Słownik rolniczy

Porady dla rolników

szklarnia do ogrodu

Szklarnie ogrodowe są wyjątkowym elementem infrastrukturalnym, znajdującym swoje miejsce w przydomowym ogrodzie. Zabudowana konstrukcja pozwala na samodzielną uprawę smacznych warzyw i soczystych owoców. Odseparowując wnętrze od niekorzystnych warunków atmosferycznych zyskujemy przestrzeń, w której rośliny czują się optymalnie. Dzięki szklarni możemy zmienić także swoje nawyki żywieniowe i docenić to, co dała nam natura. Rośliny wyhodowane samodzielnie smakują zupełnie inaczej, niż te zakupione w dyskontach. Być może szklarnie ogrodowe będą dla nas swojego rodzaju motywacją?

 

Szklarnia ogrodowa - zastosowanie w przydomowym ogrodzie

Szklarnie ogrodowe przeznaczone są pod uprawę roślin, m.in. tych, których czas wegetacji może ulegać nieznacznemu wydłużeniu. Oznacza to, iż stosując zabezpieczającą konstrukcję, jesteśmy w stanie uprawiać niektóre warzywa znacznie dłużej, niż działoby się to w normalnych warunkach, na odkrytym powietrzu. Szklarnia zabezpiecza rośliny przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, które przede wszystkim w okresie wiosennym oraz jesiennym mogą być najbardziej dokuczliwe dla sadzonek. Dzięki ochronie, wzrost roślin może odbywać się poza sezonem, a więc od lutego aż do końcowych dni listopada. Zabezpieczenie krzaków to dobry sposób na zwiększenie plonów, urozmaicenie przestrzeni ogrodowej czy na... nowe hobby ogrodnicze. Warzywa można bowiem doglądać i pielęgnować nie tylko w lato, ale i niemal przez cały rok kalendarzowy. Obiekt szybko stanie się ciekawym punktem rozmów z przyjaciółmi, którzy będą z pewnością zaciekawieni naszym zajęciem.

 

https://sklep.arlengroup.pl/szklarnie-ogrodowe

Dlaczego szklarnie ogrodowe sprawdzają się w naszym klimacie?

Szklarnie ogrodowe ochraniają rośliny przez kilkoma najistotniejszymi zagrożeniami ze strony natury. Mimo, iż zima w naszym klimacie nie jest bardzo sroga, to końcowe dni października, kwietnia a nawet maja mogą zaskoczyć nas dużymi przymrozkami. Szklarnia stanowi zabezpieczenie przed hulającym, chłodnym wiatrem. Może być on szczególnie dokuczliwy nocą, a zatem wtedy, gdy temperatura mocno spadnie. Ściany konstrukcji są zaprojektowane w ten sposób, aby wytrzymać duże obciążenia powietrza. Choć śnieg w Polsce coraz częściej widzimy tylko na starych zdjęciach, to gdzieniegdzie może on się pojawiać i to w pokaźnych ilościach. Szklarnie ogrodowe zabezpieczają rośliny przed śniegiem, gradem i deszczem, dzięki czemu nie ulegną one uszkodzeniu.

Szklarnie przydomowa - ochrona przed złą pogodą i szkodnikami

Obiekt zapewnia zatem stabilne warunki atmosferyczne, dzięki czemu nasze rośliny mogą wegetować w najlepszych dla siebie warunkach przez bardzo długi okres. Przezroczyste ściany optymalnie przepuszczają światło słoneczne do wnętrza szklarni, dzięki czemu uzyskujemy perfekcyjne naświetlenie. Wybierając szklarnie ogrodowe wykonane z folii lub z poliwęglanu zabezpieczamy się także przed szkodliwą działalnością ptactwa i innych zwierząt. Nie ryzykujemy, iż ptaki skradną nam owoce naszej pracy, a kuny leśne będą toczyć igraszki między naszymi sadzonkami. Szklarnię w formie tunelu foliowego lub wykonaną w całości z poliwęglanu możemy zamknąć, dzięki czemu żaden szkodnik nie zrobi sobie z niej prywatnego folwarku. To ważne w szczególności gdy mieszkamy w domu jednorodzinnym, bądź chcemy zainstalować szklarnię na terenie działki rekreacyjnej.

Do czego nadają się szklarnie ogrodowe? 3 główne zastosowania

Szklarnie ogrodowe możemy dostosować do swoich potrzeb i umieścić w niej takie rośliny, które będą nam najbardziej pasowały. Wyróżnia się jednak kilka głównych zastosowań szklarni przydomowych, do których zostały one stworzone. Przede wszystkim możemy prowadzić w niej rozsady niektórych warzyw. Sadzonki, które zwyczajowo sadzimy na początku astronomicznej wiosny, w warunkach szklarniowych mogą zostać zasadzone znacznie wcześniej. Będą one wzrastać w optymalnych warunkach - w cieple i odseparowaniu od wiatru. Drugie zastosowanie łączy się z uprawą ziół. Ziołolecznictwo jest coraz chętniej wykorzystywaną gałęzią medycyny alternatywnej, a przydomowa szklarnia ogrodowa może stać się miejscem produkcji naturalnych ziół. Delikatne zioła lepiej rosną w warunkach szklarniowych. Odpłacą się nam one lepszą jakością i niesamowitym aromatem po zerwaniu. Innym zastosowaniem szklarni jest przystosowanie ich do uprawy kwiatów. Dzięki specjalnym warunkom, w szklarni możemy uprawiać rośliny nietypowe, często określane jako egzotyczne. Tropikalne sadzonki nie mogłyby przetrwać w europejskich warunkach, jednakże w szklarni ogrodowej - jak najbardziej tak.

Materiał szklarni. Solidny jak poliwęglan

Szklarnie ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Te, których głównym budulcem jest poliwęglan, okazują się być najbardziej odpornymi konstrukcjami. Dlaczego? Materiał poliwęglanowy wykazuje bardzo dużą odporność na intensywne światło słoneczne. Nie ulega matowieniu, nie płowieje pod wpływem światła UV. Przepuszcza tyle promieni, ile jest potrzebne dla roślin. Syntetyczny polimer jest także bardzo odporny na wahania temperatur. Wytrzymuje gigantyczne upały, jak i niespotykane mrozy, dzięki czemu szklarnia może stać na podwórku przez cały rok. Co więcej, poliwęglan jest solidny, wytrzymały, odporny na ogień i znacznie bardziej ekonomiczny, niż drogie szkło.

Źródło:

https://sklep.arlengroup.pl

Tematy: