Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Wyznaczenie obszaru pastwiska, zabezpieczenie terenu przed dzikimi zwierzętami oraz ochrona zwierząt hodowlanych przed drapieżnikami to jedne z głównych zadań realizowanych przez każde profesjonalne ogrodzenie elektryczne. W sprzedaży znajdziemy wiele różnych modeli pastuchów elektrycznych dedykowanych konkretnym zastosowaniom. Możemy zaopatrzyć się w urządzenie odstraszające drobne zwierzęta, jak również w profesjonalny sprzęt do wyznaczenia wybiegu dla koni czy zabezpieczenia pastwiska dla bydła. Jak w prawidłowy sposób zbudować tego typu ogrodzenie? Od czego powinniśmy zacząć?

 

Wybór elektrycznego pastucha

Zakup konkretnego modelu urządzenia zależy m.in. od:

  • warunków technicznych jego montażu (czy można podłączyć ogrodzenie do stałego źródła zasilania, czy trzeba korzystać z zasilania akumulatorowego),

  • tego, czy pastuch ma być rozstawiony na stałe, czy ma być to jedynie ogrodzenie sezonowe – przenośne,

  • tego, jakie funkcje ma pełnić – czy ma wyznaczać teren pastwiska, a może zabezpieczyć uprawy rolne przed dzikimi zwierzętami.

 

W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów ogrodzeń elektrycznych. Najtańsze to oczywiście pastuchy zasilane z sieci. Ogrodzenie elektryczne zasilane akumulatorem/baterią jest nieco droższe, ale mniej zawodne w działaniu. Nie musimy martwić się o przerwę w dostawach prądu, a jedynie pamiętać o okresowej wymianie baterii. W przypadku przerw w zasilaniu, pastuch elektryczny w wersji sieciowej przestaje działać i bydło lub inne zwierzęta hodowlane mogą takie ogrodzenie bardzo łatwo sforsować.

 

Budowa ogrodzenia elektrycznego

Jeśli zdecydujesz się na zakup kompletnego systemu ogrodzeniowego, pozostanie Ci jedynie montaż samego ogrodzenia. Możesz zrobić to samodzielnie lub zlecić wyspecjalizowanej firmie, która dysponuje sprzętem ułatwiającym pracę związaną m.in. z koniecznością wbicia w grunt słupków drewnianych/z włókna szklanego/z tworzywa sztucznego. Samodzielny montaż pastucha elektrycznego warto rozpocząć od wkopania głęboko w grunt większych słupków wyznaczających skrajne ogrodzenia – początek, koniec i każde złamanie linii prostej biegu ogrodzenia. Kolejny etap to montaż drążków wchodzących w skład konkretnego zestawu. Przy budowie ogrodzeń elektrycznych stałych, warto zainwestować w nieco droższe, ale trwalsze drążki wykonane z włókna szklanego (są mocniejsze i bardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne). Po zainstalowaniu słupków i wbiciu w grunt dołączonych do zestawu drążków, instaluje się na nich specjalne izolatory, które minimalizują straty prądu podczas użytkowania ogrodzenia. Na koniec pozostaje przeciągnąć pomiędzy izolatorami specjalną taśmę, drut stalowy lub plecionkę z przewodami elektrycznymi i podłączyć ogrodzenie do zasilania.

Tematy: