Słownik rolniczy

Porady dla rolników

panele słoneczne

Instalacja fotowoltaiczna coraz częściej staje się podstawowym źródłem produkcji energii w gospodarstwach domowych w Polsce i na świecie. Dzięki temu możliwa jest produkcja taniej i ekologicznej energii w całkowicie bezpieczny dla zdrowia i życia mieszkańców sposób. Nie należy jednak zapominać o elemencie jakim jest inwerter, bez którego produkcja tej energii byłaby niemożliwa. Warto zatem wiedzieć czym jest inwerter, w jaki sposób działa oraz dlaczego stanowi tak ważną część samej instalacji.

 

Czym jest inwerter?

Na początku warto zdawać sobie sprawę, że inwerter to integralna część samej instalacji fotowoltaicznej. Instalacja fotowoltaiczna to z kolei jedna z kilku metod produkcji energii z odnawialnego źródła jakim jest energia słoneczna. Sam inwerter odgrywa kluczową rolę w produkcji energii elektrycznej dla wybranych gospodarstw domowych, gdyż to dzięki niemu możliwa jest zmiana energii elektrycznej o natężeniu stałym na natężenie zmienne.

Sam proces produkcji energii elektrycznej rozpoczyna się na panelach fotowoltaicznych, które wchłaniając energię fotonów (wiązek światłą słonecznego) wprawiają w ruch znajdujące się na powierzchni paneli elektrony. Te z kolei tworzą napięcie, z którego powstaje prąd o natężeniu stałym. Jednak by móc wykorzystywać tak wyprodukowaną energię jako prąd elektryczny konieczna jest zamiana prądu o natężeniu stałym na prąd o natężeniu zmiennym co jest zasługą inwertera. Więcej o panelach fotowoltaicznych dowiesz się na stronie columbusenergy.pl .

Jakie są rodzaje inwertera?

Ze względu na bardzo istotną funkcję jaką spełnia inwerter w instalacji fotowoltaicznej niezwykle konieczne jest dobranie odpowiedniego inwertera do potrzeb energetycznych dla swojego domu. Obecnie na rynku wyróżnia się kilka rodzajów inwerterów, do których zaliczają się:

  • Inwerter sieciowy - charakteryzuje go łatwość w przystosowaniu się do pracy z siecią energetyczną;
  • Inwerter "off-grid" - inaczej mówiąc jest to inwerter, który nie współpracuje z siecią energetyczną. Dlatego też by móc magazynować wyprodukowaną energię konieczna jest instalacji akumulatorów, które są sprzężone z całą instalacją fotowoltaiczną i zapewniają energię elektryczną wyłącznie dla wybranego gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa;
  • Inwerter hybrydowy - jest to typ inwertera uniwersalnego. Może on współpracować z siecią energetyczną przy jednoczesnym (lub wyłącznym) produkowaniu energii i magazynowaniu jej w akumulatorach scalonych w jeden system.

Powyżej przedstawione trzy typy inwertera dają możliwość każdej zainteresowanej osobie do dobrania odpowiedniego falownika do swoich potrzeb energetycznych. Warto jednak wiedzieć, iż oprócz podstawowej funkcji inwertera jaką jest produkcja prądu o natężeniu zmiennym ma on kilka dodatkowych funkcji. Jedną z nich jest monitorowanie oraz kontrolowanie produkowanej energii przez instalację fotowoltaiczną. Dzięki inwerterowi można w odpowiednim momencie dostosować ilość produkowanej oraz magazynowanej energii do swoich potrzeb.

Dodatkowo istnieje możliwość zsynchronizowania ilości wyprodukowanej energii elektrycznej z siecią energetyczną. Innymi słowy inwerter potrafi zliczyć ilość wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną energii elektrycznej z ilością energii pobranej z sieci energetycznej. Pozwoli to na bezproblemowe porównanie w cyklu miesięcznym, dobowym bądź tygodniowym ile energii naprawdę zużyło wybrane gospodarstwo domowe a ile wyprodukowało i zmagazynowało w akumulatorach lub oddało do sieci.

Dlaczego inwerter jest tak istotnym elementem?

Inwerter choć dla niektórych osób mógłby wydawać się zbyteczny odgrywa ogromną rolę w procesie wytwarzania oraz akumulacji energii elektrycznej. Oprócz wszystkich jego właściwości wymienionych powyżej tworzy on instalację fotowoltaiczną, której zastosowanie niesie ze sobą ogromne korzyści pod różnym względem.

Mowa tutaj o walorze ekologicznym (brak emisji gazów cieplarnianych), ekonomicznym (zniwelowanie kwoty płaconej co miesiąc za energię elektryczną oraz możliwość produkcji praktycznie darmowej energii elektrycznej), czy też estetycznym (sama instalacja idealnie wkomponuje się w wygląd zewnętrzny każdego gospodarstwa domowego bądź przedsiębiorstwa).

Tematy: