Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Największe wydatki w gospodarstwie rolnym pochłania utrzymanie i naprawa maszyn rolniczych oraz nawozy. Czasami koszty nawożenia, siewu i zebrania plonów nie zwracają się po sprzedaży zboża. Przyczyny tego mogą być różne, zaczynając od dekoniunktury na rynku po wpływ niekorzystnych warunków pogodowych. W takim przypadku rolnik musi nierzadko wspomóc się pożyczką, aby znowu nawozić i obsiać pole.

Na globalnym rynku w ostatnim czasie ceny nawozów mineralnych wzrosły i są wyższe średnio o 3,5% w porównaniu do roku poprzedniego. W Polsce nadal można kupować produkty azotowe po niższych stawkach, jednak analitycy prognozują, że pod koniec 2018 roku podwyżka cen może także dotrzeć do nas. Obecnie w zależności od dostępności na rynku, sposobu pakowania oraz ilości składników nawozy kosztują od kilkuset do około 2500 zł za tonę. Za popularny saletrzak trzeba zapłacić średnio 1000 zł za tonę, za mocznik – 1350 zł, wyższa jest cena soli potasowej - przekracza 2000 zł za tonę oraz superfosfatu – 2400 zł za tonę.

- Rolnik musi czasami zainwestować naprawdę dużą kwotę, aby zebrać plony na zadowalającym poziomie. Zakup nawozów jest jednym z wyższych wydatków, a ich rodzaj zależy od rodzaju i jakości gleby oraz zasiewu. Poza nawożeniem i dbaniem o swoje uprawy rolnik nie ma większego wpływu na to, jak duże plony tak naprawdę zbierze – zauważa przedstawiciel TAKTO Finanse – pożyczek ratalnych. - Kapryśna polska pogoda sprawia, że dochód za sprzedaż plonów nie zawsze pokrywa w pełni koszty poniesione na uprawę ziemi. To sprawia, że rolnicy często zmuszeni są szukać zewnętrznych źródeł finansowania, a szczególnie gdy potrzebują szybko gotówki, ponieważ chcą zdążyć na przykład z zakupem nawozów przed podwyżką ich cen. Wtedy nierzadko dobrym rozwiązaniem staje się pożyczka i to nie tylko w banku – dodaje specjalista TAKTO Finanse.

Dbanie o ziemię częścią pracy rolnika

Każdy rolnik musi inwestować w swoje gospodarstwo, nie tylko je unowocześniając, odnawiając park maszynowy, ale również korzystając z nawozów. Tylko prawidłowo i regularnie odżywiana ziemia może dać wysokie plony, a na tym rolnikowi zależy najbardziej. W gospodarstwach nastawionych na intensywną produkcję roślinną wymagane jest nawożenie azotem na poziomie 150-170 kg N/ha, dodatkowo ważne jest zmniejszenie zakwaszenia gleby, do którego potrzebna jest dwukrotna ilość wapnia - około 300-340 kg CaO/ha. Roczne zapotrzebowanie ziemi na wapń wynosi 600-700 kg CaO, jeśli doliczymy do tego jeszcze wartość niezbędną do zobojętnienia kwasu węglowego w glebie. Wapnowanie rolnicy dokonują po żniwach, czyli w okresie jesiennym. Taki zabieg wiąże się z dużymi wydatkami w gospodarstwie rolnym, ponieważ cena środka wapniowo-magnezowego waha się od 445 do 600 zł za tonę, a często potrzeba zdecydowanie większej ilości niż jedna tona.

Jak sfinansować zakup nawozów?

Aby sfinansować nawożenie gleby, rolnik często musi znaleźć szybko na to środki. Wtedy może wybierać między wizytą w banku i przygotowanie się na długą, żmudną procedurę lub na błyskawiczną pożyczkę przez internet. Warto wiedzieć bowiem, że firmy pożyczkowe akceptują różne źródła dochodu i większość z nich uznaje także zarobki z gospodarstwa rolnego. Aby skorzystać z takiej oferty, rolnik musi posiadać dokument potwierdzający dochód. Może to być na przykład nakaz płatniczy, ostatni dowód opłacenia podatku rolnego, dowody wpłaty składek KRUS za ostatnie 3 miesiące lub kwartał, zaświadczenie o dochodach z urzędu gminy potwierdzający fakt posiadania gospodarstwa, ostatnie 3 faktury z punktu skupu lub decyzja o przyznaniu dotacji.

W przypadku oferty firm pożyczkowych zazwyczaj wszystkie formalności można załatwić przez internet, a więc rolnik nie musi tracić swojego cennego czasu na dojazd do najbliższego miasta i szukania tam placówki bankowej. Również pieniądze są zwykle przelewane błyskawicznie na konto pożyczkobiorcy, zatem rolnik będzie mógł szybko zamówić nawóz i wykorzystać go, zanim zacznie pojawiać się bardzo niska temperatura. Warto wiedzieć, że część firm pożyczkowych oferuje już nie tylko niskokwotowe chwilówki, ale także pożyczki na raty , dzięki którym można pozyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych i oddawać je w dogodnych ratach nawet przez kilka lat.

Praca rolnika wymaga wysokich nakładów finansowych, które nie zawsze się zwracają. Na szczęście można łatwo pozyskać zewnętrzne finansowanie, które pozwoli na nowo zainwestować w zasiew z nadzieją na tym razem wysokie plony.

Tematy: