Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Dobre narzędzia ogrodowe to prawdziwy skarb. Po pierwsze, znacząco ułatwiają wykonywanie wszelkich prac w ogrodzie i na działce, po drugie zaś – nie należą do najtańszych. Aby służyły Ci jak najdłużej, warto o nie zadbać. Co robić, aby Twoje grabie, łopaty i nożyce służyły Ci przez wiele sezonów?

1. Zadbaj o sposób przechowywania

Jednym z najważniejszych czynników, który ma olbrzymi wpływ na kondycję Twoich narzędzi, jest sposób, w jaki je przechowujesz. Najważniejsze jest, aby miejsce, w którym je trzymasz, było suche i nienarażone na zmiany temperatury. W takich warunkach Twoje narzędzia będą się wolniej zużywały. Pamiętaj jednak, aby do swojego schowka wkładać tylko czyste, umyte i wysuszone narzędzia – regularnie czyszczone będą Ci służyć przez wiele miesięcy i ograniczą wydatki na naprawy oraz uzupełnianie braków w składziku z narzędziami. Warto również zadbać o to, aby Twoje narzędzia były ułożone według ustalonego przez Ciebie porządku – dzięki temu w każdej chwili znajdziesz dokładnie ten przyrząd, którego potrzebujesz.

2. Nie zapominaj o konserwacji

To, co służy Twoim roślinom, szkodzi narzędziom ogrodniczym. Mowa oczywiście o wodzie. To ona jest przyczyną powstawania korozji, która bezlitośnie niszczy Twoje narzędzia. Aby jej zapobiegać, warto stosować preparaty antykorozyjne i konserwujące, dostępne w dobrze wyposażonych sklepach ogrodniczych. Przed użyciem takiego preparatu oczyść narzędzia z ziemi i resztek roślin, poczekaj, aż dobrze wyschną, a następnie pokryj je cienką wartą substancji chroniącej. Najwygodniejszym wyborem będą preparaty w sprayu, które ułatwią równomierną aplikację substancji antykorozyjnej.

 

3. Zamiast wymieniać – naostrz

Niektóre narzędzia, takie jak sekatory, sierpy czy kosy, stają się bezużyteczne, kiedy są tępe. Warto dbać o ich regularną konserwację, ale przede wszystkim o ostrzenie. Dbanie o dobrą kondycję narzędzi jest o wiele tańsze i bardziej ekologiczne, niż kupno nowych przyborów, gdy stare się stępią. Jeżeli chcesz, możesz oddać swoje narzędzia ogrodowe do specjalistycznego punktu – ostrzeniem sekatorów, nożyc i innych ostrych narzędzi zajmuje się wiele sklepów i centrów ogrodniczych.

 

Możesz także zrobić to samodzielnie. Pamiętaj jednak, aby zachować należytą ostrożność i dopasować szlif do kształtu frezu wykonanego fabrycznie. Zaopatrz się w odpowiedni pilnik i dopasuj kąt ostrzenia do kąta, który wyprofilował producent. Podczas ostrzenia przydatne okaże się imadło lub inny zacisk, w którym unieruchomisz ostrze, a w przypadku wygiętych narzędzi (takich jak kosa czy sierp) warto zastosować zaokrągloną osełkę.

Więcej o przygotowaniu narzędzi na wiosnę znajdziesz na https://rolmarket.pl/Jak-przygotowac-narzedzia-ogrodnicze-do-sezonu-blog-pol-1517233528.html

Tematy: