Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Początek wiosny to najwyższa pora na sprawdzenie, w jakim stanie znajduje się sprzęt rolniczy, z którego będziemy korzystać. Jedną z najważniejszych maszyn, która wykorzystywana jest zarówno w rolnictwie, ogrodnictwie, jak i sadownictwie, jest opryskiwacz. Bez niego trudno wyobrazić sobie skuteczne nawożenie czy rozpylanie środków ochrony roślin. Niestety, po zimie często okazuje się, że opryskiwacze, z których korzystaliśmy w ubiegłym sezonie, wymagają konserwacji. Dlatego też warto już dziś sprawdzić, czy wszystkie ich elementy są sprawne oraz dowiedzieć się, gdzie możemy znaleźć części takie jak pompa opryskiwacza, dysze czy końcówki.

 

Dysze do opryskiwaczy - krótka charakterystyka

Podstawowym elementem, który musi być sprawny podczas wykonywania oprysków, są dysze do opryskiwaczy. Na rynku dostępne są obecnie różnego rodzaju dysze, dzięki czemu możemy wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb naszego gospodarstwa i rodzaju upraw. Dysze do opryskiwaczy wykonane są z materiałów takich jak stal nierdzewna, ceramika, polimery oraz mosiądz. To bardzo ważne, ponieważ końcówki opryskiwaczy powinny być odporne na działanie wilgoci oraz środków chemicznych zawartych w nawozach i opryskach. Dysze do opryskiwaczy dzielimy na wiele kategorii. Podstawowy podział dotyczy liczby strumieni.

 

Dysza TFS fot.

 

Najpopularniejsze są opryskiwacze jedno oraz dwu strumieniowe. Drugi ich rodzaj cechuje się większą wydajnością, dlatego też jeśli zależy nam na efektywności pracy, warto postawić na takie właśnie rozwiązanie. Poza tym dysze do opryskiwaczy możemy podzielić również pod kątem wielu innych kryteriów, takich jak sposób tworzenia kropli czy wielkość produkowanych kropel (rozróżniamy rozpylacze antyznoszeniowe oraz zwykłe). Poszukując idealnych dyszy warto więc wziąć pod uwagę rodzaj upraw, a także ich wielkość.

Więcej o dyszach do opryskiwaczy: https://mrjagrotim.pl/pl/aktualnosci/29/jakie-dysze-do-opryskiwaczy-wybrac-podzial-i-char

Dobór pompy

Kolejnym elementem, który ma niezwykle istotne znaczenie dla skuteczności wykonywania oprysków, jest pompa opryskiwacza. Wielu rolników uważa ją wręcz za prawdziwe serce maszyny. Dlatego też poszukując tej części zamiennej trzeba wybrać pompę, która będzie dopasowana do pojemności zbiornika opryskiwacza i szerokości belki opryskowej. Jak to wyliczyć? Aby kupić pompę o idealnie dobranej wydajności, musimy przemnożyć ze sobą wartości takie jak liczba rozpylaczy na belce polowej, wydatek jednego rozpylacza oraz pojemność zbiornika opryskiwacza.

 

Pompa REMCO ProFlo 5500

 

Warto pamiętać również o tym, że opryskiwacze polowe nie będą działały efektywnie nawet jeśli wybierzemy odpowiednią wydajność pompy. Konieczne jest bowiem dbanie o jej idealny stan. Jeśli chcemy, by posłużyła nam przez długi czas, musimy pamiętać o regularnym sprawdzaniu poziomu oleju na wskaźniku bagnetowym lub w zbiorniku zewnętrznym pompy, wymianie oleju przed zimą oraz odpowiednim zabezpieczeniu pompy przed mrozem.

Zobacz porady przy wyborze pompy do opryskiwacza: https://mrjagrotim.pl/pl/aktualnosci/22/jaka-pompe-do-opryskiwacza-wybrac

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rozdzielacza?

Ostatnim elementem opryskiwaczy, który ma wpływ na jego skuteczne działanie, jest rozdzielacz opryskiwacza. Obecnie możemy wybierać pomiędzy rozdzielaczami tradycyjnymi oraz posiadającymi elektrozawory. Który z nich warto wybrać? Wiele zależy od naszych potrzeb. Rozdzielacze elektryczne działają sprawnie, niemniej jednak elektronika w nich obecna może czasem zawodzić. Dlatego wiele osób stawia na tradycyjne rozwiązania, które są nieco mniej efektywne, ale za to niezawodne.

Decydując się na zakup rozdzielacza musimy również zwrócić uwagę na jakość materiałów, z jakich został wykonany. Pamiętajmy, że elementy te również mają styczność z wilgocią oraz środkami chemicznymi, które mogą powodować ich korodowanie. Dlatego też warto stawiać na rozdzielacze, które wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Sprawdzając materiały skupmy się również na tym, z czego zostały wykonane oprawy rozdzielacza. Najlepiej, aby nie był to plastik, a specjalne włókno lub mosiądz. Liczy się także to, ile rozdzielacz ma sekcji, czy posiada regulowane ciśnienie oraz czy posiada wyjście na nanometr.

Porady w wyborze rozdzielacza do opryskiwacza: https://mrjagrotim.pl/pl/aktualnosci/28/rozdzielacz-do-opryskiwacza-jaki-wybrac

Zaopatrz się u najlepszych - oferta MRJ Agrotim

Poszukując części do opryskiwaczy, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania i zapewnią nam efektywną i bezpieczną pracę, warto stawiać na marki, które oferują rozwiązania stworzone przez czołowych producentów. Jedną z takich firm jest z całą pewnością MRJ Agrotim. To firma, która oferuje swoim klientom dostęp kompletnej gamy nowych części włoskich producentów – marek Arag i Udor. W jej ofercie znajdziemy nie tylko dysze do opryskiwacza czy pompy, ale również przydatne akcesoria, takie jak lance do opryskiwacza oraz końcówki, które dostępne są w dobrej, przystępnej cenie. Co więcej, firma ta gwarantuje swoim klientom również fachowe doradztwo na najwyższym poziomie. Więcej informacji o produktach, które oferuje, znaleźć możemy na stronie http://mrjagrotim.pl. Podsumowując, już niedługo prace w rolnictwie i ogrodnictwie ruszą pełną parą. To ostatni moment na to, by upewnić się, że pompa do opryskiwacza oraz inne jego elementy spełniają nasze oczekiwania i są w pełni sprawne. Wybór odpowiednich części pozwoli nam pracować efektywniej i lepiej dbać o prawidłowy wzrost i bezpieczeństwo plonów.

Tematy: