Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Trawnik

Piękny trawnik może być wspaniałą wizytówką każdego domu. Jego założenie wymaga jednak czasu oraz wytężonej pracy. O czym warto pamiętać, aby efekt był perfekcyjny?

Przygotowanie miejsca na trawnik

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac związanych z wysiewem nasion, należy odpowiednio przygotować miejsce, w którym ma pojawić się gęsta, soczyście zielona darń.

Wobec tego zakładanie trawnika powinno rozpocząć się od prac przygotowawczych. Zaliczają się do nich między innymi przekopanie ziemi, usunięcie z niej kamieni oraz innych zanieczyszczeń, korzeni i chwastów. Na właściwie przyszykowanej ziemi trawnik będzie jeszcze piękniejszy.

Odpowiednia mieszanka nasion

Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest dobranie odpowiedniej mieszanki nasion na trawnik. Aktualnie w sprzedaży można znaleźć pełną gamę mieszanek, które najczęściej dzieli się na:

  • mieszanki traw dekoracyjnych, gazonowych – zawierają nasiona traw dających najbardziej estetyczny efekt, lecz mniej odpornych na użytkowanie,
  • mieszanki traw sportowych, użytkowych – te mieszanki są z kolei najbardziej odporne na ugniatanie, lecz nie dają aż tak estetycznej darni,
  • mieszanki traw uniwersalnych – wybierane najczęściej, są zarówno estetyczne, jak i trwałe.

Warto wybrać mieszankę traw dobrej marki – wówczas można mieć pewność, że zakładanie trawnika przyniesie optymalne efekty.

Zabiegi pielęgnacyjne

Po wysianiu nasion na trawnik następuje kolejny etap, czyli zabiegi pielęgnacyjne. Dzięki nim trawnik może wyglądać ładniej. Będzie lepiej się krzewił, dzięki czemu będzie mocniejszy, gęstszy.

Wśród podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych znajduje się podlewanie trawników, ich koszenie, napowietrzanie – aeracja, wertykulacja, czyli pionowe cięcie darni, a także nawożenie z wykorzystaniem dedykowanych preparatów.

Renowacja trawnika

Gdy trawnik w określonych miejscach nie jest gęsty lub uległ zniszczeniu, konieczna będzie jego renowacja.

Aktualnie do renowacji trawnika poleca się specjalne mieszanki traw o właściwościach samozagęszczających, które szybko uzupełniają ubytki przez poziomy rozrost i połączenie się z okoliczną darnią.

 

Tematy:

Artykuły o podobnej tematyce: