Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Sprzęt rolniczy nie jest tani, zakup maszyny wiąże się niemal zawsze z dużą inwestycją. Tym bardziej warto dbać o ciągniki, kombajny i inne obecne w gospodarstwie urządzenia. Dziś przedstawiamy 3 ważne sposoby pomagające zachować maszyny rolnicze w dobrej kondycji.

Regularne przeglądy

Przeglądu ciągników, kombajnów i maszyn rolniczych przeznaczonych do siewu należy dokonywać przynajmniej raz w roku – przed rozpoczęciem sezonu, czyli wiosną. Jednak to nie wszystko, każdy użytkownik sprzętu rolniczego powinien dobrze zapoznać się z jego instrukcją, by uniknąć potencjalnych błędów w obsłudze i zaniedbań związanych z konserwacją maszyn. Na jakie elementy należy szczególnie zwrócić uwagę w trakcie przeglądu?

W przypadku maszyn rolniczych bardzo ważną rolę odgrywają filtry. To one decydują o wydajnej pracy sprzętu. Należą do nich filtry oleju, paliwa i filtry hydrauliczne. Ze względu na dużą moc maszyn rolniczych i ich złożoność techniczną istnieją również elementy wymagające szczegółowego sprawdzenia przed każdym zasiewem lub zbiorem. Istotne są wydajność akumulatora, stan opon, hamulców i oczywiście kondycja silnika.

Konserwacja maszyn przed zimą

W okresie zimowym w gospodarstwach rolnych zazwyczaj dzieje się niewiele. Nie oznacza to jednak, że maszyny rolnicze można beztrosko pozostawić w hangarze, by spokojnie zająć się planami biznesowymi na kolejny sezon. Pługi, ciągniki czy kombajny, które nie zostają odpowiednio zabezpieczone, są szczególnie narażone na korozję i usterki w przyszłości. Podstawą jest oczywiście trzymanie sprzętu w specjalnie przygotowanym do tego budynku lub po prostu pod wiatą, co ograniczy wpływ czynników atmosferycznych.

Newralgiczne elementy i powierzchnie należy otoczyć szczególną troską. Starte warstwy lakieru warto odmalować, aby nie korodowały. Spore znaczenie dla żywotności maszyny ma także zajęcie się jej hydrauliką. Zaleca się, by pozostawić w niej ciśnienie na poziomie nie niższym niż 90 barów. Bardzo ważna jest prawidłowa konserwacja łożysk, które warto pokryć specjalnym smarem. Podzespoły i elementy, które uległy w trakcie sezonu nadmiernemu zużyciu, należy wymienić właśnie w tym momencie. Smarowidła wykorzystywane do konserwacji maszyn nie powinny zawierać siarki, która nie dość, że wzmaga korozję, to również łatwo przenika do środowiska.

Czyszczenie maszyn rolniczych


Zanim ciągniki i pługi udadzą się na zasłużony odpoczynek i zostaną poddane wspomnianym zabiegom, należy dokładnie je wyczyścić. Tę czynność powinno się zresztą wykonywać nieco częściej, ponieważ brud taki jak resztki gleby czy pył niekorzystnie wpływa na działanie poszczególnych podzespołów. Rolnicy najczęściej słusznie wykorzystują do tego celu myjki ciśnieniowe. Czym powinno charakteryzować się urządzenie idealne do użytku w gospodarstwie rolnym?

Odpowiednia myjka powinna być nieduża i mobilna, ale jednocześnie zapewniać wysoką efektywność. Mile widziane będą także rozwiązania energooszczędne, a także zróżnicowanie trybów pracy. Jedną z ciekawszych dostępnych na rynku propozycji stanowi urządzenie HDS 6/14 C firmy Kärcher. Zostało ono wyposażone między innymi w lancę spryskującą 1050 mm, dyszę power, a dla większej wygody wbudowano zbiorniki na paliwo i środek czyszczący. Komfortowym rozwiązaniem jest także pistolet spryskujący EASY!Force. Dzięki niemu, aby korzystać z urządzenia, nie jest konieczna duża siła, co może mieć spore znaczenie po wielogodzinnej pracy w gospodarstwie. Niektóre części maszyn rolniczych znacznie wygodniej wyczyścić w trybie gorącej pary wytwarzanej przez urządzenie wysokociśnieniowe. Wówczas nie jest konieczne wykorzystanie dyszy trójstopniowej, a ograniczeniu ulega zużycie wody i paliwa.

Tematy:

Artykuły o podobnej tematyce: