Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Domki dla cieląt

Każda osoba, która zajmuje się hodowlą bydła wie, że nie jest to zadanie proste. Dbanie o dobrostan zwierząt wymaga niejednokrotnie bardzo wielu starań. Jednocześnie jest niezbędne po to, by były one zdrowe a tym samym przynosiły korzyści gospodarstwu.

Szczególnie dużym wyzwaniem jest dbanie o to, by cielęta rozwijały się prawidłowo. Na młode organizmy zwierząt czyha bowiem wiele zagrożeń. Na szczęście istnieje sposób na to, by zwiększyć ich bezpieczeństwo oraz poprawić warunki higieniczne w oborze. Poznajmy go.

O czym warto pamiętać w przypadku chowu cieląt?

Gdy na świecie pojawiają się cielęta, kluczowe znaczenie ma dbanie o ich dobre zdrowie. Młode organizmy podatne są bowiem na wszelkiego rodzaju infekcje. Dopiero wraz z nabywaniem dojrzałości zwierzę zyskuje większą odporność. Dlatego też musimy dbać o warunki higieniczne, w których przebywają cielęta. Odpowiednio karmione, hodowane w czystej i suchej przestrzeni będą rozwijać się prawidłowo, co będzie miało pozytywny wpływ na ich zdrowie już po osiągnięciu dojrzałości.

domek dla 4 cieląt

 

Domki dla cieląt - nowoczesne rozwiązanie, które zyskuje popularność

Istnieje wiele sposobów na to, by utrzymać czystość w miejscu, w którym hodowane są cielęta. Niemniej jeden z nich zasługuje na szczególną uwagę. Mowa tu o domkach dla cieląt, które wykonane z lekkiego a jednocześnie solidnego tworzywa doskonale zabezpieczają cielęta zapewniając im odpowiednie warunki. Domki te są łatwe w utrzymaniu czystości, dzięki czemu możemy zaoszczędzić nie tylko sporo czasu jak i sił.

Dbanie o stan cieląt staje się znacznie prostsze

Dlaczego domki dla cieląt są dobrym rozwiązaniem? Przede wszystkim dlatego, że zwierzęta, które przebywają w domkach wychodzą z nich na czas karmienia. Dzięki temu ściółka, w której przebywają pozostaje sucha i czysta. Resztki pożywienia takich jak pasza czy mleko nie zanieczyszczają bowiem podłoża. Co więcej, domki doskonale chronią np. przed przeciągami panującymi w oborze. Z racji tego, że wykonane są w tworzywa nie ma również ryzyka kontaktu cieląt z pleśnią (jak to dzieje się często w przypadku drewnianych konstrukcji).

 

domek dla jednego cielaka

 

Niskie koszty domków

Oczywistym jest, że możemy zadbać o dobrostan cieląt również bez posiadania nowoczesnego rozwiązania jakim są domki. Nie da się jednak ukryć, że wiąże się to z naprawdę wysokimi kosztami związanymi między innymi z budową odpowiedniego cielętnika oraz utrzymywaniem go w czystości. W przypadku domków możemy zmniejszyć wydatki związane z opieką nad cielętami nawet o kilkadziesiąt procent. Każdy hodowca przyzna, że jest to naprawdę spora oszczędność, która z czasem pokrywa wydatek na zakup domku. Zapoznać się z modelami, specyfikacją techniczną jak i cenami domków dla cieląt można na eco-market.pl, warto być na bieżąco w kwestii nowych rozwiązań względem hodowli.

Podsumowując troska o zdrowie cieląt, choć nie jest zadaniem łatwym przekłada się na późniejsze etapy hodowli. Zdrowe cielęta wyrastają na silne i odporne osobniki dorosłe. Brak problemów zdrowotnych przyczynia się zaś do niższych kosztów hodowli oraz pozytywnie wpływa na jakość mleka oraz mięsa pochodzącego z hodowli. Warto więc wykorzystać nowoczesne rozwiązania, dzięki którym możemy w pełni zatroszczyć się o swoje zwierzęta.

Tematy: