Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Pszczoły tworzą bardzo ciekawą społeczność. Nigdy nie działają w pojedynkę, są zorganizowane, mają swoje zwyczaje. Czy jesteś w stanie wymienić rodzaje pszczół oraz powiedzieć czym się zajmują? Poznaj lepiej etapy życia pszczół i najważniejsze zadania, które wykonują.

Zorganizowane życie pszczół

Wszyscy mieszkańcy ula tworzą społeczność zwaną rodziną pszczelą. Jej członkowie to: robotnice pszczele, trutnie oraz królowa zwana również matką pszczelą. Liczba pszczół w ulu zależy od pory roku. Latem jest ich zdecydowanie więcej – szacuje się, że aktywnych jest 20-40 tys. robotnic, 300-3000 trutni oraz 1 matka pszczela. Zimą liczba ta jest znacznie mniejsza – kilka trutni, 10 tys. robotnic oraz jedna pszczela matka.

W procesie rozwoju pszczoły przechodzą przeobrażenie zupełne. Znaczy to tyle, że z jaj przekształcają się w nieruchomą poczwarkę, z której dopiero później wykluwa się dorosła postać zwana imago. Z diploidalnych jaj, które składa królowa, wylegają się samice. W zależności od sposobu odżywiania będą to matki pszczele lub robotnice. Te pierwsze są karmione mleczkiem aż do czasu przeobrażenia w poczwarkę, natomiast robotnice pszczele tylko przez trzy dni. Z niezapłodnionych jaj królowej wylęgają się samce, czyli trutnie pszczele.

 

Po upływie 3 dni od złożenia jaj wylęgają się larwy, a następnie przepoczwarzają w zależności od przeznaczenia:

– po 2 tygodniach w matki pszczele;

– po 3 tygodniach w robotnice pszczele;

– po 4 tygodniach w trutnie.

Jeśli w ulu pojawi się kilka nowych matek pszczelich, to pierwsza z nich zabija pozostałe. Następnie po osiągnięciu dojrzałości, w wieku 6 dni, dorosła matka pszczela odbywa lot godowy. W jego trakcie zostaje unasienniona, a następnie składa jaja. Gdy wraca do gniazda, ul opuszcza stara matka w procesie zwanym rójką. Rodzina pszczela, która może bezpiecznie przezimować w ulu, zajmuje się produkcją miodu przez kilka lat.

Stadia rozwoju pszczół:

jajo – 1-3 dni;

larwa – 4-8 dni – przez pierwsze 3 dni wszystkie larwy są karmione mleczkiem;

poczwarka – 8-19 dzień, matka: 8 dni, robotnica: 12 dni, truteń: 14 dni;

imago – od 16 dnia – dorosła postać owada, matka: 16 dni, robotnica: 21 dni, truteń: 24 dni.

 

Królowa jest tylko jedna

W każdym ulu znajduje się tylko jedna królowa pszczela. Jej najważniejszym zadaniem jest codzienne składanie jaj. Ich liczba w ciągu dnia może sięgnąć nawet 1500! By wykonywać to zadanie, wiele trutni napełnia jej zbiornik nasienny odpowiednim nasieniem. Co ciekawe, matki pszczele kopulują jedynie raz w życiu podczas lotu godowego, który odbywa się od 5 do 8 dnia od osiągnięcia dorosłej formy.

Matki pszczele można łatwo rozpoznać po większym i nieco spiczastym odwłoku oraz owalnej głowie. Królowa pszczela nie ma narządów do zbierania pyłku ani gruczołów zapachowych, ani woskowych. Matka pszczela rozwija się w komórce, która nazywana jest matecznikiem. Wśród matek wyróżnia się matkę ratunkową, rojową oraz z cichej wymiany. Średnio matki pszczele żyją 3-5 lat, ale zaleca się ich częstszą wymianę. Dzięki hodowli matek pszczelich to zadanie jest ułatwione.

Truteń, czyli pszczoła, która nie pracuje

Wiosną w rodzinie pszczelej pojawia się kilka tysięcy trutni. Ich jedynym zadaniem jest unasiennienie królowej w czasie jej lotu godowego. Każdy truteń, który podejmie to działanie, ginie zaraz po jego zakończeniu. Pozostałe wegetują w gnieździe do późnej jesieni. Nie zbierają pyłku ani nie odgrywają żadnej roli społecznej. Jesienią pozostałe pszczoły przepędzają je z ula, co sprawia, że giną z chłodu. Średnio truteń żyje 50 dni.

Pracowite robotnice

Robotnice pszczele mieszkają na stałe z matką, a ich liczba zmienia się w zależności od pory roku. Latem żyją około 38 dni, a zimą 6 miesięcy.

Wykonują wiele różnych zadań przekazywanych im przez matkę za pomocą feromonów, jak:

● czyszczenie komórek, do których matka składa jaja;

● wytwarzanie wosku oraz budowanie plastrów;

● karmienie larw;

● strzeżenie gniazda;

● wentylowanie ula;

● odbieranie nektaru od zbieraczek;

● zbieranie pokarmu oraz wody.

Etapy życia pszczoły robotnicy (dorosły osobnik)

1-3 dzień – czyszczenie komórek w plastrze, by przygotować je na kolejne pokolenia pszczół. Przy przygotowaniach jednej komórki plastra pracuje aż 15-30 pszczół!

4-6 dzień – karmienie starszych larw pierzgą z miodem oraz mleczkiem. Jedna pszczoła może wykarmić 3 larwy.

7-14 dzień – odbieranie pyłku (my zbieramy go przy pomocy poławiacza pyłku) i nektaru od zbieraczek. W tym procesie wyróżnia się 9 dzień, kiedy pszczoły zwane woszczarkami odbudowują plastry opierające się na ramkach pszczelich.

15-18 dzień – budowa plastrów

19-21 dzień – bronienie gniazda

od 21 dnia do śmierci – praca jako zbieraczka. Robotnice pszczele z substancji zawartych w pożywieniu produkują miód oraz wosk. Każda pszczoła wybiera jeden rodzaj kwiatów i transportuje do ula jeden pożytek. Zbieraczki mają za zadanie zbierać pyłek lub nektar.

 

Niezwykłe życie pszczół

Pszczoły prowadzą interesujące, zorganizowane życie, a jego głównym celem jest pozyskiwanie miodu. Aby lepiej zrozumieć ten proces i być go świadomym warto znać etapy życia pszczoły i ich charakterystykę. Dzięki temu możemy o pszczoły odpowiednio zadbać i jednocześnie uzyskać najlepszej jakości miód.

Tematy:
Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce