Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Hodowla trzody chlewnej to nie lada wyzwanie. Dbając o prawidłowy rozwój zwierząt, odpowiedni przyrost masy mięśniowej oraz zdrowie, każdy rolnik musi starannie dbać o to, co je jego trzoda chlewna. Odpowiedni dobór pasz oraz dodatków paszowych ma kluczowe znaczenie dla opłacalności hodowli. Przyjrzyjmy się więc, jakie dodatki paszowe mogą pomóc w zdrowej hodowli tucznika.

Hodowla trzody chlewnej to nie lada wyzwanie. Dbając o prawidłowy rozwój zwierząt, odpowiedni przyrost masy mięśniowej oraz zdrowie, każdy rolnik musi starannie dbać o to, co je jego trzoda chlewna. Odpowiedni dobór pasz oraz dodatków paszowych ma kluczowe znaczenie dla opłacalności hodowli. Przyjrzyjmy się więc, jakie dodatki paszowe mogą pomóc w zdrowej hodowli tucznika.

Po co dodatki paszowe?

Wielu hodowców świń wciąż uważa, że pasze dla tychże zwierząt posiadają wszystkie niezbędne składniki odżywcze i nie ma sensu dodatkowe ich „ulepszanie”. To nie do końca prawda. Faktem jest, że dodatki paszowe nie są niezbędne, jednakże ich stosowanie ma wiele zalet. Poprawiają one strawność pokarmu oraz ułatwiają prawidłowe wchłanianie składników pokarmowych. Poza tym mogą sprawiać, że pasza staje się dla zwierząt bardziej smakowita, przez co jedzą one znacznie chętniej. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że odpowiednio dobrane dodatki paszowe pozwalają utrzymać prawidłowy poziom flory bakteryjnej w układzie pokarmowym, a więc pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie zwierząt. Sprawdźmy więc, jakie dodatki warto stosować.

Prebiotyki

Chcąc dbać o zdrowie trzody chlewnej, warto zatroszczyć się o podawanie prebiotyków, które chronią przed infekcjami. Prebiotyki pozyskuje się najczęściej ze ścian komórek drożdży. Są to naturalne polisacharydy, które chronią ściany jelit zwierząt, a tym samym zwiększają ich odporność. Prebiotyki warto podawać szczególnie prosiętom oraz zwierzętom w wielu reprodukcyjnym.

Enzymy paszowe

Organizm zwierzęcia, zwłaszcza młodego, nie zawsze jest w stanie poradzić sobie ze strawieniem paszy. W ziarnach pszenicy, pszenżyta i żyta znajduje się bowiem hemiceluloza, która utrudnia procesy trawienne. Podając trzodzie enzymy trawienne w formie dodatku do paszy sprawiamy, że pełne trawienie pokarmu przestaje być problemem. Enzymy paszowe otrzymuje się z grzybów, bakterii i drożdży. Powinny być dopasowane do składu paszy, jaką spożywa trzoda chlewna oraz wieku zwierząt. Ich regularne podawanie potrafi zwiększyć dzienne przyrosty masy ciała o nawet 11 procent.

Dodatki ziołowe

Dodatki paszowe to nie tylko chemia. Sporą popularnością wśród hodowców cieszą się bowiem preparaty ziołowe, w skład których wchodzi między innymi czosnek, eukaliptus, oregano czy tymianek. Po co je stosować? To bardzo proste. Zioła nie tylko pozytywnie wpływają na proces trawienia paszy, ale również sprawiają, że staje się ona znacznie bardziej smakowita. Warto również dodać, że niektóre z ziół mają działanie antyseptyczne i działają dezynfekująco na przewód pokarmowy. Mogą więc być pomocne w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia trzody chlewnej.

Dodatki smakowe

Świnia to zwierzę, które charakteryzuje się doskonałym węchem oraz zmysłem smaku. Nic więc dziwnego, że przypadki braku apetytu u trzody chlewnej nie są wcale rzadkie. Wynikają bowiem z mało atrakcyjnego smaku paszy. Na szczęście, stosując dodatki smakowe, takie jak preparaty o aromacie wiśni czy zapachu maślano-waniliowym możemy zachęcić tuczniki do większego spożycia karmy.

Zakwaszacze

To środki, które pozwalają organizmowi świni lepiej poradzić sobie z trawieniem pokarmu. Wszyscy doskonale wiemy bowiem, że w układzie pokarmowym musi panować kwaśne środowisko. Tymczasem dzisiejsze pasze, które bogate są w białka oraz mieszanki mineralne, powodują zobojętnienie soków żołądkowych. Stosowanie zakwaszaczy pozytywnie wpływa na proces trawienia, przez co przyczynia się również do większego odkładania białka, a tym samym zmniejszenia grubości słoniny.

Konserwanty

Dodatki paszowe mają nie tylko przyczynić się do lepszego przyrostu wagi czy też pomóc w dbaniu o zdrowie zwierząt. Ich celem może być bowiem również wydłużenie przydatności paszy. W tym celu stosuje się różnego rodzaju konserwanty. Ich rolą jest przede wszystkim ograniczenie rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów, które jak wiadomo mają w paszy bardzo korzystne do wzrostu warunki.

Gdzie szukać dobrych dodatków paszowych?

To, jakie komponenty dodamy do paszy, którą karmimy trzodę chlewną, ma ogromne znaczenie. Niemniej jednak pamiętać musimy również o tym, że muszą to być produkty wysokiej jakości, o starannie dobranych parametrach. Warto więc korzystać z oferty renomowanych firm, oferujących dobrą, sprawdzoną chemię. Jednym z miejsc, w których znajdziemy wszystkie niezbędne dodatki paszowe w dobrych, niskich cenach, jest sklep online distripark.com. Oferta tego sklepu jest niezwykle szeroka i różnorodna, a jego produkty sprawdzone i pewne. Nie bez znaczenia jest również fakt, że firma ta oferuje bardzo przystępne ceny dodatków paszowych, co jest jej dodatkowym atutem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o chemii dla rolnictwa, którą oferuje, koniecznie odwiedź adres https://distripark.com/produkty-dla-firm/rolnictwo. Podsumowując, stosowanie dodatków paszowych w dzisiejszych czasach powinno być obowiązkiem każdego hodowcy, któremu zależy na dobrym zdrowiu zwierząt. Prawidłowo odżywiona trzoda chlewna nie tylko nie choruje, ale również wyróżnia się dobrym, dużym przyrostem wagi, co pozytywnie wpływa na opłacalność hodowli. Warto więc zadbać o to, co podajemy swoim zwierzętom.

Tematy: