Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Dobre narzędzia ogrodowe to prawdziwy skarb. Po pierwsze, znacząco ułatwiają wykonywanie wszelkich prac w ogrodzie i na działce, po drugie zaś – nie należą do najtańszych. Aby służyły Ci jak najdłużej, warto o nie zadbać. Co robić, aby Twoje grabie, łopaty i nożyce służyły Ci przez wiele sezonów?

1. Zadbaj o sposób przechowywania

Jednym z najważniejszych czynników, który ma olbrzymi wpływ na kondycję Twoich narzędzi, jest sposób, w jaki je przechowujesz. Najważniejsze jest, aby miejsce, w którym je trzymasz, było suche i nienarażone na zmiany temperatury. W takich warunkach Twoje narzędzia będą się wolniej zużywały. Pamiętaj jednak, aby do swojego schowka wkładać tylko czyste, umyte i wysuszone narzędzia – regularnie czyszczone będą Ci służyć przez wiele miesięcy i ograniczą wydatki na naprawy oraz uzupełnianie braków w składziku z narzędziami. Warto również zadbać o to, aby Twoje narzędzia były ułożone według ustalonego przez Ciebie porządku – dzięki temu w każdej chwili znajdziesz dokładnie ten przyrząd, którego potrzebujesz.

2. Nie zapominaj o konserwacji

To, co służy Twoim roślinom, szkodzi narzędziom ogrodniczym. Mowa oczywiście o wodzie. To ona jest przyczyną powstawania korozji, która bezlitośnie niszczy Twoje narzędzia. Aby jej zapobiegać, warto stosować preparaty antykorozyjne i konserwujące, dostępne w dobrze wyposażonych sklepach ogrodniczych. Przed użyciem takiego preparatu oczyść narzędzia z ziemi i resztek roślin, poczekaj, aż dobrze wyschną, a następnie pokryj je cienką wartą substancji chroniącej. Najwygodniejszym wyborem będą preparaty w sprayu, które ułatwią równomierną aplikację substancji antykorozyjnej.

 

3. Zamiast wymieniać – naostrz

Niektóre narzędzia, takie jak sekatory, sierpy czy kosy, stają się bezużyteczne, kiedy są tępe. Warto dbać o ich regularną konserwację, ale przede wszystkim o ostrzenie. Dbanie o dobrą kondycję narzędzi jest o wiele tańsze i bardziej ekologiczne, niż kupno nowych przyborów, gdy stare się stępią. Jeżeli chcesz, możesz oddać swoje narzędzia ogrodowe do specjalistycznego punktu – ostrzeniem sekatorów, nożyc i innych ostrych narzędzi zajmuje się wiele sklepów i centrów ogrodniczych.

 

Możesz także zrobić to samodzielnie. Pamiętaj jednak, aby zachować należytą ostrożność i dopasować szlif do kształtu frezu wykonanego fabrycznie. Zaopatrz się w odpowiedni pilnik i dopasuj kąt ostrzenia do kąta, który wyprofilował producent. Podczas ostrzenia przydatne okaże się imadło lub inny zacisk, w którym unieruchomisz ostrze, a w przypadku wygiętych narzędzi (takich jak kosa czy sierp) warto zastosować zaokrągloną osełkę.

Więcej o przygotowaniu narzędzi na wiosnę znajdziesz na https://rolmarket.pl/Jak-przygotowac-narzedzia-ogrodnicze-do-sezonu-blog-pol-1517233528.html

Tematy:
Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce