Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Tunel foliowy

Zajmujesz się uprawą roślin i zależy ci na wydajnych plonach? Chcesz wydłużyć okres wegetacji i dłużej cieszyć się smakiem warzyw lub owoców?

Z pewnością wiesz więc, że konieczne jest zapewnienie twoim roślinom niezbędnej ochrony. Wśród dostępnych rozwiązań, które mogą ci w tym pomóc wymienić możemy szklarnie oraz tunele foliowe. Szklarnie zapewniają optymalne warunki, ale niestety są drogie (zarówno przy zakupie, jak i w utrzymaniu). Z tego właśnie powodu wiele osób stawia na tunele foliowe, które również dobrze spełniają swoją rolę. Kiedy jednak warto stawiać tunele? O czym warto pamiętać? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Kiedy postawić tunel foliowy?

W przeciwieństwie do ogrzewanych szklarni tunele foliowe nie spełniają swojej funkcji przez cały rok. Niemniej jednak mogą pomóc nam w wydłużeniu okresu wegetacji. Wielu ogrodników stawia je już na początku marca i rozbiera z folii w okolicach października. Warto pamiętać, że zarówno wczesną wiosną jak i późną jesienią mogą pojawić się przymrozki, przed którymi tunel nie zawsze jest w stanie go ochronić, niemniej i tak możemy liczyć na znacznie szybszy wzrost i dłuższą wegetację roślin.

 

tunel foliowy marki garden point fot. Ogrodosfera.pl

W którym miejscu ogrodu powinien stanąć tunel foliowy?

Jeśli zależy nam na tym, by tunel foliowy doskonale spełnił swoją rolę musimy pamiętać odpowiednim jego ustawieniu. Powinien on bowiem znajdować się tunel bokiem do pozornej wędrówki słońca. Takie ustawienie tunelu sprawia, że powierzchnia, która będzie nasłoneczniona jest znacznie większa niż w przypadku ustawienia go czołowo do słońca. Dzięki temu w tunel chłonie więcej światła i panuje w nim wyższa temperatura co zdecydowanie wspomaga rozwój roślin szczególnie na początku sezonu gdy jest chłodniej.

 

tunel foliowy marki garden point fot. Ogrodosfera.pl

Przygotuj grunt pod tunelem

Bardzo ważne dla powodzenia upraw pod tunelem jest sprawdzenie stanu gleby, na której będziemy sadzić rośliny. Najlepiej aby była to dobrej jakości ziemia uprawna. Jeśli jednak tak nie jest z powodzeniem możemy zakupić ziemię ogrodniczą i to na niej posadzić lub zasiać nasze rośliny. Pamiętajmy, że na piaszczystym lub gliniastym gruncie dobrze radzi sobie naprawdę niewiele gatunków roślin uprawnych.

 

tunel foliowy marki garden point fot. Ogrodosfera.pl

Jak radzić sobie z ulewnymi deszczami?

Kolejnym wyzwaniem, przed którym stają ogrodnicy, którzy korzystają z tuneli foliowych w swoich ogródkach są deszcze. Przy intensywnych opadach woda może bowiem zalać rośliny znajdujące się wewnątrz tunelu i doprowadzić do gnicia ich korzeni. Jak się przed tym bronić? Dobrym rozwiązaniem jest okopanie brzegów tunelu foliowego ziemią, dzięki czemu nie dostanie się ona do środka w zbyt dużej ilości, która mogłaby zaszkodzić roślinom. Poza tym, w czasie intensywnych opadów należy kontrolować stan tunelu to jest sprawdzać, czy w miejscu jego ustawienia nie gromadzi się nadmiar wody. Jeśli tak się dzieje warto wykopać niewielki rowek, który odprowadzi nadmiar wody w bezpieczne miejsce.

tunel foliowy marki garden point fot. Ogrodosfera.pl

Podsumowując, jeśli nie zajmujesz się rolnictwem zawodowo i uprawiasz jedynie swój ogródek - wybór tunelu foliowego to idealne rozwiązanie, dzięki któremu sporo zaoszczędzisz. Stosując rady i wskazówki możesz mieć pewność, że rośliny pod tunelem będą rozwijać się doskonale i zapewnią naprawdę duże plony.
Warto sprawdzić w sklepach branżowych rodzaje tuneli foliowych oraz dobrać odpowiedni model pod swoje wymagania.

Tematy: