Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Najnowocześniejsze farmy na świecie charakteryzują się przede wszystkim automatyzacją i samowystarczalnością. Każdego dnia poszerza się grono rolników korzystających z coraz to wydajniejszych urządzeń wspomagających uprawę i hodowlę.  Aby usprawnić przemysł gospodarstwa, inwestuje się w maszyny, natomiast aby zaoszczędzić, inwestuje się w OZE.

 

Instalacje fotowoltaiczne dla rolników to pierwszy krok w drodze do niezależności.

Dostawcy prądu uwielbiają technologie. Narzędzia, pojazdy elektryczne, aparatury uprawne, to wszystko zasilane jest energią elektryczną. Im większe zapotrzebowanie, tym większe zużycie, a co za tym idzie większa opłata za energię.

Dlaczego w takim razie unowocześniając swoje gospodarstwo nie zająć się również we własnym zakresie produkcją prądu? Skoro tak bardzo jest nam potrzebny, to logicznym wydaje się, że należy to zrobić!

Niestety obawy inwestycyjne w fotowoltaikę dla rolnictwa w dalszym ciągu przerażają właścicieli gospodarstw. Pomimo możliwości dofinansowania wkład wydaje się zbyt wysoki. Społeczeństwo podchodzi do tematu sceptycznie, a przez brak podstawowej wiedzy, wydaje im się to ryzykowne. Jednak korzyści płynące z fotowoltaiki dla rolnictwa są większe niż sama oszczędność na rachunkach.

Fotowoltaika dla rolnictwa to nie ryzyko, a pewna przyszłość.

Wystarczy spojrzeć na ten temat szerszą perspektywą. Jeśli rozeznamy się w nowinkach technologicznych, okaże się, że są urządzenia, które zostały stworzone z myślą o fotowoltaice dla rolnictwa.

Weźmy za przykład pompy ciepła. Sami producenci zapewniają pełną kompatybilność z panelami fotowoltaicznymi i polecają je szczególnie w tym segmencie. Produkujesz własny prąd i wykorzystujesz go na produkcję ciepła lub do chłodzenia. Jeśli produkcja jest wystarczająca, pozwoli nam to na całkowitą rezygnację z kotłów gazowych czy węglowych.

Szklarnie, stajnie, chłodnie i każde inne pomieszczenie potrzebuje odpowiedniej temperatury. Ogrzewanie nie tylko tyczy się budynków, ale również wody. Dzięki temu niezależność Twojego gospodarstwa wzrasta, a opłaty maleją.

Farma w farmie.

Jest też jeszcze jedno ciekawe zastosowanie fotowoltaiki dla rolnictwa. Naddatek wyprodukowanego prądu właściciel instalacji ma pełne prawo sprzedać.

Gospodarstwa rolne to ogromne obszary, na których dzieje się uprawa i hodowla. Będąc w posiadaniu tak ogromnego terenu, jeśli zdecydujemy się na wydzielenie jego części, możemy założyć farmę fotowoltaiczną. Zwierzęta hodowlane takie jak owce mogą bez problemu poruszać się po takiej farmie bez wyrządzania jakichkolwiek szkód.

Jeśli do założenia farmy potrzebny jest tylko teren i odpowiednie nasłonecznienie to każdy rolnik jest w stanie założyć taką farmę.

OZE to kierunek z myślą o ekonomii i ekologii.

Odnawialne źródła energii zastępują dotychczasowe zasoby i sposoby produkcji. Mając do dyspozycji potęgę żywiołów, ich wykorzystywanie stopniowo będzie się zwiększać.

Nauka nam w tym pomaga i dzięki niej postęp jest widoczny gołym okiem. Fotowoltaika dla rolnictwa jest kolejnym krokiem w zamianie starych metod na nowe lepsze rozwiązania. Jeśli jesteś rolnikiem i szukasz tych zmian odwiedź stronę internetową www.ozezeslonca.pl

Tematy: