Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Organizując prace w lesie, potrzebujemy niezbędnych pozwoleń oraz zabezpieczeń. Niezbędny jest też niewątpliwie specjalistyczny sprzęt do wycinki oraz transportu drewna. W tej roli znakomicie sprawdza się chwytak do drewna.

  1. Praca w lesie – jakich będziemy potrzebowali narzędzi?
  2. Chwytak do drewna – idealne narzędzie do pracy z drzewem
  3. Chwytak do drewna przy transporcie drewna
  4. Rodzaje chwytaków do drewna

Praca przy wycince i transporcie drewna - organizacja

Planując prace leśne czy to dla własnych celów, czy w ramach szerszego projektu publicznego czy samorządowego zacząć należy od zdobycia odpowiednich pozwoleń. Dotyczy to także prac na własnej posesji czy działce - lepiej zorientować się, jakie wymogi prawne musimy spełniać, zanim przystąpimy do wycinki, bo przeoczenie tego może sporo nas kosztować, szczególnie, jeśli nasza działka jest częściowo oznaczona jako leśna. Dopiero po załatwieniu niezbędnych formalności przystępujemy do właściwych prac leśnych. Przede wszystkim należy zacząć od zabezpieczenia terenu, odgrodzenia go od terenów uczęszczanych i upewnienia się, że w okolicy wycinki nie pojawią się przypadkowi przechodnie. W tym momencie mamy już na pewno określony dokładny zakres prac i wiemy, z jaką średnicą pni będą musiały się mierzyć maszyny, których użyjemy.

Praca w lesie – jakich będziemy potrzebowali narzędzi?

Oprócz oczywistego sprzętu (piła łańcuchowa, siekiery, odzież ochronna) będziemy musieli pomyśleć też o tym, co zrobimy ze ściętymi już pniami. W przypadku małych wycinek nie będziemy potrzebowali zorganizowanego zaplecza transportowego, bo wystarczy, że drewno potniemy i wywieziemy. Jeśli jednak wycinka jest zakrojona na szeroką skalę, wówczas musimy się mierzyć z potrzebą zakupu lub wynajęcia dodatkowego sprzętu.

Wśród ciężkich narzędzi do pracy z drzewem wyróżnić należy wszelkiego rodzaju żurawie leśne i budowlane oraz przyczepy załadunkowe. Niestety, choć sprzęty te bardzo ułatwiają pracę, to dość często się też psują. Żurawie posiadają wiele elementów, które mogą ulec korozji lub zniszczeniu. Są to m.in. łączniki, łożyska czy zamki, a także części elektroniczne. Planując szeroko zakrojone prace w lesie, należy zapewnić sobie wsparcie profesjonalnego sklepu z częściami do sprzętu przemysłowego lub specjalistycznego dostawcy części do maszyn wykorzystywanych w leśnictwie.

Chwytak do drewna – idealne narzędzie do pracy z drzewem

Idealnym rozwiązaniem dla osób pracujących z drzewem są też chwytaki do drewna. Można je montować na różnego rodzaju pojazdach, choćby na zwykłych ciągnikach, ale też na dłużycach do drewna, Forwarderach czy żurawiach. Sprawia to, że jest to bardzo skuteczne i uniwersalne narzędzie, które nie może ulec poważnych uszkodzeniom. Działa ono metodą hydrauliczną, co umożliwia wysoką precyzję działania i ogranicza ilość wypadków. Chwytak do drewna jest narzędziem bardzo bezpiecznym i chwalonym zarówno przez leśników, jak i osoby wykonujące niewielkie prace leśne.

Chwytak do drewna przy transporcie drewna

Możemy też wykorzystać chwytak do drewna przy jego transporcie. To bardzo wygodna metoda, jeśli nie istnieje możliwość podjechania z załadunkiem bliżej miejsca wycinki. Na krótkie odległości transport drewna za pomocą chwytaka to wygodne rozwiązanie, które pozwoli znacznie usprawnić pracę w lesie.

Rodzaje chwytaków do drewna

Chwytaki do drewna mogą pełnić bardzo wiele funkcji i stąd ich różne rodzaje. Narzędzia te różnią się od siebie kształtem, rodzajem chwytu i wielkością. Wyróżniamy m.in.:

  • chwytaki do zrywania drewna;
  • chwytaki do przenoszenia dużych kłód;
  • chwytaki do zbierania gałęzi;
  • chwytaki do załadunku ziemi i innych sypkich materiałów;
  • chwytaki do transportu drewna;
  • uniwersalne chwytaki rolnicze (np. do prac w polu).
Tematy: