Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Chwasty rozprzestrzeniają się w szybkim tempie na większości gruntów, konkurują o cenne składniki pokarmowe z gleby, a w efekcie przyczyniają się do spadku plonu. Choć mogą być wykorzystywane jako pasza, naturalny nawóz lub lekarstwo, ich rozrost na terenach uprawnych musi być regularnie kontrolowany. Jakie chwasty w Polsce można najczęściej spotkać pośród zbóż lub roślin oleistych, np. rzepaku? Co zrobić, aby ograniczyć ich występowanie?

Chwasty to wszystkie niepożądane w uprawach rośliny, które pojawiają się zarówno na polach uprawnych, jak i w przydomowych ogrodach, na łąkach i ugorach czy w parkach. Chwasty w Polsce występują właściwie na obszarze całego kraju, a ich rozrost w dużej mierze zależy od rodzaju gleby, dostępu do składników pokarmowych, wody i światła, płodozmianu oraz stosowanych metod uprawy i herbicydów.

1. Chaber bławatek

Chaber bławatek to chwast jary (roślina jednoroczna), która jest odporna na niskie temperatury, w związku z czym przy dobrych warunkach może przetrwać okres zimowy. Choć chaber jest kojarzony z nieszkodliwym polnym kwiatem, w rzeczywistości ma znaczny wpływ na pogorszenie plonu – pobiera bowiem wodę i składniki odżywcze z gleby.

Gdzie spotkasz chabra bławatka?

  • Rodzaj upraw: zboża, głównie ozime.
  • Rodzaj preferowanej gleby: lekka, umiarkowana i średnio kwaśna.

Choć chaber jest dość odporny na działanie wielu substancji czynnych, wykazuje wrażliwość na fluroksypyr czy chlopyralid. Tego typu składniki znajdziesz m.in. w herbicydzie Chwastox Complex 260 EW.

2. Mak polny

Mak polny to również chwast jary, który charakteryzuje się bardzo dużą konkurencyjnością. W efekcie jego pojawienie się wśród upraw powoduje znaczne osłabienie wzrostu plonów. Chociaż może być uważany za dość nieszkodliwą roślinę ozdobną, na polach jest uznawany za nieproszonego gościa.

Mak polny wzrasta zazwyczaj na jesień i posiada zdolność do zimowania. Wśród upraw mogą jednak pojawić się także wschody wiosenne, w związku z czym chwast należy zwalczać w dwóch terminach.

Gdzie najczęściej można spotkać mak polny?

  • Rodzaj upraw: zboża jare i ozime.
  • Rodzaj preferowanej gleby: przepuszczalna, umiarkowanie sucha.

Zwalczanie maku polnego najlepiej rozpocząć we wczesnych fazach rozwojowych tego chwastu. Najskuteczniejsze w walce z makiem są herbicydy z zawartością aminopyralidu lub MCPA.

3. Gwiazdnica pospolita

Gwiazdnica pospolita to kolejna roślina jara odporna na działanie niskich temperatur. Jest to chwast, który szybko i intensywnie tworzy płożące łodygi i mocno zwarte runo uniemożliwiające prawidłowy wzrost plonów. Gwiazdnica pospolita ma największy wpływ na uprawy w pierwszym okresie rozwoju roślin.

Gdzie występuje gwiazdnica pospolita?

  • Rodzaj upraw: zboża, burak cukrowy, ziemniak.
  • Rodzaj preferowanej gleby: dowolna, bogata w azot.

Gwiazdnica pospolita jest wrażliwa na działanie wielu substancji czynnych (łącznie 18 substancji), w tym amidosulfuronu, jodosulfuronu metylosodowego i chlorosulfuronu. Do zwalczania tego chwastu możesz użyć herbicydu Ambasador 75 WG w dawce ok. 0,04 l/ha (dla pszenicy).

Czy wiesz, że liście gwiazdnicy pospolitej są jadalne? Można je spożywać na surowo, choć są polecane głównie jako dodatek do zup. W Japonii przygotowuje się z niej m.in. zupę ryżową hakobe.

Pełny atlas chwastów – poznaj wszystkie powszechne rośliny niepożądane wśród upraw

Chaber bławatek, fiołek polny i gwiazdnica pospolita to tylko kilka z wielu chwastów, które powszechnie występują w Polsce. Chcesz dowiedzieć się, jak zwalczać inne okazy? Zajrzyj do atlasu chwastów przygotowanego przez specjalistów firmy Ciech. Poza sposobami na wspominane przez nas rośliny dowiesz się, jak zwalczać szczaw, włośnicę, przetacznik, nawłoć i inne chwasty w zbożach oraz pozostałych uprawach.

 

Tematy: