Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Produkcja rolna na większą skalę wymaga zakupu maszyn, jest to tańszy wariant niż najmowanie pracowników, płacenie im pensji, ubezpieczenia, odprowadzania podatków.

Produkcja rolna na większą skalę wymaga zakupu maszyn, jest to tańszy wariant niż najmowanie pracowników, płacenie om pensji, ubezpieczenia, odprowadzania podatków.

Co to są wycinaki do kiszonek?

W zasadzie jest to dodatkowe urządzenie montowane do traktora. Wycinak do kiszonki używany jest do odcinania odpowiedniej ilości kiszonki z silosa lub pryzmy. Odpowiednio dobrany wycinak ułatwia szybkie zadawanie paszy hodowanemu bydłu. Wycinak nie jest narzędziem tanim, dlatego powinien być dobrany do potrzeb gospodarstwa i ilości hodowanego bydła. Jednym z lepszych są wycinaki firmy BVL: http://agrotech-junoszyn.pl/bvl/wycinaki-do-kiszonki/

Zalety wycinaków do kiszonek

Największą zaletą wycinaka do kiszonek jest oszczędność czasy i wysiłku fizycznego pracowników. Ręczne wyciąganie kiszonki z pryzmy jest bardzo uciążliwe i mało wydajne. W tym samym czasie wycinak do kiszonek może przygotować znacznie więcej paszy przy znacznie mniejszym wysiłku i czasie.

Niewątpliwą zaletą wycinaków do kiszonek jest równe wycinanie kiszonki z pryzmy lub silosu, płaszczyzny odcięcia są równe, dzięki temu do kiszonki nie dostaje się powietrze i zachowuje ona swoje właściwości przez cały okres.

Dobrze dobrany wycinak do kiszonki umożliwia odpowiednie dobranie ilości paszy na jedno skarmienie i łatwe dostarczenie jej do obory. Wycinaki ograniczają straty paszy podczas wycinania i transportu. Największe problemy mogą powodować kiszonki z kukurydzy, zwłaszcza nadmiernie wysuszone. Podczas wycinania może dochodzić do strat kiszonki, można je zminimalizować dzięki zastosowaniu zębów o małym rozstawie.

Na co zwrócić uwagę wybierając wycinak?

Wycinaki do kiszonek nie są sprzętem tanim. Za nowe egzemplarze trzeba zapłacić od 7 do ponad 30 tys. zł, dlatego też większość właścicieli hodowli bydła poszukuje sprzętu używanego.

Decydując się na zakup wycinaka trzeba dokładnie przemyśleć wybór pod kątem potrzeb. Bardzo istotna jest jego szerokość. Zawsze najlepsza jest opcja równej szerokości pryzmy i wycinaka, straty paszy są wtedy najmniejsze. W przypadku szerszej pryzmy, wycinak musi brać ją na dwa razy.

Bardzo ważna jest także ilość palców i ich rozstawienie. Im jest ich więcej i w mniejszej odległości, tym praca wycinaka jest bardziej dokładna i wydajna. Straty paszy przy wycinaniu i transporcie są wtedy bardzo małe. Można go wtedy stosować do kiszonek z kukurydzy i siana. Dodatkową zaletą wycinaka jest możliwość dostosowania wycinania paszy do pojedynczego wykarmiania i bezpośredniego dowozu do obory.

Noże i palce dość szybko ulegają zużyciu, dlatego ważna jest łatwość ich wymiany, szybki dostęp do poszczególnych elementów ułatwia usuwanie usterek i skraca czas przestojów.

Niektóre wycinaki wyposażone są w dodatkowe funkcje, np. chwytaka, który umożliwia rozcinanie folii z balotu paszy.

Wady wycinaków do kiszonek

Największą wadą wycinaków jest ograniczenie ich wysokości. Maksymalnie mogą pobierać kiszonkę z pryzm o wysokości 2,5 m, tak więc tworząc pryzmę trzeba brać to pod uwagę.

Wycinaki ze względu na swoją ładowność (1,5 m3) bardzo dobrze sprawdzają się w gospodarstwach średnich, w większych gospodarstwach potrzebne są maszyny o większych możliwościach.

Tematy: