Słownik rolniczy

Porady dla rolników

źródło: pixabay.com

Od jakości gleby, a więc jej przydatności w celu uprawy roślin, w dużej mierze zależy jakość zbiorów. Rolnicy i warzywnicy podejmują więc szereg różnorodnych działań, by była ona jak najlepsza. W tym artykule podpowiemy, dlaczego warto przeprowadzić badanie jakości gleby, co dokładnie pozwala ono sprawdzić, a także jak poprawić żyzność podłoża. Koniecznie przeczytaj do końca.

 

Badania gleby

Brak znajomości składu gleby i jej jakości prowadzi do niewłaściwego nawożenia, a w efekcie straty czasu i pieniędzy, przy jednoczesnym braku poprawy jakości i ilości plonów. Aby temu zapobiec i w racjonalny sposób uprawiać grunt, trzeba wykonać różne badania gleby, w tym badanie jej ph. Wyróżnia się gleby bardzo kwaśne, kwaśne, obojętne oraz zasadowe. Im niższe ph, tym bardziej kwaśne podłoże. Większość roślin najlepiej rozwija się w glebie, która nie ma ani zbyt wysokiej, ani zbyt niskiej wartości ph. Aby dokonać badania, należy mieć kwasomierz (możliwy do zakupu w większości sklepów zoologicznych) lub oddać próbkę do okręgowej stacji chemiczno-rolniczej. Dodatkowo, trzeba również wiedzieć, jaka jest zasobność gleby w składniki mineralne, zawartość składników organicznych, a także aktywność mikrobiologiczna.

W przypadku składników mineralnych trzeba sprawdzić, czy gleba jest zasobna w niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin makroelementy (potas, fosfor, magnez, wapń) i mikroelementy (mangan, cynk, żelazo, molibden, miedź). Dostępność tych składników dla roślin jest jednak uzależniona od poziomu ph gleby. Przykładowo, mikroelementy są dobrze dostępne w glebach kwaśnych i bardzo kwaśnych. Na jakość gleby składają się także resztki organiczne (roślinne i zwierzęce) w różnych stadiach rozkładu, a także humus glebowy i organiczne produkty działalności organizmów glebowych.

Badanie jakości gleby powinno się wykonywać po żniwach, a więc przed zasiewem, by odpowiednio dostosować nawóz. (badanie, które wykonuje się na wiosnę to poziom azotu). Analizy glebowe powinno się wykonywać wtedy, gdy można zauważyć zmianę w wegetacji, a także, gdy zmieniasz roślinę uprawną. Jest niezbędna również wtedy, gdy w poszczególnych częściach pola można zaobserwować znaczne różnice wzrostu rośliny.

Jak ulepszyć jakość gleby

Sposobów na poprawienie jakości gleby jest wiele, od metod agrotechnicznych, po chemiczne. Oto kilka z nich:

  • Stosowanie płodozmianu – czyli odpowiedniego następstwa upraw poszczególnych roślin na danym polu. Zaleca się więc unikanie uprawy tej samej rośliny w tym samym miejscu przez kilka lat.
  • Nawożenie substancjami naturalnymi – trzeba tu oczywiście wspomnieć takie nawozy jak gnojówka i gnojowica, które dostarczają glebie mikro- i makroelementów, a także słomę. Ta z kolei przyczynia się do powstawania w glebie próchnicy.
  • Zabiegi agrotechniczne – głównie system bezorkowy; dobrze spulchnia glebę i nie ugniata jej oraz ułatwia przenikanie przez jej warstwy wody i powietrza, w rezultacie czego polepsza jej jakość.
  • Środki chemiczne – na rynku znajdują się różne substancje poprawiające żywność gleby. Są to np. preparaty na bazie kwasów humusowych lub np. takie, które zawierają mikroorganizmy. Przykładem tego typu preparatu jest Rhizosum N (https://agrosimex.pl/product/rhizosum-n/) – zawarte w nim wolnożyjące bakterie posiadają zdolność wiązania azotu, a dodatkowo moża je stosować w dowolnej uprawie. Możesz także skorzystać z innych preparatów – koniecznie zapoznaj się z ofertą dostępną na: https://agrosimex.pl/product-category/poprawa-zyznosci-gleby/.
Artykuł sponsorowany
Tematy: