Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Domki dla cieląt

Każda osoba, która zajmuje się hodowlą bydła wie, że nie jest to zadanie proste. Dbanie o dobrostan zwierząt wymaga niejednokrotnie bardzo wielu starań. Jednocześnie jest niezbędne po to, by były one zdrowe a tym samym przynosiły korzyści gospodarstwu.

Szczególnie dużym wyzwaniem jest dbanie o to, by cielęta rozwijały się prawidłowo. Na młode organizmy zwierząt czyha bowiem wiele zagrożeń. Na szczęście istnieje sposób na to, by zwiększyć ich bezpieczeństwo oraz poprawić warunki higieniczne w oborze. Poznajmy go.

O czym warto pamiętać w przypadku chowu cieląt?

Gdy na świecie pojawiają się cielęta, kluczowe znaczenie ma dbanie o ich dobre zdrowie. Młode organizmy podatne są bowiem na wszelkiego rodzaju infekcje. Dopiero wraz z nabywaniem dojrzałości zwierzę zyskuje większą odporność. Dlatego też musimy dbać o warunki higieniczne, w których przebywają cielęta. Odpowiednio karmione, hodowane w czystej i suchej przestrzeni będą rozwijać się prawidłowo, co będzie miało pozytywny wpływ na ich zdrowie już po osiągnięciu dojrzałości.

domek dla 4 cieląt

 

Domki dla cieląt - nowoczesne rozwiązanie, które zyskuje popularność

Istnieje wiele sposobów na to, by utrzymać czystość w miejscu, w którym hodowane są cielęta. Niemniej jeden z nich zasługuje na szczególną uwagę. Mowa tu o domkach dla cieląt, które wykonane z lekkiego a jednocześnie solidnego tworzywa doskonale zabezpieczają cielęta zapewniając im odpowiednie warunki. Domki te są łatwe w utrzymaniu czystości, dzięki czemu możemy zaoszczędzić nie tylko sporo czasu jak i sił.

Dbanie o stan cieląt staje się znacznie prostsze

Dlaczego domki dla cieląt są dobrym rozwiązaniem? Przede wszystkim dlatego, że zwierzęta, które przebywają w domkach wychodzą z nich na czas karmienia. Dzięki temu ściółka, w której przebywają pozostaje sucha i czysta. Resztki pożywienia takich jak pasza czy mleko nie zanieczyszczają bowiem podłoża. Co więcej, domki doskonale chronią np. przed przeciągami panującymi w oborze. Z racji tego, że wykonane są w tworzywa nie ma również ryzyka kontaktu cieląt z pleśnią (jak to dzieje się często w przypadku drewnianych konstrukcji).

 

domek dla jednego cielaka

 

Niskie koszty domków

Oczywistym jest, że możemy zadbać o dobrostan cieląt również bez posiadania nowoczesnego rozwiązania jakim są domki. Nie da się jednak ukryć, że wiąże się to z naprawdę wysokimi kosztami związanymi między innymi z budową odpowiedniego cielętnika oraz utrzymywaniem go w czystości. W przypadku domków możemy zmniejszyć wydatki związane z opieką nad cielętami nawet o kilkadziesiąt procent. Każdy hodowca przyzna, że jest to naprawdę spora oszczędność, która z czasem pokrywa wydatek na zakup domku. Zapoznać się z modelami, specyfikacją techniczną jak i cenami domków dla cieląt można na eco-market.pl, warto być na bieżąco w kwestii nowych rozwiązań względem hodowli.

Podsumowując troska o zdrowie cieląt, choć nie jest zadaniem łatwym przekłada się na późniejsze etapy hodowli. Zdrowe cielęta wyrastają na silne i odporne osobniki dorosłe. Brak problemów zdrowotnych przyczynia się zaś do niższych kosztów hodowli oraz pozytywnie wpływa na jakość mleka oraz mięsa pochodzącego z hodowli. Warto więc wykorzystać nowoczesne rozwiązania, dzięki którym możemy w pełni zatroszczyć się o swoje zwierzęta.

Tematy:
Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce