Słownik rolniczy

Porady dla rolników

źródło: pixabay.com

Od jakości gleby, a więc jej przydatności w celu uprawy roślin, w dużej mierze zależy jakość zbiorów. Rolnicy i warzywnicy podejmują więc szereg różnorodnych działań, by była ona jak najlepsza. W tym artykule podpowiemy, dlaczego warto przeprowadzić badanie jakości gleby, co dokładnie pozwala ono sprawdzić, a także jak poprawić żyzność podłoża. Koniecznie przeczytaj do końca.

 

Badania gleby

Brak znajomości składu gleby i jej jakości prowadzi do niewłaściwego nawożenia, a w efekcie straty czasu i pieniędzy, przy jednoczesnym braku poprawy jakości i ilości plonów. Aby temu zapobiec i w racjonalny sposób uprawiać grunt, trzeba wykonać różne badania gleby, w tym badanie jej ph. Wyróżnia się gleby bardzo kwaśne, kwaśne, obojętne oraz zasadowe. Im niższe ph, tym bardziej kwaśne podłoże. Większość roślin najlepiej rozwija się w glebie, która nie ma ani zbyt wysokiej, ani zbyt niskiej wartości ph. Aby dokonać badania, należy mieć kwasomierz (możliwy do zakupu w większości sklepów zoologicznych) lub oddać próbkę do okręgowej stacji chemiczno-rolniczej. Dodatkowo, trzeba również wiedzieć, jaka jest zasobność gleby w składniki mineralne, zawartość składników organicznych, a także aktywność mikrobiologiczna.

W przypadku składników mineralnych trzeba sprawdzić, czy gleba jest zasobna w niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin makroelementy (potas, fosfor, magnez, wapń) i mikroelementy (mangan, cynk, żelazo, molibden, miedź). Dostępność tych składników dla roślin jest jednak uzależniona od poziomu ph gleby. Przykładowo, mikroelementy są dobrze dostępne w glebach kwaśnych i bardzo kwaśnych. Na jakość gleby składają się także resztki organiczne (roślinne i zwierzęce) w różnych stadiach rozkładu, a także humus glebowy i organiczne produkty działalności organizmów glebowych.

Badanie jakości gleby powinno się wykonywać po żniwach, a więc przed zasiewem, by odpowiednio dostosować nawóz. (badanie, które wykonuje się na wiosnę to poziom azotu). Analizy glebowe powinno się wykonywać wtedy, gdy można zauważyć zmianę w wegetacji, a także, gdy zmieniasz roślinę uprawną. Jest niezbędna również wtedy, gdy w poszczególnych częściach pola można zaobserwować znaczne różnice wzrostu rośliny.

Jak ulepszyć jakość gleby

Sposobów na poprawienie jakości gleby jest wiele, od metod agrotechnicznych, po chemiczne. Oto kilka z nich:

  • Stosowanie płodozmianu – czyli odpowiedniego następstwa upraw poszczególnych roślin na danym polu. Zaleca się więc unikanie uprawy tej samej rośliny w tym samym miejscu przez kilka lat.
  • Nawożenie substancjami naturalnymi – trzeba tu oczywiście wspomnieć takie nawozy jak gnojówka i gnojowica, które dostarczają glebie mikro- i makroelementów, a także słomę. Ta z kolei przyczynia się do powstawania w glebie próchnicy.
  • Zabiegi agrotechniczne – głównie system bezorkowy; dobrze spulchnia glebę i nie ugniata jej oraz ułatwia przenikanie przez jej warstwy wody i powietrza, w rezultacie czego polepsza jej jakość.
  • Środki chemiczne – na rynku znajdują się różne substancje poprawiające żywność gleby. Są to np. preparaty na bazie kwasów humusowych lub np. takie, które zawierają mikroorganizmy. Przykładem tego typu preparatu jest Rhizosum N (https://agrosimex.pl/product/rhizosum-n/) – zawarte w nim wolnożyjące bakterie posiadają zdolność wiązania azotu, a dodatkowo moża je stosować w dowolnej uprawie. Możesz także skorzystać z innych preparatów – koniecznie zapoznaj się z ofertą dostępną na: https://agrosimex.pl/product-category/poprawa-zyznosci-gleby/.
Artykuł sponsorowany
Tematy:
Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce