Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Wapń ma istotne znaczenie w prawidłowym rozwoju wielu roślin uprawnych – zwłaszcza owoców i warzyw. Wpływa przede wszystkim na odczyn pH gleby, ale od właściwego nasycenia roślin wapniem zależy też jakość zbiorów, a nawet ich odporność na przechowywanie. Wapń z gleby jest jednak słabo przyswajalny, a w polskich warunkach uprawy, gdzie ziemia ma najczęściej kwaśny odczyn, jest go zdecydowanie za mało. Dlatego też niezbędne jest wykorzystywanie nawozów wapniowych. Te, oferowane są w różnych formach, jednak najlepszą efektywność spośród nich wykazują dolistne nawozy wapniowe. Jakie są ich właściwości i jak je stosować?

 

Nawozy wapniowe – jak oddziałują na rośliny?

Nawozy wapniowe stosowane są dwutorowo. Pierwszym jest odkwaszanie gleby. Tego typu preparaty mają zasadowy odczyn i należy stosować je, gdy podłoże ma zbyt odczyn kwaśny. Jest to powszechne zjawisko w Polsce. Jak wskazuje raport Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, aż 40% ziem uprawnych w naszym kraju ma odczyn kwaśny lub bardzo kwaśny, ale są województwa, gdzie odsetek ten wynosi nawet 55-60%. Ten stan rzeczy wpływa na drugi aspekt korzystania z nawozów wapniowych – bezpośrednio na rośliny. W związku z kwaśnym odczynem, w glebie znajduje się niewiele wapnia, który w istotny sposób wpływa na wzrost uprawy, jej jakość i trwałość plonów. Wapń wpływa bowiem na ściany komórkowe roślin. Jeśli pojawią się jego niedobory, ściany osłabiają się, a roślina, czy jej owoce, stają się podatne na choroby, wyglądają niekorzystnie, a także krócej nadają się do przechowywania. Jest to szczególnie istotne w przypadku uprawy warzyw lub owoców.

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Wapniowe nawozy dolistne – niezbędne w okresie szybkiego wzrostu

Nawożenie gleby nawozami wapniowymi często nie wystarczy, aby zapewnić odpowiednią ilość wapnia w owocach, warzywach.

Wapń z gleby pobierany jest przez korzenie i transportowany wraz z wodą do miejsc, gdzie występuje największa transpiracja (parowanie) – młode pędy i liście. Budowanie jakości owoców i warzyw to dostarczanie wapnia bezpośrednio na owoc, a więc nawożenie dolistne pozwoli osiągnąć większą efektywność w dostarczaniu wapnia. Jest ono wręcz niezbędne w czasie dynamicznego wzrostu, kiedy zapotrzebowanie na wapń jest największe, a jego odpowiednia ilość najbardziej wpływa na jakość plonów. W prezentowanej metodzie aplikacji wapń jest niemal w całości przyswajalny przez rośliny, więc z bardzo dużą precyzją można dobrać dawkę do konkretnego rodzaju drzewa owocowego lub uprawy warzywnej. Warto pamiętać też o tym, że nawozy dolistne oprócz głównego składnika, posiadają również szereg innych składników odżywczych i mikroelementów, które korzystnie wpływają na wzrost i jakość upraw. Przykładem nawozu wapniowego wzbogaconego o szereg innych substancji może być Metalosate Ca: http://agrosimex.pl/product/metalosate-ca/. Ponadto Metalosate posiada wapń skompleksowany zestawem aminokwasów pochodzenia roślinnego, co znacząco przyśpiesza transport wapnia i zapewnia praktycznie 100% jego wykorzystanie.

Stosowanie i dawkowanie nawozów wapniowych

Trudno jednoznacznie wskazać, kiedy używać nawozu wapniowego i jakiej ilości użyć. Trzeba to dostosować do warunków glebowych i rodzaju uprawy. Należy wybrać taki nawóz, który zapewni optymalnie odżywienie owoców wapniem. Większość nawozów dolistnych wprowadza wapń w miejscu, na które zostanie naniesiony, a więc przy zabiegu naniesiony na owoc odżywia jedynie wierzchnią warstwę skórki. Wapń skompleksowany aminokwasami, przemieszcza się w roślinie z miejsca podania (liście) do owoców. Jest to naturalna droga asymilatów w roślinie.

Przy wyborze preparatu najlepiej zastosować się do wskazań producenta konkretnego preparatu. Warto wziąć też pod uwagę fakt, że nawożenie powinno być cykliczne – jednorazowe zaaplikowanie specyfiku będzie nieskuteczne, zwłaszcza w okresie wysokiego zapotrzebowania na wapń. Koniecznie trzeba też pamiętać o nieprzekraczaniu zalecanej dawki – zbyt duże nasycenie wapniem może prowadzić do zaburzenia procesów fizjologicznych roślin uprawnych, a ostateczności nawet do obumarcia.

Artykuł sponsorowany

Tematy:
Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce