Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Nowoczesne gospodarstwa rolne coraz rzadziej przypominają te z naszych dziecięcych wspomnień. Znacznie częściej są to doskonale zarządzane przedsiębiorstwa, które poziomem zautomatyzowania przypominają fabryki. Niezależnie od tego, jaką działalność rolniczą prowadzimy, niezbędne są odpowiednie budynki gospodarskie. Najlepiej takie, które można poddawać szybkim i mało kosztownym modyfikacjom, kiedy nasza firma się rozrośnie, a potrzeby ulegną zmianie.

 

Jak było kiedyś?

Jeszcze jakiś czas temu na terenie polski dominowały hale rolnicze wznoszone w sposób tradycyjny, czyli z użyciem cegły, betonu oraz drewna. Oczywiście miały one swoje zalety, jednakże ich wykonanie było niezwykle kosztowne. Podobnie zresztą rzecz się miała z utrzymaniem takich obiektów w doskonałym stanie. Nie można także zapominać o tym, że konstrukcje oparte o tradycyjne rozwiązania były praktycznie niemożliwe do rozbudowy. Mało kto chciałby burzyć ściany budynków inwentarskich tylko po to, aby je powiększyć. Byłoby to wielce nieopłacalne. W takiej sytuacji najlepiej było postawić kolejny budynek, co wiązało się z kolejnymi niemałymi nakładami finansowymi. Pewnie dlatego pomału odchodzi się od tych metod budowy na wsiach, a budowa hal rolniczych odbywa się najczęściej w oparciu o nowoczesne hale stalowe.

 

Hale rolnicze XXI wieku

Obecnie większość przedsiębiorstw rolnych decyduje się na budowę obiektów inwentarskich, wykorzystując zaawansowane technologicznie konstrukcje stalowe. Dają one niebagatelnie większe możliwości od tych murowanych. Są prostsze, tańsze i łatwiejsze w montażu. Ponadto w razie potrzeby można je dostosować do zachodzących w firmie zmian i związanych z nimi nowych potrzeb. Nie raz zdarza się bowiem, że rynek determinuje, to czym dane gospodarstwo aktualnie się zajmuje.

 

Obory przeznaczone do hodowli bydła muszą spełniać wiele różnorodnych wymagań, które zmieniają się, jeśli następuje zmiana kierunku rozwoju przedsiębiorstwa. Rodzaj zwierząt, ich chowu, oświetlenie czy obieg powietrza to tylko kilka z nich. Hale stalowe są w stanie sprostać tym zmianom, ponieważ budowane są na podstawie elastycznych rozwiązań. Można więc wysnuć dość oczywisty wniosek, że hale stalowe na budynki inwentarskie nadają się o wiele lepiej niż te murowane.

 

Jak dobrze wybrać wykonawcę hali stalowej?

Kiedy podejmujemy decyzję, aby budynki inwentarskie postawić w oparciu o konstrukcje stalowe, należy się zastanowić czy chcemy skorzystać z oferty jednej, czy kilku firm. Sytuacja, gdy każdym wycinkiem prac nad halą zajmuje się inna firma, bywa uciążliwa dla inwestora, choćby, dlatego że w każdej sprawie musi się on kontaktować z innym podmiotem. Ponadto kilku wykonawców sprawia, że mogą wystąpić problemy z terminowością prac. Nietrudno sobie przecież wyobrazić opóźnienie spowodowane niedostarczeniem odpowiednich materiałów na plac budowy.

 

Dlatego też zlecenie wszystkich prac począwszy od projektu, poprzez własną produkcję niezbędnych komponentów na montażu kończąc, jednej firmie wydaje się z punktu widzenia inwestora rozsądne i jak najbardziej zasadne. Szczególnie że znajdziemy na rynku firmy, które zajmują się takimi projektami od A do Z. Należy do nich np. szwedzka firma Borga, która od czterdziestu lat wznosi hale stalowe na terenie całej Europy, opierając je o własne rozwiązania często wyprzedzające konkurencję - pełną ofertę znajdziecie Państwo na https://www.borga.pl/hale-stalowe/. Warto zaufać takiemu wykonawcy i mieć pewność, że nasze przedsięwzięcie zakończy się sukcesem.