimy foliówkę, czy będzie to teren osłonięty od wiatru, czy też nie. Dużą zaletą gotowych tuneli jest to, że są to konstrukcje mobilne i bez problemu można je przenieść gdzie indziej.

Szklarnie foliowe – co w nich rośnie?

W tunelu foliowym można uprawiać przeróżne rośliny – od najpopularniejszych warzyw, przez owoce, aż do kwiatów. W wyborze gatunku ogranicza cię głównie wysokość szklarni foliowej. Bardzo często konstrukcje te są wykorzystywane do uprawy pomidorów, ogórków, truskawek, a nawet winorośli, czy też krzewów owocowych. Korzystając z tunelu foliowego, możemy wydłużyć okres wegetacji roślin, który w naszych warunkach klimatycznych jest stosunkowo krótki. Ponadto ten sposób uprawy pozwala na utrzymanie stałej wyższej temperatury i stworzenie specjalnego mikroklimatu, dzięki czemu możliwe jest wyhodowanie np. owoców, które w normalnych warunkach nie wydałyby w naszej szerokości geograficznej plonów.

Dobrym przykładem jest np. uprawa arbuza. Co prawda istnieją gatunki, które da się wyhodować w ogródku bez specjalnych udogodnień, jednak tunele foliowe bardzo to ułatwiają.

Tematy: