Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Aminokwasy w nawozach? Jeszcze kilkanaście lat temu powszechne dokarmianie roślin związkami zawierającymi gotowe, aktywne biologicznie i pożyteczne aminokwasy, było traktowane jako kosztowny, niezbyt efektywny proces. Obecnie się to zmienia i nawozy aminokwasowe stosowane są coraz częściej – zarówno w celu dokarmiania upraw sadowniczych, jak i rolniczych.

Nawozy z aminokwasami – zasady działania

Najpierw kilka faktów.

W bardzo dużym uproszczeniu można powiedzieć, że aminokwasy to organiczne związki chemiczne, będące podstawowymi budulcami białek. Obecnie znamy około 300 aminokwasów naturalnych, przy czym zaledwie 20 z nich tworzy wszystkie nam znane białka organizmów żywych. Co więcej, aminokwasy tworzą nie tylko białka, ale również enzymy oraz hormony. W tym fitohormony, czyli substancje regulujące wzrost i rozwój roślin. Jeżeli tego rodzaju aminokwasy zostaną bezpośrednio dostarczone roślinie, to ta nie będzie musiała wykorzystać energii na ich wytworzenie, tylko przejdzie do produkcji fitohormonów.

Oczywiście nie uda się w ten sposób dostarczyć wszystkich aminokwasów – większość z nich roślina musi wytworzyć samodzielnie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby delikatnie przyspieszyć ten proces.

Okazuje się również, że aminokwasy są świetnym nośnikiem substancji odżywczych – makro- oraz mikroelementów – znacznie usprawniając ich wchłanianie przez rośliny. I jeżeli zostaną podane roślinom w odpowiednich warunkach, to skuteczność preparatu z aminokwasami może być znacznie wyższa, niż skuteczność tradycyjnych nawozów – zarówno dolistnych, jak i mineralnych.

Możliwość dostarczenia roślinom łatwo przyswajalnych składników odżywczych, a także substancji, które w naturalny sposób wspomagają produkcję hormonów roślinnych, znacznie usprawnia wzrost roślin. Przy czym warto pamiętać o tym, że nawozy aminokwasowe nie dostarczają roślinom żadnych sztucznych hormonów ani innych podejrzanych substancji! One po prostu stymulują naturalny wzrost roślin – dokładnie w taki sam sposób, jak nawozy tradycyjne, tylko o wiele bardziej efektywnie.

Dokarmianie roślin nawozami zawierającymi aminokwasy

Aminokwasy są podawane roślinom w formie dolistnej. Już ten fakt świadczy o tym, że tego rodzaju nawozy nie są żadnym panaceum na słaby wzrost roślin – liście przecież nie wyrosłyby, gdyby nie obecność składników odżywczych w glebie. Dlatego preparaty aminokwasowe stosuje się podczas dolistnego dokarmiania uzupełniającego – prewencyjnego lub interwencyjnego.

Technologia ich stosowania nie odbiega zbytnio od technologii stosowania nawozów niezawierających aminokwasów. W obydwu przypadkach należy pamiętać o odpowiednich warunkach pogodowych, temperaturowych czy agrotechnicznych, a także o tym, by prawidłowo rozpuścić nawóz w wodzie. Zresztą najlepiej w tym przypadku zdać się na zalecenia producenta.


Na koniec warto wspomnieć, że nawozy dolistne zawierające aminokwasy nie są w żaden sposób szkodliwe dla środowiska. To po prostu preparaty, które – dzięki obecności dodatkowych aminokwasów – znacznie ułatwiają roślinom przyswajanie składników odżywczych, lepiej je uodparniają na różnego rodzaju stresy i przyspieszają ich wzrost.

Tematy:
Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce