Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Instalacje fotowoltaiczne w gospodarstwie rolniczym

Prowadzenie gospodarstwa rolnego jest prawdziwym wyzwaniem. Rosnące koszty materiału siewnego, pasz, ale także oleju napędowego czy energii elektrycznej znacząco uszczuplają zysk z produkcji. W optymalizacji wydatków pomogą panele fotowoltaiczne, które obniżą rachunki za prąd. W jaki sposób i na co zwrócić uwagę przy wyborze instalacji?

Optymalizacja wydatków na energię elektryczną może dotyczyć gospodarstwa domowego rolnika, ale również doskonale będzie wspierać prowadzoną przez niego produkcję. Istotne jest, aby dostosować moc instalacji do obecnego, ale także przyszłego zapotrzebowania. W końcu rozwój działalności przekłada się na większe zużycie zasobów, w tym energii elektrycznej. Ponadto istnieją takie rodzaje produkcji, które każdego dnia mają na nią duże zapotrzebowanie i są to np. drobiarze. Prąd wykorzystuje się do ogrzewania kurników, napędzenia wentylacji i klimatyzacji, a także prac porządkowych i zadań typowo zapleczowych, jak choćby pakowanie i magazynowanie w chłodniach jaj. Jak rozpocząć inwestycję fotowoltaiczną?

Panele fotowoltaiczne dla rolnika — to warto wiedzieć

Firm oferujących swoje rozwiązania w dziedzinie odnawialnych źródeł energii nieustannie przybywa. Z jednej strony konkurencja wśród firm fotowoltaicznych jest dobra dla konsumentów, ale z drugiej strony pojawia się ryzyko wyboru niewłaściwego partnera. Warto więc przeanalizować ofertę przynajmniej kilku lokalnych podmiotów i odrzucić skrajności. Koszty zawsze są ważne dla inwestora, ale najtańsza oferta nie musi być najlepsza. Podobnie wariant najdroższy nie musi nieść za sobą oczekiwanej jakości. Dobrze więc skupić się na przedsiębiorstwach pośrodku skali, takich jak to https://atumenergy.pl/ .

Wizyta w gospodarstwie, profesjonalna ocena inwestycji, propozycja rozwiązań i dodatkowe wsparcie, to cechy przedstawiciela, który realnie chce pomóc przebrnąć przez wszystkie procedury. Jeżeli ktoś sprowadza rozmowę tylko do informacji o ilości potrzebnych paneli i ceny, to zwykły handlowiec, który poza sprzedażą nie będzie interesował się całym procesem. Warto więc postawić na firmy, których konsultanci realnie pomagają i wspierają merytorycznie inwestorów. W ten sposób można być pewnym, że cała realizacja sprawy od pomiaru do instalacji paneli fotowoltaicznych przebiegnie profesjonalnie i terminowo. Czas jest często kluczowym aspektem, od którego zależy ciągłość produkcji np. kolejny wsad do kurnika.

Miejsce instalacji paneli PV w gospodarstwie rolnym

Rolnik mający dom i zabudowę gospodarczą, a także działki otaczające nieruchomość może pokusić się o instalacje paneli fotowoltaicznych w dowolnym miejscu. Eksperci z wybranej do współpracy firmy opracują audyt fotowoltaiczny, a także znajdą optymalne miejsce do instalacji. Jeżeli inwestycja ma dostarczać energię tylko dla domu, to jego dach powinien w zupełności wystarczyć. Jeśli jednak panele mają zaopatrywać w prąd także budynki gospodarcze, to potrzebna będzie większa powierzchnia. W takiej sytuacji należy wybrać odpowiednio dużą nieruchomość lub grunt przylegający do gospodarstwa. Dopasowana pod względem produkcji energii instalacja fotowoltaiczna , zaopatrzy w prąd nawet wszystkie budynki, co znacząco obniży rachunki rolnika.

Panele fotowoltaiczne to przyszłość dostępna już dzisiaj. Dzięki nim rachunki za prąd znacznie spadną, a zaoszczędzone w ten sposób środki można będzie przeznaczyć na rozwój gospodarstwa. W skali całego roku będą to znaczące kwoty. Tak więc ekonomiczne i ekologiczne uzasadnienie nie pozostawia złudzeń. Instalacja fotowoltaiczna to w obu tych przypadkach zysk — dla rolnika i środowiska.

Tematy: