Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Szklarnie ogrodowe

Szklarnie, czyli konstrukcje do uprawy różnego rodzaju roślin, służą do zabezpieczania upraw przed niesprzyjającą pogodą, ptakami i szkodnikami. Jednak nie tylko, taka osłona wydłuża bowiem także okres wegetacji i zwiększa ilość zbiorów. Jest to również dobry sposób na uporządkowanie upraw. Obecnie na rynku można znaleźć różne typy szklarni, dzięki czemu można je dopasować do konkretnych potrzeb.

 

Typy szklarni - na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Szklarnie można zróżnicować pod względem konstrukcyjnym. Po pierwsze, mogą one być zbudowane na fundamentach albo tych fundamentów nie posiadać. Obecnie pierwsza opcja jest wykorzystywana coraz rzadziej, gdyż narzuca stałość konstrukcji i to, że musi ona stać zawsze w tym samym miejscu. O wiele lepsze wydają się być szklarnie bez fundamentów, które do podłoża mocuje się przy pomocy kotew: https://sklep.arlenteam.pl/szklarnie-z-poliweglanu

Kolejną sprawą która dzieli szklarnie na różne typy, jest sposób wykonania konstrukcji ich szkieletu. Wykorzystuje się bowiem do tego takie materiały, jak rurki PCV albo profile z ocynkowanego metalu lub aluminium. Te pierwsze są lekkie i bardzo dobrze sprawdzają się przy szklarniach, które rozkłada się tylko na wybrany sezon. Natomiast profile metalowe są cięższe i bardzo wytrzymałe. Szklarnie dzieli się także ze względu na tworzący je materiał porycia. Wyróżnia się tutaj szklarnie: foliowe, szklane oraz z poliwęglanu.

Jaką szklarnię ogrodową najlepiej wybrać?

Wybór szklarni nie jest sprawą łatwą i jednoznaczną, ponieważ zależy od przynajmniej kilku różnych czynników. Ważny jest oczywiście jej rozmiar, który może mieć 2x2 metry, ale też nawet 3x8 metra. Bardzo popularne są przydomowe cieplarnie ogrodowe z poliwęglanu komorowego na konstrukcji stalowej o wymiarach 3x6m (18 m2).

Będzie to zależne od rodzaju i rozległości upraw. Trzeba to dokładnie rozważyć, ponieważ szklarnia mała będzie trudna do powiększenia, a konstrukcja za duża może być zbyt energochłonna. W przypadku producenta Volya, mała szklarnia ogrodowa może być w przyszłości rozbudowana o kolejne segmenty, co niewątpliwie jest wielkim atutem.

Kolejną istotną sprawą są fundamenty. Przy uprawach profesjonalnych może się na nie zdecydować, jednak jeśli chodzi o ogrodnictwo bardziej amatorskie, to sprawdzić się może dobrze przymocowana do ziemi szklarnia bez fundamentów. Jeśli chodzi o konstrukcję, to ta na rurkach PCV sprawdzi się przy szklarniach ustawianych i wykorzystywanych sezonowo, natomiast profile metalowe lub z aluminium mogą stać przez cały rok.

Jeśli zaś chodzi o wybór materiału pokryciowego, to musi być on trwały, jak najbardziej przezroczysty, powinien reż słabo przewodzić ciepło. W najprostszych szklarniach (tzw. tunelach) wykorzystuje się folię, która jest tania, ale nietrwała.

Przy bardziej zaawansowanych uprawach najlepiej więc postawić na szkło lub panele z poliwęglanu. Ostatnio najchętniej wybierane są te ostatnie, które charakteryzują się tym, że są cienkie, a i tak praktycznie nie da się ich stłuc. Poliwęglan jest też odporny na działanie skrajnych temperatur przy czym doskonale przepuszcza promienie słoneczne.

Opracowano: sklep.arlenteam.pl

Tematy: