Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Mimo wielu korzystnych przepisów i programów mających wspierać rozwój rolnictwa, wiele osób prowadzących działalność gospodarczą sięga po instrumenty wsparcia finansowego. Co czwarty rolnik decyduje się na kredyty dla gospodarstw rolnych, spośród których dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim rolnicze kredyty inwestycyjne. Zgodnie z przeprowadzanymi badaniami rolnicy decydujący się na kredyt sięgają przede wszystkim po kredyty inwestycyjne czy obrotowe, podczas gdy kredyty gotówkowe bez zabezpieczeń wciąż budzą najmniejsze zainteresowanie, gdyż przywodzą na myśl problemy finansowe i mało komu kojarzą się z rozwojem gospodarstwa.

Kto decyduje się na kredyt?

Po kredyty bankowe zazwyczaj sięgają rolnicy z województwa dolnośląskiego, opolskiego, warmińsko-mazurskiego, jak i zachodniopomorskiego. Najrzadziej natomiast na taką formę pomocy finansowej zdecydowani są rolnicy z województwa mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego czy świętokrzyskiego. Niemal 80% rolników jest w stanie poradzić sobie bez konieczności zaciągania kredytów w bankach komercyjnych czy spółdzielczych. Wzmożone zapotrzebowanie na taki sposób uzyskania środków w środowisku rolniczym widoczne jest natomiast dopiero w gospodarstwach posiadających co najmniej 30 hektarów areału.

Na co brakuje pieniędzy?

Ponad połowa rolników skarży się na problemy finansowe związane przede wszystkim z koniecznością zaspokajania potrzeb inwestycyjnych, modernizacyjnych czy remontowych. Pieniędzy brakuje głównie na zakup nowych maszyn czy ziemi, ale także na bieżącą produkcję gospodarstwa. Niejednokrotnie zdarza się, że rolnikom nie starcza środków na produkty potrzebne do ochrony roślin, nawozy czy nawet na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Potrzeba wsparcia bieżącej działalności gospodarstwa rolnego widoczna jest przede wszystkim w okresie wczesnych prac płodowych. Rolnicy najwięcej pieniędzy przeznaczają na produkcję bieżącą, która pochłania ponad 25% całego budżetu. Raty kredytów czy pozostałe potrzeby to dla rolnika miesięczne wydatki pochłaniające ponad połowę dostępnych środków. Konieczne jest także przygotowanie się do kolejnego sezonu, a więc zakup sadzonek, sprzętu, zadbanie o ochronę i pielęgnację roślin czy nabycie potrzebnych nawozów. Na ten cel zazwyczaj trzeba przeznaczyć więcej pieniędzy, niż rzeczywiście się posiada, dlatego tak wielu z rolników odczuwa potrzebę uzyskania wsparcia finansowego.

Skąd wziąć pieniądze?

W momencie, gdy w gospodarstwie brakuje pieniędzy, co czwarty rolnik decyduje się sięgnąć po kredyt dla gospodarstw rolnych. Aż 70% z właścicieli gospodarstwa usiłuje rozwiązać problemy bezkosztowo, 40% oczekuje najbliższych dochodów, natomiast 30% sięga po oszczędności czy też zaciąga pożyczkę u znajomych albo rodziny. W przypadku podjęcia decyzji o wzięciu kredytu, znaczna większość rolników stawia na bank główny. Rzadko natomiast sięga się po inne formy kredytowania takie jak chociażby pomoc innego banku, karta kredytowa, pożyczka w parabanku czy kredyt konsumpcyjny.

Pomoc w rozwiązaniu problemów finansowych rolników

Poza bankami na rynku funkcjonują niezależne firmy specjalizujące się w doradztwie finansowym, przykładem takiej firmy jest Agro Fundusz, który specjalizuje się w pomocy w zdobyciu kredytów rolniczych na różne cele (tu więcej informacji o kredytach rolniczych agrofundusz.pl/kredyty-dla-rolnikow). Firma działa na terenie całego kraju. W ofercie Agro Funduszu znajduje się wiele produktów bankowych dedykowanych rolnikom. Dzięki różnorodności szerokiego wachlarza oferty oraz wiedzy ekspertów finansowych z Agro Funduszu każdy rolnik ma możliwość uzyskania finansowania zakupów na dobrych warunkach.

Tematy: