Słownik rolniczy

Porady dla rolników

fotowoltaika dla rolnika

Fotowoltaika już od dłuższego czasu cieszy się ogromnym uznaniem na rynku. Jakie zasady dotyczą fotowoltaiki dla rolnika? Na jakie dotacje można liczyć?

 

Fotowoltaika już od dłuższego czasu cieszy się ogromnym uznaniem na rynku. Sięgają po nią gospodarstwa domowe i rolnicy, którzy pragną zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Dzięki temu skorzystać można z pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca, praktycznie za darmo. Jakie zasady dotyczą fotowoltaiki dla rolnika? Na jakie dotacje można liczyć? Czego dotyczy agrofotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne

Na samym początku warto wyjaśnić, jak działają panele słoneczne. Posiadają one ogniwa solarne, które połączoną są w moduły fotowoltaiczne. W ogniwach dochodzi do zjawiska fotowoltaicznego, co pozwala przekształcać energię słoneczną na prąd stały. Co ciekawe, rynek ten w naszym kraju bardzo szybko się rozwija, a odnawialne źródła energii cieszą się uznaniem wśród klientów. Prognozy i badania wskazują, że dochody na rynku fotowoltaiki wzrosną każdego roku nawet o 25% i przekroczą kilka miliardów złotych. Trend wzrostowy stale się utrzymuje, a pozyskiwanie darmowego prądu z promieni słonecznych jest pewną inwestycją. Rolnik skorzystać może z programów wspierających i dofinansowań gminnych lub rządowych, co jest kolejnym plusem.

Na jakie dofinansowania mogą liczyć rolnicy?

Rolnicy oraz hodowcy są jednocześnie przedsiębiorcami i producentami. Założenie fotowoltaiki w pobliżu domu jest sposobem na obniżenie kosztów ponoszonych za prąd, przy czym wykorzystać można powierzchnie dachów na budynku gospodarczym lub nieużytki rolne. Aktualne rozwiązania rynkowe pozwalają rolnikom na wykorzystanie ulgi w podatku rolnym, jak i udział w programach rządowych, które wspierają OZE.

Dofinansowaniem, jakie warto wziąć pod uwagę, jest Agroenergia. To program NFOŚiGW (Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), który jest przeznaczony dla indywidualnych rolników posiadających nieruchomości rolne. Ponadto, skorzystanie wiąże się z zamieszkiwaniem od co najmniej 5 lat w danej gminie, gdzie położona jest nieruchomość rolna i nie przekroczenie 300 ha ziemi. Budżet, jaki przewidziana na lata 2019-2025 wynosi ok. 200 mln zł. Maksymalna kwota dofinansowania nie przekracza 40% kwalifikowanych kosztów, natomiast pożyczka pokryć może całkowicie takie koszty. Wielkość pożyczki oscylować może w granicach od 100 tys. zł do 2 mln zł. W programie rolnik wnioskować może także o mikroinstalacje, jakie nie przekraczają mocy 50 kwp.

Ulga dla rolnika

Jeśli chodzi o ulgę dla rolnika związaną z fotowoltaiką, przyznawana jest ona po zakończeniu inwestycji. Bazuje na odliczeniu 1/4 kwoty instalacji od należnego podatku rolnego, czyli obejmuje 25% ulgi od inwestycyjnych nakładów (należy je udokumentować rachunkami). Warto zauważyć, że kwota takiej ulgi, jaka nie zostanie rozliczona przez podatnika, przechodzi na jego następców. Mogą oni rozliczyć ulgę w ciągu 15 lat po zakończeniu przedsięwzięcia.

Czym jest agrofotowoltaika?

APV (agrofotowoltaika) jest stosunkowo nowym trendem, jaki szybko wzbudził zainteresowanie wśród gospodarstw rolnych. Pojęcie wiąże się z wykorzystaniem ziemi pod uprawę rolną oraz do produkowanie energii ze słońca. APV rozpowszechnił niemiecki Instytut Fraunhofer ISE, który rozpoczął badania nad zaletami upraw i czerpanie prądu z promieni słonecznych. Okazuje się, że zacienienie pola może prowadzić do lekkiego spadku plonów, ale z kolei wpływa też na wyższą wilgotność gleby. Ma to spore znaczenie w stosunku do upałów, jakie panują na przestrzeni ostatnich lat. Większości instalacji nie można jednak stawiać na gruncie rolnym, który posiada wyższą klasę niż IV.

Więcej o fotowoltaice dla rolnika i możliwych dotacjach przeczytać można na stronie: Fotowoltaika dla rolnika w 2021 roku - ecoABM.

Tematy: