Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Ekologia nie jest już postrzegana jako chwilowy trend, co prowadzi do nieuniknionych zmian w funkcjonowaniu wielu firm oraz gospodarstw rolnych. Rozwój technologii umożliwia jednak zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, takich jak moduły fotowoltaiczne i pompy ciepła powietrze-woda, które mogą przynieść wiele korzyści. Sprawdź, dlaczego wykorzystanie źródeł energii odnawialnej jest opłacalne dla rolników.

Dobre funkcjonowanie gospodarstwa rolnego zależy od wielu czynników, w tym od położenia i jakości gleb, infrastruktury gospodarstwa czy posiadanych maszyn. W ostatnich latach jest zauważalny silny zwrot w kierunku rolnictwa ekologicznego, co wynika m.in. z popytu na żywność ekologiczną. W 2016 r. taką działalność prowadziło aż 22 435 producentów rolnych, dla porównania w 2006 r. było to jedynie 9 189 osób. W Unii Europejskiej przygotowano specjalne programy rozwoju, w tym Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, które mają zachęcić rolników do prowadzenia swojej działalności w sposób bardziej przyjazny środowisku. Dodatkowo ekologiczne rozwiązania mogą być dla tych przedsiębiorców źródłem oszczędności.

Źródła energii odnawialnej w gospodarstwie rolnym – ogniwa fotowoltaiczne

Gospodarstwa rolne mają duże zapotrzebowanie na energię, gdyż znaczna cześć pracy jest w nich wykonywana za pomocą urządzeń pobierających energię elektryczną – suma opłat za jej wykorzystanie może przekroczyć nawet 10 000 zł rocznie. Inwestycja w odnawialne źródła energii jest dla rolników opłacalna, ponieważ zapewnia im szereg korzyści:

  • według przepisów rolnicy, którzy decydują się na inwestycje ekologiczne mogą odliczyć 25%poniesionych kosztów od płaconego podatku od gruntów rolnych;
  • ilość produkowanej dzięki nim energii, np. przez ogniwa fotowoltaiczne, może być w pełni wykorzystana, co gwarantuje niższe rachunki za prąd;
  • uniezależnienie się od zmiennych cen energii elektrycznej, które wpływają na cenę produktu, a zatem na konkurencyjność produkowanej żywności;
  • możliwość pozyskania energii ekologicznej, którą można wykorzystać w dowolny sposób, w wyniku czego gospodarstwo rolne staje się samowystarczalne;
  • możliwość wykorzystania energii odnawialnej do ogrzewania pomieszczeń oraz do podgrzewania wody przy pomocy pompy ciepła współpracującej z układem fotowoltaiki.

Podejmując decyzję o takiej inwestycji, warto jednak upewnić się, że wybrane ogniwa fotowoltaiczne będą trwałe, aby nie narazić gospodarstwa na zbędne koszty związane z ich późniejszą wymianą. Moduły fotowoltaiczne auroPower marki Vaillant są odporne na oddziaływanie słonego środowiska i korozję spowodowaną amoniakiem, którego emisja jest wyższa w gospodarstwach rolnych i na obszarach rolniczych związanych z produkcją zwierzęcą. Dzięki temu moduły fotowoltaiczne będą działać sprawnie przez długi okres czasu, będąc tym samym inwestycją przynoszącą korzyści przez lata.

Pompa powietrze-woda – ekologiczne źródła energii a zalety dla rolnictwa

Pompę ciepła typu powietrze-woda aroSTOR VWL marki Vaillant warto wykorzystać w gospodarstwie rolnym, gdzie występuje duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Wbudowany 290 litrowy zasobnik oraz osiągana poprzez działanie sprężarki wysoka temperatura podgrzewu wody (nawet do 60°), pozwala dostarczyć jej wystarczającą ilość dla całego gospodarstwa. Niskie koszty inwestycji w połączeniu z wysoką wydajnością sprawiają, że pompa aroSTOR VWL stanowi alternatywę dla podgrzewaczy zasobnikowych zasilanych energią elektryczną, gazem oraz gazowych i elektrycznych podgrzewaczy przepływowych.

Wysoka jakość pompy aroSTOR VWL została potwierdzona współczynnikiem efektywności cieplnej COP powyżej 3 (dla A15W55 = 3,3 wg EN 16147). Co więcej, istnieje możliwość podłączenia do pompy aroSTOR VWL do instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu inwestycja w ogniwa fotowoltaiczna będzie jeszcze bardziej opłacalna. Urządzenie może uzupełniać również instalacje oparte na działaniu kotłów na węgiel lub drewno, a także kotłów zasilanych olejem opałowym i gazem płynnym.

Świadome korzystanie z odnawialnych źródeł energii, w tym także z systemów grzewczych opartych na ekologicznych źródłach energii, przynosi zauważalne oszczędności. Stanowi to również dodatkowy atut w przypadku gospodarstw rolnych wyspecjalizowanych w uprawach rolnych, gdyż dzięki nim produkcja żywności odbywa się przy udziale przyjaznych środowisku rozwiązań. Wykorzystanie ogniw fotowoltaicznych oraz pomp ciepła redukuje bowiem konsumpcję energii pochodzącej z elektrowni węglowych, co wpływa na zmniejszanie się ilości dwutlenku węgla w powietrzu, co wiąże się z lepszą jakością upraw.

Tematy:
Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce